Akcie

Panika na trzích – prodávat či nakupovat?

Je to jen přehnaná panika, nebo teprve začátek mnohem hlubšího propadu? Dopad na globální ekonomiku a finanční trhy může být vážnější, než si mnozí připouští.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
1. 3. 2020

Finanční trhy zachvátila panika. Akciové trhy zaznamenaly nejprudší propad od roku 2009. Hodnota akciového indexu MSCI World sestaveného z akcií 1600 firem spadla během šesti obchodních dní o 13 %. Naopak úrokové výnosy dlouhodobých amerických státních dluhopisů klesly na absolutní historické minimum. A cena zlata pochopitelně vystřelila v uplynulých týdnech vzhůru (i když poslední únorový den prudce poklesla).

Vývoj hodnoty indexu MSCI World (v EUR)

Zásadní otázka zní, je to jen přehnaná panika, nebo teprve začátek mnohem hlubšího propadu? Aneb je nyní dobrý čas na nákupy akcií „ve slevě", nebo bychom se měli akcií z portfolia honem rychle zbavit, než bude hůř?

Můj postoj je trochu schizofrenní. Podle mě nemá smysl se nyní akcií zbavovat, ale zároveň se domnívám, že na nákupy je ještě příliš brzy.

Máme rychle prodávat akcie?

Současná panika na trzích mě jako investičního poradce v zásadě moc nevzrušuje, protože s většinou klientů se již nějakou dobu držíme stranou akcií. Poslední roky preferuji spíše private equity investice, nemovitosti, developerské projekty... v akciích dnes budeme mít v průměru možná kolem 10 % kapitálu.

Klientům, kteří drží nějaké investice v akciích, každopádně doporučuji nepropadat panice. Akcie totiž máme v portfoliu jako dlouhodobou investici na dalších 10 a více let. Zpravidla je na pravidelné bázi nakupujeme, takže při poklesech dochází k automatickému průměrování nákupní ceny dolů. Tato strategie funguje spolehlivě.

Pokud investujete do akciových fondů dlouhodobě jako jakési „spoření" na důchod, nemá smysl se nynější panikou na trzích vůbec zabývat. Za dvacet let budou ceny akcií mnohonásobně vyšší a nynější propady budou na grafu zpětně vypadat jen jako malinkaté škytnutí, jestli vůbec budou na grafu rozeznatelné.

Nebo je už na čase akcie nakupovat?

Na druhé straně se ale logicky nabízí také otázka, zda nynější paniky využít k nákupům akcií „ve slevě". A tady naopak nabádám klienty, aby se s většími nákupy akcií neukvapovali. Ano, každý propad na trzích je dobrá příležitost k nákupům. Ale klíčové je, odhadnout hloubku propadu, dobře načasovat nákupy. V minulém týdnu postihl akciové trhy po celém světě velmi strmý pád. Možná tato panika rychle odezní a už je ten správný čas na nákupy akcií. Ale možná je to teprve začátek a v následujících týdnech či měsících budeme svědky dlouhého sešupu.

Nikdo netuší, jak se situace bude dál vyvíjet. Já se k situaci stavím tak, že se rozhodně nechci ukvapit. Raději si nechám utéct příležitost kupovat akcie ve slevě o 10-15 % (nynější stav na trzích), než abych viděl, že jsem se ukvapil a že trh spadl dolů o dalších 20 procent, což se klidně může stát dřív, než se nadějeme.

Mám-li sebe a klienty vystavovat spekulativnímu riziku akcií, nestačí mi potenciál výnosu 10 či 20 procent. Udělám to ve chvíli, kdy budu přesvědčený, že ceny už jsou tak dole, že růstový potenciál akcií je minimálně 30-50 % na horizontu 2-3 let. To znamená, že pokud ceny akcií spadnou o 25-30 % od vrcholu, začneme ve velkém nakupovat. Oni pak ceny časem stoupnou zase zpět.

Tady je na místě si připomenout kouzlo procent. Pokud cena klesne o 30 %, tak aby se dostala zpět na vrchol, musí následně stoupnout o 43 %. Podobně kdyby cena klesla o 50 % (ze 100 Kč na 50 Kč) musí následně stoupnout o 100 %, aby se dostala zpět na vrchol (z 50 Kč na 100 Kč). Naopak z poklesu o 10 % je to zpět na vrchol „jen" 11 %. Proto je načasování nákupů tak důležité.

Cena (100 na počátku) Pokles o Růst zpět na 100
90 10 % 11 %
85 15 % 18 %
80 20 % 25 %
75 25 % 33 %
70 30 % 43 %
60 40 % 67 %
50 50 % 100 %

Problém je, že propady bývají často velmi rychlé a nečekané. Naopak následný růst zpět bývá zpravidla pozvolný a zdlouhavý. Proto zastávám názor, že je lepší se s nákupy neukvapovat. Pokud panika na trzích záhy ustane a akciové trhy začnou zase růst, nebudeme z toho nyní nijak profitovat. Ale prostě to riziko, že trhy budou dál padat, není malé. A mohlo by se stát, že v honbě za výnosem 10 % budeme sledovat, jak trhy spadly o dalších 20 % a pak budeme dva roky čekat, než se hodnota akcií vyškrábe zpět a teprve potom se snad dočkáme výnosu 10 %. Ne, to mi za to opravdu nestojí.

Ale pokud se dočkáme propadu o 30 %, tak už klidně nějakou dobu ztráty vystojím, abych nakonec po pár letech sčítal výnosy kolem 40 %. To už mi za to stojí. Jestli se takového propadu dočkáme, to netuším. Spoléhám se na rčení: „Kdo si počká, ten se dočká."

Jak zlá je situace?

Pokud jde o samotnou paniku okolo koronaviru, nemůžu se zbavit dojmu, že lidé zbytečně blázní. Bohužel tento blázinec, pokud se rychle neuklidní, bude mít rozsáhlé dopady na globální ekonomiku. Pokud se budeme před nákazou třást strachy, brzy se po celém světě začnou zavírat školy, obchody, fabriky... celý svět na pár týdnů upadne do letargie. To by byl speciálně pro akciové trhy stresový scénář.

Snad se situace brzy uklidní. Nicméně už nyní je jasné, že vliv koronaviru na globální ekonomiku nebude zanedbatelný. Zeptejte se kohokoliv, kdo dováží něco z Číny. Jeden graf zde vydá za tisíce slov. Podle čínského statistického úřadu se index nákupních manažerů PMI ve zpracovatelském sektoru v únoru drasticky propadl na hodnotu 35,7 bodů, což značí ještě větší propad výroby v Číně než v letech 2008-2009.

Výrobní PMI index v Číně na historickém minimu

 Vývoj výrobního PMI indexu v Číně

Nyní hrozí, že přestanou fungovat i některé korejské a japonské fabriky. A kdo ví, jak se situace vyvine v Evropě a v USA. Rozhodně je potřeba počítat s tím, že spousta firem bude letos reportovat horší hospodářské výsledky, než se ještě začátkem roku očekávalo. Proto ostatně akciové trhy minulý týden postihly takové výprodeje. Jak moc špatné ty výsledky budou, to ukáže až čas.

Samotný virus ve finále nemusí pro lidstvo znamenat až takovou katastrofu, jak se veřejnost obává. Ale dopad na globální ekonomiku a finanční trhy může naopak být mnohem vážnější, než si jsme momentálně ochotni připustit. A Fed ani jiné centrální banky s tím tentokrát vůbec nic nenadělají. Když prostě na měsíc zastavíte výrobu, nic s tím nezmůže ani kvantitativní uvolňování. Na druhou stranu, dobrá zpráva zní, že ekonomika se z toho vzpamatuje sama a poměrně rychle. Nebude to konec světa. Lidé nepřijdou o práci a střechu nad hlavou. Vše se po nějaké době vrátí do normálu.

Cítím se jako schizofrenik

Jako člověk se snažím k tomu slavnému viru přistupovat jako k jakékoliv jiné nemoci – dopujeme se vitamíny a modlím se, aby to děti nechytly. A doufám, že když to přijde, tak se s tím náš organismus nějak popere. Zavírat se doma opravdu nebudu.

Jako ekonom se možných dopadů viru trochu děsím, respektive té paniky okolo. Jako investor se naopak těším, že pokud panika přetrvá, tak třeba bude možné zase kupovat za babku akcie některých dobrých firem. I když jako člověk bych byl nejradši, kdyby žádný virus neexistoval. Kéž by akcie byly radši drahé a celý humbuk kolem toho viru byl jen hloupý sen. Bohužel není.

Psáno pro Peníze.cz a Finmag.cz

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
1. 3. 2020

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (44.7 + 42.9) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem fondů Otakar a Ernest. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru