Akcie

Přichází čas na emerging markets?

Po deseti letech bídy svítá akciím na rozvíjejících se trzích naděje – tento rok zatím výrazně překonávají rozvinuté akciové trhy a navíc jsou fundamentálně levnější. V čem spočívá potenciál rozvíjejících se ekonomik?

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
16. 9. 2016

Zhruba před deseti lety se novým módním investičním hitem staly rozvíjející se trhy, speciálně pak akcie BRIC – akcie brazilských, ruských, indických a čínských firem, jejichž ceny rostly několik let v řadě dvouciferným tempem. Od každé investice, která měla v názvu „BRIC" nebo „emerging markets", si investoři slibovali vysoké výnosy.

10 bídných let pro emerging markets

Jenomže pak se „něco" pokazilo. V USA vyšlo najevo, že v „bezpečných" balíčkách hypoték, které některé investiční banky prodávali investorům, jsou schované i nesplácené úvěry. Ano, i v Americe se podvádí. Všude se podvádí. Jak takový podvod souvisí s akciemi na rozvíjejících se trzích? Nijak. Ale tohle zdánlivě nicotné „něco" rozpoutalo následně kolotoč, kterému jsme si zvykli říkat „finanční krize". Vznikla v podstatě stejně jako každá jiná ekonomická krize. Vždy jde pouze o ztrátu důvěry účastníků trhu. Důvěry, že protistrana dodrží své závazky, že systém funguje, že peníze mají nějakou hodnotu apod.

Důvěra je křehká jak čerstvě napadlý sníh. Když se pak někde na špičce hor kousek sněhu ulomí, začne se nabalovat další a další sníh, až vznikne lavina, která smete vše, co jí stojí v cestě. Finanční lavina z roku 2008 s sebou smetla i emerging markets. Od té doby se akciím na rozvíjejících se trzích vůbec nedařilo.

Vývoj hodnoty indexu MSCI Emerging Markets

Vývoj hodnoty indexu MSCI Emerging Markets

Zdroj: MSCI, FINEZ Investment Management, data v USD k 31. 8. 2016

Dochází k obratu?

Ovšem letos se akcie na rozvíjejících se trzích dočkaly výrazného oživení. Hodnota indexu MSCI Emerging Markets od začátku roku stoupla o 8 % v lokálních měnách a o 12 % vyjádřeno v amerických dolarech. Hlavním tahounem je Brazílie, ale dařilo se akciím na většině rozvíjejících se trzích.

Růst hodnoty akcií na rozvíjejících se trzích od začátku roku 2016

MSCI Brazílie 55 %
MSCI Peru 51 %
MSCI Kolumbie 29 %
MSCI Rusko 24 %
MSCI Maďarsko 24 %
MSCI Thajsko 23 %
MSCI Indonésie 21 %
MSCI Jihoafrická republika 19 %
MSCI Egypt 13 %
MSCI Tchaj-wan 12 %
MSCI Chile 11 %
MSCI Korea 11 %
MSCI Indie 6 %
MSCI Čína 6 %

Zdroj: MSCI, data k 15. 9. 2016 v USD

Emerging markets jsou levnější než rozvinuté trhy

Zatímco v uplynulých třech letech akcie na rozvíjejících se trzích silně zaostávaly za vývojem akcií na trzích rozvinutých reprezentovaných zejména trhem v USA a akciemi evropských firem, v roce 2016 naopak index MSCI Emerging Markets zatím výrazně poráží index MSCI World, jehož hodnota od začátku roku stoupla pouze o jedno procento v lokálních měnách a zhruba o 2,5 % vyjádřeno v dolarech. Nicméně nůžky ve výkonnosti akciových trhů od roku 2008 mezi rozvinutými a rozvíjejícími se trhy jsou stále značně otevřené.

Relativní vývoj indexu MSCI World a MSCI Emerging Markets

Relativní vývoj indexu MSCI World  a MSCI Emerging Markets

Zdroj: MSCI, FINEZ Investment Management, data v USD k 31. 8. 2016

Akcie emerging markets mají ještě hodně co dohánět, nebo naopak akcie na rozvinutých trzích hodně co ztratit. O tom svědčí i základní fundamentální ukazatele. Akcie na rozvinutých trzích se v průměru obchodují za 21násobek ročních zisků firem zahrnutých v indexu MSCI World, kdežto akcie na rozvíjejících se trzích se v průměru obchodují jen za 15násobek ročních zisků společností zahrnutých v indexu MSCI Emerging Markets. Podobně i poměrem ke své účetní hodnotě (P/B) jsou akcie na rozvinutých trzích výrazně dražší než akcie na rozvíjejících se trzích. Zatímco akcie v USA jsou fundamentálně drahé, akcie na rozvíjejících se trzích jsou fundamentálně relativně levné.

Fundamentální ukazatele pro rozvinuté a rozvíjející se trhy

Index P/E P/B
MSCI World 21,3 2,17
MSCI Emerging Markets 14,8 1,54

Zdroj: MSCI, data v USD k 31. 8. 2016

V čem spočívá potenciál emerging markets?

Hrubý domácí produkt rozvíjejících se ekonomik roste v podstatě každoročně výrazně rychleji než hrubý domácí produkt ekonomik rozvinutých. Životní úroveň lidí zde roste rychleji a postupně dohání vyspělé ekonomiky, i když je to proces velmi dlouhodobý. Navíc většině z těchto ekonomik hraje do karet výrazně lepší demografická situace než například v Evropě. V zásadě jde hlavně o poměr lidí v produktivním věku a v neproduktivním věku. Na jednoho důchodce či dítě pracuje ve většině rozvíjejících se ekonomik více lidí než je tomu u ekonomik vyspělých. Z toho pramení i lepší ekonomické vyhlídky do budoucna pro rozvíjející se ekonomiky (výjimkou je východní Evropa).

Každá rozvíjející se ekonomika je v trochu jiné fázi vývoje. U nejméně rozvinutých ekonomik stále ještě hraje dominantní roli zemědělství, jinde táhne ekonomiku těžba nerostných surovin nebo průmyslová výroba, a u mnoha ekonomik již převažuje sektor služeb. To je třeba dnes případ Číny i přes zažitý pohled na Čínu jako jednu velkou světovou fabriku. S rozvojem ekonomiky lidem rostou příjmy a více utrácí, kupují si více zboží a služeb. Růst HDP pak postupně bývá tažen primárně investicemi podnikové sféry a spotřebou domácností. Takový růst je organický a zdravý.

Většina rozvíjejících se ekonomik má oproti vyspělým ekonomikám výhodu také v mnohem menším zadlužení veřejného sektoru, podniků, bank i domácností. Tady naopak zase Čína pokulhává, její celkové zadlužení patří k největším na světě. Ale většina rozvíjejících se ekonomik se může chlubit výrazně menším poměrem dluhu k HDP než v USA nebo Evropě.

Netuším, jestli akcie emerging markets přichází znovu do módy a budou generovat vysoké výnosy podobně jako v letech 2003-2007. I přes jejich levnější fundamentální ocenění jsem v tomto směru spíše skeptický. Ale ekonomický potenciál rozvíjejících se ekonomik je veliký a jde na něm dlouhodobě vydělat, i kdyby jako celek akciové trhy emerging markets ještě pár let nebyly v kurzu. Proto si přečtěte, jak vyzrát na emerging markets. Stačí pochopit, proč se vlastně akciím na rozvíjejících se trzích v průměru nedaří a jak najít ty, kterým se daří.

Psáno pro Peníze.cz a Finmag.cz


Poraďte se, kam nyní investovat peníze.


 

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
16. 9. 2016

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (22.4 + 14.7) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem fondů Otakar a Ernest. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru