Fondy

Analýza fondu: Amundi Index Equity North America

Věříte v dlouhodobé fungování kapitalismu a chcete investici, o kterou není třeba se vůbec starat? Amundi Index North America je zajímavý způsob vstupu na americký akciový trh. Jedná o odbodu ETF bez nutnosti vstupu na burzu.


Tabulka 1: Základní data fondu Amundi Index Equity North America

Správce fondu Amundi Asset Management
ISIN LU0442407853
Typ fondu Akciový
Vznik fondu 03. 09. 2009
Velikost 1341 mil. USD

Zdroj: Komerční banka

K investování lze přistoupit mnoha způsoby. Jednou ze strategií je forma tzv. jádra a satelitů. Takové portfolio je pak tvořeno např. jedním hlavním fondem, který tvoří dominantu a základ, hraví jedinci pak portfolio mohou doplnit o své tipy nebo spekulativnější složky, ty už tvoří ovšem minoritu. U dlouhodobějších portfolií by funkci jádra měl tvořit akciový fond, zaměřený na vyspělé trhy.

Tuto možnost by mohl zastupovat např. Amundi Index Equity North America. Jedná se o indexový fond zaměřený na americký akciový index. Princip indexového investování je ten, že fond kopíruje svůj srovnávací benchmark, je zde tak výhoda nízkých nákladů na správu, z logiky věci ovšem neporazíte trh – což neříkám, že by mělo být vaším hlavním cílem. Spousta studií totiž dokazuje na reálných datech z trhu, že průměrný investor není schopen trh porážet, hlavně z důvodu svých emočních pochodů (pokud to tedy hodně zjednodušíme).

Portfolio a strategie fondu

Strategie fondu je tedy velmi jednoduchá a je jí kopírování indexu MSCI North America. Společnost Morgan Stanley Capital Investment je jednou z nejznámějších společností tohoto oboru, konkrétně index North America je pak složen zhruba ze 700 velkých a středních podniků, které sídlí z 90% v Americe, zbytek je pak povětšinou v Kanadě. Celkově tento index pokrývá okolo 85% celé kapitalizace amerického trhu. Většinou je složení indexu řízeno celkovou kapitalizací dané společnosti. Výsledkem je v současnosti převaha informačních technologií, finančního sektoru a zbytek pak již rovnoměrně zaplňují standardní sektory zdravotnictví, spotřebitelské zboží či energetika, atd..

Graf 1: Sektorové složení Amundi Index Equity North America

Fond Amundi Index Equity North America - Sektorové složení portfolia

Zdroj: Amundi Asset Management, data platná k 30. 4. 2013

V portfoliu tak najdete největší americké společnosti, což vychází z výše uvedeného. Je to např. dobře známé nakousnuté jablko Apple nebo těžební a petrochemická společnost Exxon Mobil, z části následovník slavné Standard Oil Company ještě slavnějšího Johna D. Rockefellera. Dále investujete třeba do Microsoftu, Googlu či největších amerických bank Wells Fargo a JPMorgan.

Co nám říká statistika?

Největší výhodou indexového investování je, jak již bylo řečeno, nízká nákladovost. U investování do fondů totiž nejsou ani zdaleka nejpodstatnější vstupní poplatky, nýbrž celková nákladovost fondu. Zvláště tedy při dlouhodobém horizontu. Náklady na správu totiž platíte neustále, ať fond vydělává nebo ne. A na desetiletém horizontu je již výkonost +/- 2 procentní body p.a. z důvodu složeného úroku velmi citelná. Celková nákladovost tohoto fondu je tak na úrovni 0,3% p.a. dle posledního dokumentu KIID, přičemž u běžného akciového fondu se pod 1,5% p.a. většinou nedostanete, standardně se pohybují mezi 1,5% až 2% p.a..

Graf 2: Vývoj hodnoty podílového listu Amundi Index Equity North America

Fond Amundi Index Equity North America - Vývoj hodnoty fondu

Zdroj: Amundi Asset Management

Sledovat minulou výkonnost v tomto případě nemá velký smysl, excelentní růst posledních let je velkým psychologickým lákadlem. Nicméně v tuto chvíli by nám měl spíše začít vzbuzovat větší ostražitost. Americký akciový index S&P 500 v poslední době soustavně trhá historické rekordy.

Tabulka 2: Historická výkonnost fondu Amundi Index Equity North America

jednotlivé roky
2010 14,90%
2011 -0,42%
2012 14,51%
2013 29,28%
2014 5,54%
kumulované výsledky
6 měsíců 9,42%
1 rok 22,02%
2 roky 53,03%
3 roky 49,84%
3 roky p.a. 14,44%

Zdroj: Komerční banka, data platná k 05. 06. 2014

Celkové hodnocení

Amundi Index Equity North America je tedy nízkonákladový podílový fond, který kopíruje skladbu akciového indexu Severní Ameriky. Kupujete tedy celý trh, nikomu nesvěřujete výběr jednotlivých titulů. Pro někoho je nevýhodou, že nedokáže porazit trh, pro ostatní je naopak výhodou, že díky minimálním poplatkům s ním drží alespoň krok. Přirovnat ho můžeme ke klasickým ETF, výhodou je ovšem, že k jeho nákupu nemusíme vstupovat na burzu, fond běžně nabízí Komerční banka.

Tento fond je tak dle mého názoru vhodný pro všechny dlouhodobé investory, kteří se nechtějí vůbec starat o své investice, ale zároveň věří v pokračování kapitalismu a jsou obeznámeni s tím, že akcie dlouhodobě přinášejí nejvyšší výnos. Fond je vhodný také pro ty, kteří jsou schopni přijmout fakt, že z dlouhodobého hlediska je inflace mnohem větším rizikem, než volatilita. V tuto chvíli jsou ceny amerických akcií na historických maximech, tudíž bych neinvestoval jednorázově velké sumy. Dost možná ovšem nastane ten správný čas klesajících trhů, kdy bude vhodné do tohoto fondu zasílat pravidelné investice a snižovat si tak nákupní ceny.

Psáno pro Investujeme.cz


Poraďte se, které fondy vybrat a jak sestavit vlastní investiční portfolio.


Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (28.0 + 20.9) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru