Fondy

Analýza fondu: Conseq Invest Akciový

Dnes se zaměříme na jeden z korunových fondů s velmi specifickým zaměřením ve střední Evropě, jenž investuje podstatnou část svého jmění i u nás doma. Je spravován jednou z nejvýznamnějších manažerských společností v České republice. Řeč je o fondu Conseq Invest Akciový.


Fond byl založen v roce 2000 a v současné době je řízen Janem Vedralem, jedním z majitelů společnosti Conseq, hlavním investičním manažerem a předsedou představenstva, dále pak Martinem Pavlíkem. Daňový domicil je v Irsku, předpokládám, že z velké části je důvodem daňová minimalizace. Za jeho konkurenty můžeme považovat KBC Equity Central Europe a Parvest Equity Europe Converging.

Základní data

Správce fondu Conseq Investment Management
ISIN IE0031283306
Typ fondu akciový - střední a východní Evropa
Vznik fondu 11. 9. 2000
Velikost 1 288 mil. Kč

Zdroj: Conseq Investment Management, data k 31. 12. 2012

Portfolio a strategie fondu

Portfolio regionálně zaměřeného fondu Conseq Invest Akciový je aktuálně koncentrováno do 27 titulů a bezmála z 80% je soustředěno ve třech zemích Visegrádské čtyřky, tedy Česku, Maďarsku a Polsku. Slovenské akcie zastoupeny nejsou. Vzhledem k zaměření fondu na více rizikové investice, je koncentrovanost portfolia velkou výhodou. Množství titulů již zajišťuje potřebnou diverzifikaci a zároveň nám zachovává profit z růstových možností, které nejsou ztraceny kvůli velmi malému zastoupení v portfoliu. Na druhou stranu je třeba říci, že koncentrovanost portfolia je způsobena i omezeným výběrem investičních příležitostí v regionu.

Conseq Invest Akciový - regionální rozložení portfolia

Zdroj: Conseq Investment Management, data k 31. 12. 2012

Co se řízení fondu týká, je pro mě osobně velkým pozitivem aktivní přístup ke správě, který dokazuje i hodnota ukazatele R-squared na úrovni cca 94, oproti konkurenci zdaleka nejaktivnější. Pohybujeme se v rizikovém a rozvojovém regionu, kde určitě nehledáme ani klid, ani stabilitu. Dle mého názoru ideální prostředí k aktivní správě. Management fondu se nebojí výrazněji odchýlit od srovnávacích indexů, pokud cítí jednotlivé růstové potenciály. Vzhledem k účasti hlavního manažera na místních trzích již od jejich vzniku předpokládám znalost poměrů a příležitostí.

Ke konci roku 2012 byla oproti benchmarku, který je tvořený z 38% polským indexem WIG20, z 28% českým indexem PX, z 28% maďarským indexem BUX a z 6% slovinským indexem SBITOP, lehce nadvážena Česká republika. Obchodováno bylo i v Rumunsku a Rakousku, to vše na úkor Polska. Z hlediska sektorů je velký podíl investic v bankách a farmaceutickém průmyslu, což byly v minulém roce sektory relativně úspěšné.

Conseq Invest Akciový - sektorové rozložení portfolia

Zdroj: Conseq Investment Management, data k 31. 12. 2012

Nezapomínejme ovšem na měnové riziko, fond není měnově zajištěn. Například v roce 2012 korunovému investorovi v tomto fondu jistě udělal velkou radost posilující zlotý i forint, měny, které ještě podpořily výnos. Ovšem karta se může velmi rychle obrátit. Vzhledem k nezajištění měnového rizika se kurzové rozdíly mohou bleskově stát naším nepřítelem.


Poraďte se, které fondy vybrat a jak sestavit vlastní investiční portfolio.


Co nám říkají kvantitativní ukazatele?

Předně nutno říci, že všechny statistické údaje či fundamenty nám ukazují pouze historii. Ukazatele jsou konstruovány z minulých výsledků, čili jejich nejdůležitější informační přínos hledejme v pohledu na práci managementu fondu. V momentě kdy se změní strategie či investiční manažeři, tyto ukazatele mohou mít prakticky nulový význam. Mějte tudíž na paměti, že fond dělá jeho management, tudíž je potřeba „aktuality" tohoto typu pozorně sledovat.

Zde uvádím základní statistické údaje analyzovaného fondu. Co pro nás znamenají a jak je interpretovat? Z důvodu možnosti srovnání jsou použity údaje výzkumné agentury Morningstar, čili i odlišné srovnávací indexy. Poměrové ukazatele se tudíž liší od oficiálních factsheetů, které používají výše zmíněný benchmark.

Statistické ukazatele (3 roky)

Volatilita 19,97 %
Sharp ratio 0,07
Alfa 2,35 %
Beta 0,90

Zdroj: Morningstar, data k 31. 1. 2013

Již výše jsem zdůrazňoval velmi rizikový profil fondu, a proto není divu, že se volatilita šplhá k 20%. Hodnota o pár desetin procentního bodu nižší, než srovnatelní konkurenti. Číslo na jednu stranu velmi vysoké, nicméně si musíme uvědomit, že se pohybujeme ve velmi dynamickém a stále se rozvíjejícím regionu.

Technický ukazatel beta (ukazatel systematického rizika – citlivost na pohyb benchmarku) s hodnotou 0,9 lze interpretovat tak, že portfolio fondu se chová více méně stejně jako index, přičemž hodnota pod hranici 1 značí menší citlivost a výkyvy než má index. Přímo z beta koeficientu vyplývá alfa na úrovni 2,35%. Dostali jsme kladný nadvýnos, aniž bychom museli podstoupit dodatečné riziko. Kladná alfa je spíše výjimkou, je tudíž otázkou, zda ji fond dlouhodobě udrží.

Poplatková struktura má taktéž svoji rozhodovací váhu. U fondů, které jsou spíše kořením portfolia, ji ovšem nemá cenu stavět na přední místa. Manažerský poplatek je 1,15% ročně a celkový TER se pohybuje okolo 1,7%, což není u tohoto druhu fondu vysoké číslo, zhruba o 0,2 p.b. nižší, než konkurence. Není zde ovšem zahrnut výkonový poplatek ze zisku nad výkon benchmarku ve výši 12%.

Historický vývoj hodnoty jednoho podílového listu

Conseq Invest Akciový - vývoj hodnoty

Zdroj: Morningstar

Ačkoli stále platí základní moudro investičního světa, totiž že historické výnosy nejsou zárukou těch budoucích, není od věci sledovat, jak se fondu vedlo v minulosti. Po nastartování trhů v roce 2009 se vyplácí jeho aktivní správa, když téměř konstantě poráží svůj benchmark. Za důležité považuji, že díky managementu fondu se podařilo lépe využít rostoucí vlnu v roce 2009 než u konkurence a více se tak přiblížit předkrizovým hodnotám. Od té doby jsou ovšem výsledky srovnatelné.

Historické výnosy fondu

rok 2007 4,3 % 3 měsíce 3,1 %
rok 2008 -54,9 % 6 měsíců 9,8 %
rok 2009 48,6 % 1 rok 8,7 %
rok 2010 9,5 % 3 roky (p.a.) 1,3 %
rok 2011 -25,3 % 5 let (p.a.) -4,6 %
rok 2012 22,4 % 10 let (p.a.) 7,0 %

Zdroj: Morningstar, data k 15. 2. 2013

Celkové hodnocení

Pokud je jednou ze složek vašeho portfolia i oblast akcií ze střední a východní Evropy (CEE), je Conseq Invest Akciový v celku dobrou volbou na její alokační zaplnění. Dostanete do svého portfolia fond se silným výnosovým potenciálem při rozumných nákladech. V poslední době také dosahuje lepších výsledků než konkurenti, to vše s nižší volatilitou. Ovšem vzhledem k jeho vysokému riziku, měnové různorodosti i volatilitě by jeho procentuální váha měla být velmi důrazně konzultována s profilem daného investora. Bude se jednat spíše o doplněk než o základní stavební kámen.

Psáno pro Investujeme.cz


Nakupujte podílové fondy se slevou až 60 % na vstupních poplatcích!!!


Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (48.1 + 25.9) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem fondů Otakar a Ernest. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru