Fondy

Analýza fondu: Franklin Global Convertible Securities

Dnes se v seriálu věnujícímu se podílovým fondům podíváme na Franklin Global Convertible Securities Fund. Jsou pro Vás akcie příliš rizikové, dluhopisový výnos se Vám naopak zdá pod Vaše možnosti? Je trochu jiný „mix" možností pro Vás?


Tabulka 1: Základní data fondu Franklin Global Convertible Securities

Správce fondu Franklin Templeton
ISIN (usd)
ISIN (eur)
ISIN (eur H)
ISIN (chf H)
LU0727122425
LU0727122854
LU0727123316
LU0727123407
Typ fondu Konvertibilní dluhopisy
Vznik fondu 24. 02. 2012
Velikost cca 37 mil. USD

Zdroj: Franklin Templeton

Franklin Global Convertible Securities Fund je podílovým fondem z dílny společnosti Franklin Templeton, který se zaměřuje převážně na konvertibilní dluhopisy soukromých společností působících v ekonomicky vyspělých zemích. Pokud jste se s tímto typem cenného papíru ještě nesetkali, jedná se o korporátní dluhopis se zabudovanou opcí na konverzi do akcií dané společnosti v době splatnosti dluhopisu. Např. si můžete koupit dluhopis společnosti XY za tržní cenu, ze kterého Vám standardně plynou kuponové platby (pokud se jedná o kuponový dluhopis) a zároveň v něm máte zabudovanou opci na nákup akcií dané společnosti v době splatnosti dluhopisu za cenu 1000 Kč. Pokud bude v době splatnosti tržní kurz akcie 1500 Kč, investor opci využije a dluhopis konvertuje, pokud bude kurz akcie 500 Kč, investor si nechá vyplatit nominál a opci nevyužije.

Fond byl založen 24. února roku 2012, historie je velmi krátká. Řídí ho 3 portfolio manažeři – Allan Muschott, Matt Quinlan a Blair Schmicker. Toto trio se při srovnání podle serveru citywireglobal.com řadí svou k výkoností k průměru mezi fondy zaměřené na globální konvertibilní dluhopisy. Je veden v amerických dolarech, v eurech s možností i bez možnosti zajištění a má také variantu zajištěnou do švýcarského franku. Jeho hlavními konkurenty jsou na českém fondovém trhu hlavně KBC Bond Convertibles (EUR) a Parvest Convertible Bond World (EUR a CZK) od společnosti BNP Paribas.


Nakupujte podílové fondy se slevou až 60 % na vstupních poplatcích!!!


Portfolio a strategie fondu

Franklin Global Convertible Securities momentálně velmi důvěřuje USA. Zde má v tuto chvíli zainvestováno přes polovinu celkových spravovaných prostředků, zbytek rozděluje po celém světě. Konkurence od BNP Paribas diverzifikuje mnohem více i do západní Evropy, přičemž poměrově rozděluje mezi tyto oblasti zhruba 1/3 portfolia do každého regionu. V sektorové skladbě již tak velké rozdíly nejsou, dominuje spotřební zboží a informační technologie. Franklin Global Convertible Securities pak mírně podvažuje finanční sektor. Společnost KBC je na informace ve factsheetu skoupá, tudíž porovnávat zde je obtížné.

Graf 1: Regionální složení fondu Franklin Global Convertible Securities

Franklin Global Convertible Securities - regionální rozložení portfolia

Zdroj: Franklin Templeton, data platná k 30. 09. 2013

Franklin Global Convertible Securities má koncentrovanější portfolio než konkurence od BNP, v tuto chvíli je to okolo 60 titulům oproti téměř 130 u Parvest Convertible Bond World. Mezi největší pozice patří např. dluhopis společnosti Adidas splatný v roce 2019, či dluhopisy společností Volkswagen nebo Siemens, atd..

Graf 2: Sektorové složení fondu Franklin Global Convertible Securities

Franklin Global Convertible Securities - sektorové rozložení portfolia

Zdroj: Franklin Templeton, data platná k 30. 09. 2013

Co nám říká statistika?

Všechny tři zmiňované fondy sledují jeden z nejznámějších indexů zaměřeného na konvertibilní dluhopisy – UBS Global Focus Convertible Index. Celková nákladovost Franklin Global Convertible Securities i Parvest Convertible Bond World je velmi podobná, pohybuje se okolo 1,61% ročně. KBC Bond Convertibles je pak téměř o 0,3 procentního bodu levnější. Volatilita fondu se pohybuje mezi 6,5 až 7 %, díky krátké historii fondu je číslo těžko interpretovatelné. Nicméně při zhruba stejné volatilitě jako jeho konkurenti dosahuje vyšších výnosů.

Graf 3: Vývoj investice ve fondu Franklin Global Convertible Securities Fund

Franklin Global Convertible Securities - vývoj hodnoty fondu

Zdroj: Franklin Templeton

Na své zatím krátké historii poráží oba konkurenty. Náskok získal hlavně na začátku tohoto roku, Parvest Convertible Bond World mu ovšem šlape na paty. Tyto rozdíly si vysvětluji hlavně dobou, ve které fondy vznikaly. BNP i Franklin Templeton založili své svěřence v časech před hlavním boomem dluhopisových výnosů a své portfolio si tak mohli adekvátně přizpůsobit. V nejbližší době ovšem těžko očekávat výnos dosahující podobných hodnot.

Tabulka 2: Historická výkonnost fondu Franklin Global Convertible Securities v CZK

  Franklin Global Convertible Securities (USD) KBC Bond Convertibles (EUR) Parvest Convertible Bond World (H CZK)
jednotlivé roky
2008 - -16,26% -
2009 - 11,22% -
2010 - 4,70% -
2011 - -3,73% -6,86%
2012 - 4,56% 8,96%
2013 14,23% 9,90% 12,29%
kumulované výsledky
6 měsíců 8,88% 5,94% 3,98%
1 rok 17,72% 12,29% 14,47%
3 roky (p.a.) - 7,59% 4,55%
5 let (p.a.) - 7,12% -
10 let (p.a.) - 1,24% -

Zdroj: Morningstar.com, data platná k 07. 11. 2013

Celkové hodnocení

Do ceny konvertibilního dluhopisu se promítá i aktuální vývoj akcie dané společnosti, požadovaný výnos do splatnosti hraje také velmi důležitou roli. Cena dluhopisu ovšem díky nominálu nemůže klesat tak jako cena běžné akcie. To je důvod k podobnému chování jako silně necyklické akcie. V dobách růstu budou za akciemi zaostávat, v dobách poklesu budou ztráty tlumit. Tím pádem se tyto druhy fondů hodí hlavně do vyváženého portfolia. Díky zabudované opci mají tyto dluhopisy zpravidla nižší kupóny (jsou úročeny nižší úrokovou sazbou).

V souvislosti s aktuální situací na trhu, kdy budoucí růst je velmi spekulativní otázkou, nevidím potenciál kapitálového výnosu při splatnostech konvertibilních dluhopisů, nižší úročení a potenciál růstu úrokových sazeb by je tak mohly zpomalovat. Na druhou stranu je spousta dluhopisů v portfoliu splatná až za několik let a tady už si vývoj netroufám odhadovat. Každopádně ve vyváženém portfoliu a u dluhopisové investice preferuji měnové zajištění, tudíž bych si vybral Parvest Convertible Bond World H CZK. To je pro mě důležitější než o trochu lepší poměr výkonu a rizika, který může měnový pohyb rychle srazit dolů (pokud se tedy nestanou intervence ČNB běžnou záležitostí).

Psáno pro Investujeme.cz


Poraďte se, které fondy vybrat a jak sestavit vlastní investiční portfolio.


Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (28.3 + 48.3) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem fondů Otakar a Ernest. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru