Akcie

Americké akcie poráží Evropu i Japonsko

Akciím v USA se daří lépe než akciím v Evropě a Japonsku. Znamená to, že máme kupovat akcie americké, nebo evropské a japonské?

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
17. 10. 2012

Zatímco americká ekonomika nadále roste, i když pomalejším tempem, evropská a japonská ekonomika tápe. Tomu odpovídá i vývoj na akciových trzích. Akcie v USA v posledních dvou letech výrazně překonávají výsledky evropských a japonských protějšků.

Relativní vývoj amerických, evropských a japonských akcií – horizont 5 let

Relativní vývoj amerických, evropských a japonských akcií – horizont 5 let

Zdroj: MSCI

Až do roku 2010 spolu americké a evropské akcie silně korelovaly, jejich cenový vývoj byl prakticky totožný. Od té doby se ale hlavní akciové trhy rozchází. V USA pokračují akcie v růstu, v Evropě naopak poklesly. Na desetiletém horizontu zhodnotil americký akciový trh zhruba o 65 %, evropský pouze o 25 % a japonské akcie jsou v průměru dokonce v mínusu téměř 20 %.

Relativní vývoj amerických, evropských a japonských akcií – horizont 10 let

Relativní vývoj amerických, evropských a japonských akcií – horizont 10 let

Zdroj: MSCI

Vývoj akcií v Japonsku je tak špatný, že se ceny blíží třicetiletému minimu. Na třicetiletém grafu je vidět nadvýkonnost japonských akcií na konci osmdesátých let, kdy vrcholila japonská realitní a akciová bublina. Posledních pětadvacet let to jde ale s japonským akciovým trhem s kopce. Japonsko je ukázkovým příkladem, že ani na dlouhodobém horizontu nemusí akcie přinést výnos, pokud je nakoupíme příliš draho.

Relativní vývoj amerických, evropských a japonských akcií – horizont 30 let

Relativní vývoj amerických, evropských a japonských akcií – horizont 30 let

Zdroj: MSCI

Kupovat akcie americké, nebo evropské a japonské?

Investor začátečník si při pohledu na výše uvedené grafy řekne: „V Americe se akciím daří lépe, budu investovat tam." Zkušenější investor si naopak řekne: „Pozor, v Americe jsou ceny akcií dražší, budu investovat raději v Evropě a v Japonsku." Já říkám, že na všech trzích jsou dnes zajímavé investiční příležitosti.

V Evropě a v Japonsku skutečně najdeme celou řadu velkých firem, jejichž akcie se jeví z dlouhodobého pohledu podhodnocené, a to jak při pohledu na historický vývoj cen, tak při pohledu na fundamentální ukazatele. Mnoho akcií se v Evropě i Japonsku obchoduje pod svou účetní hodnotou a za méně než desetinásobek ročních zisků firmy. V Evropě navíc dividendový výnos dosahuje často i pěti a více procent.

Ve Spojených státech amerických jsou fundamenty akcií méně lákavé, většina akcií se obchoduje za patnácti- až dvacetinásobek ročních zisků firmy. Dividendový výnos je nižší. Z historického pohledu se ceny akcií blíží maximálním hodnotám z roku 2000 a 2007. Na druhou stranu v USA najdeme celou řadu perspektivních malých firem z růstových oborů moderních technologií, které svým potenciálem předčí evropské a japonské akcie.

Stock-picking klíčem k úspěchu

Klíčem k úspěchu na všech trzích je důkladný stock-picking. Uplynulých dvacet let ztrácela analýza jednotlivých akcií na významu, do popředí se postupně dostaly indexové investice a také podílové fondy přešly k pasivnímu kopírování indexů.

Poslední dva roky se však znovu dostává do popředí aktivní správa investic. Růst světové ekonomiky se zpomalil, stejně tak akciové trhy v globálním měřítku více méně přešlapují na místě. Vydělává pouze ten, komu se podaří vybrat zdravé avšak podhodnocené akcie, nebo trefit správná technologická „semínka", ze kterých v budoucnu vyroste nový gigant. Bez důkladné analýzy a trochy intuice to dnes nejde. Postupně si to začínají uvědomovat i správci investičních fondů a znovu se navrací k aktivnímu přístupu ke správě.

Psáno pro Peníze.cz a Finmag.cz

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
17. 10. 2012

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (48.1 + 49.8) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru