Fondy

Analýza fondu: Credit Suisse Commodity Index Plus

Dnes se zaměříme na celokomoditní fond od švýcarské investiční společnosti Credit Suisse. Fond nabízí možnost diverzifikace portfolia do komodit s pasivní indexovou správou. Historická výkonnost ale moc lákavá není. Posledních pět let nebyly komodity dobrou investicí.


Tabulka 1: Základní data fondu Credit Suisse Commodity Index Plus

Správce fondu Credit Suisse AG
ISIN-(sfr)
ISIN-(usd)
ISIN-(eur)  
LU0230917477
LU0230918368
LU0755570602
Typ fondu komoditní
Vznik fondu 07. 11. 2005
Velikost 475 mil. USD

Zdroj: Credit Suisse AG

Sledujte aktuální vývoj hodnoty podílových listů fondu Credit Suisse Commodity Index Plus na webu Podílové-fondy.com

Fond Commodity index Plus od švýcarské investiční společnosti Credit Suisse je celokomoditní fond, což znamená, že svěřené prostředky se snaží zhodnotit při spekulacích na růst i pokles ceny cyklických a necyklických komodit. Jedná se o klasický komoditní fond obchodující s futures kontrakty, tedy zjednodušeně obchod uzavřený v současnosti s vypořádáním v budoucnosti. Reinvestiční třída podílových listů pak nabízí tři denominace, těmi jsou americký dolar, švýcarský frank a euro. O řízení investic se stará dvojice portfolio manažerů Christopher Burton CFA, který působí v čele fondu od jeho založení v roce 2005 a Nelson Louie, který se do vedení přidal v roce 2010.

V České republice má mnoho konkurentů. Například fondy Parvest World Commodities nebo ČSOB komoditní kopírují stejný komoditní index. Velmi podobný je také fond ING Commodity Enhanced. A jsou zde i další komoditní fondy.

Komodity se do portfolia zařazují z důvodu diverzifikace rizika. Dále se komodity používají jako ochrana proti inflaci a samozřejmě i jako pouhá spekulace na růst nebo pokles ceny.


Nakupujte podílové fondy se slevou až 60 % na vstupních poplatcích!!!


Portfolio a strategie fondu

Fond Credit Suisse Commodity Index Plus má velmi jasnou a průhlednou investiční strategii. Deklaruje pasivní správu a co nejpřesnější sledování komoditního indexu Dow Jones UBS Commodity Index. To znamená, že portfolio manažer se snaží uzavírat takové kontrakty, aby se co nejvíce přiblížil portfoliu sledovaného benchmarku. V této chvíli je tak zhruba jedna třetina portfolia fondu zainvestována energetických surovinách, jedna třetina v zemědělských komoditách a zbytek pak v průmyslových kovech, menší část ve vzácných kovech a naprostá minorita v dobytku.

Graf 1: Sektorové složení fondu Credit Suisse Commodity Index Plus

Credit Suisse Commodity Index Plus - sektorové rozložení portfolia

Zdroj: Credit Suisse AG, data platná k 09. 08. 2013

Co nám říká statistika?

Jak již bylo řečeno, fond se snaží sledovat srovnávací index Dow Jones UBS Commodity Index. Vývoj fondu a benchmarku jsou tak téměř identické, to dokazuje i hodnota koeficientu beta 0,98, která nám zjednodušeně řečeno ukazuje, jak se fond vyvíjí vůči svému indexu, přičemž hodnota 1 naznačuje identitu. Tracking error 1,25 na tříleté periodě potvrzuje snahy portfolio manažera.

Eurová varianta fondu má velmi krátkou historii, tudíž se dále budeme věnovat pouze dvěma zbylým, tedy švýcarskému franku a americkému dolaru. Volatilita obou verzí se na tříleté periodě pohybuje okolo 17%, pětiletá perioda zahrnující hlavní propad při známe finanční krizi se šplhá až ke 22%. To jen potvrzuje velmi rozpačitý vývoj komoditního sektoru v posledních letech, kdy jsou ceny komodit ovlivňovány velkou spoustou událostí. Dle dokumentu „sdělení klíčových informací" se celková nákladovost dle ukazatele TER pohybuje okolo 1,6%. Vzhledem k velmi podobné strategii všech tří komoditních fondů se nedá říci, že by se v rámci svých statistických ukazatelů významně odlišovaly.

Graf 2: Vývoj investice ve fondu Credit Suisse Commodity Index Plus

Credit Suisse Commodity Index Plus - vývoj hodnoty fondu

Zdroj: Conseq.cz

Na grafu je možné pozorovat vývoj investice od začátku roku 2006. Obě měnové varianty jsou ve ztrátě, při zachování výkonnosti v dané měně je na tom „lépe" dolarová varianta. Při převodu do české koruny ovšem dolarová varianta ztrácí za celý svůj vývoj od roku 2005 zhruba 40% své původní hodnoty, měnová verze ve švýcarském franku pouze 25%. Poslední dva roky komoditním trhům obecně nesvědčily. Vzhledem k podobné strategii všech zmiňovaných fondů nelze hovořit ani o některé výkonové hvězdě mezi komoditními fondy.

Tabulka 2: Historická výkonnost fondu Credit Suisse Commodity Index Plus v CZK

  USD varianta CHF varianta
jednotlivé roky
2007 0,16% 3,46%
2008 -36,42% -31,54%
2009 21,97% 19,85%
2010 18,74% 29,64%
2011 -8,40% -9,70%
2012 -6,80% -5,18%
kumulované výsledky
6 měsíců -11,08% -10,69%
1 rok -19,00% -14,33%
3 roky (p.a.) -2,65% 0,83%
5 let (p.a.) -5,67% -3,11%

Zdroj: Morningstar.com, data platná k 09. 08. 2013

Celkové hodnocení

Jak již bylo řečeno výše, komodity jsou do portfolia často zařazovány z důvodu protiváhy akciím, aby v krizových obdobích kontrovaly ztrátám. Dle mého názoru mají tuto vlastnost hlavně zemědělské a necyklické komodity a po zrušení fondu Parvest World Agriculture již takový fond s povolením veřejné nabídky v ČR není. Všechny ostatní celokomoditní fondy sledují stejný srovnávací index a jejich portfolia jsou tak velmi podobná, navíc žádný svou aktivnější správou nijak výrazněji nepřekonává konkurenci. Při výběru komoditní složky portfolia tak můžu Credit Suisse Commodity Index Plus doporučit hlavně díky existenci denominace ve švýcarském franku, tato denominační varianta se tak může stát jedním z nástrojů měnové diverzifikace.

Psáno pro Investujeme.cz


Poraďte se, které fondy vybrat a jak sestavit vlastní investiční portfolio.


 

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (30.3 + 34.2) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem fondů Otakar a Ernest. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru