Akcie

Akcie Nokia aneb když jsi na dně, můžeš jen nahoru

Chcete si zaspekulovat? Hledáte vysoké zhodnocení a nevadí vám riskovat? Pak zvažte akcie společnosti Nokia, které jsou na nejnižší hodnotě od roku 1994.

 

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
23. 7. 2012

Nokia předvedla ukázkový pád

Společnost Nokia není třeba dlouze představovat, všichni se s jejími produkty denně setkáváme. Za zmínku ale stojí, že tato finská firma funguje již od roku 1865. Během svého života několikrát změnila podnikatelskou činnost. Možná se historie bude opakovat, pokud se Nokii nepodaří v brzké době uvést na trh konkurenceschopné produkty. Její situace však není až tak tragická, jak si mnoho lidí myslí, a pomalu se objevuje světlo na konci tunelu.

Od roku 2007 to šlo s Nokií s kopce. Tehdy byste v New Yorku nakoupili jednu akcii této firmy za 35 dolarů. Dnes byste při prodeji nedostali ani dva dolary za akcii. Nokia předvedla ukázkový pád. V roce 2007 utržila 51 miliard euro a dosáhla čistého zisku 7,2 miliard euro. V loňském roce klesly tržby na necelých 39 mld. a firma vytvořila ztrátu 1,2 mld. EUR.

Dříve největšímu výrobci mobilních telefonů se dnes konkurence vysmívá. Ve druhém čtvrtletí prodala Nokia 4 mil. smartphonů, zatímco u Applu se očekává ve stejném období 30 milionů prodaných iPhonů a Samsung útočí dokonce na metu 50 mil. chytrých telefonů. Konkurence je navíc schopná prodávat za vyšší ceny, resp. s vyšší ziskovou marží.

Vývoj ceny akcií Nokia na burze v New Yorku od roku 1994

Vývoj ceny akcií Nokia na burze v New Yorku od roku 1994

Zdroj: Reuters

Už plave u dna

Bez nadsázky lze říct, že Nokia padá ke dnu. Ve druhém čtvrtletí sice prodala nepatrně více telefonů a její tržby stouply oproti prvnímu čtvrtletí o 200 mil. euro na 7,5 miliard, ale i tak vytvořila provozní ztrátu 800 mil. eur. Jedná se o pátý kvartál v řadě, kdy Nokia skončila ve ztrátě. Její nakumulované zisky z minulých let se poměrně rychle ztenčují a hodnota firmy velmi rychle klesá. Cena akcií Nokia spadla na nejnižší hodnotu od roku 1994. Podle aktuální ceny akcií vychází tržní hodnota společnosti na pouhých 7 miliard dolarů.

Ačkoliv nikdy nelze říct, že už je Nokia na dně, protože skutečným dnem může za určitých okolností být až nula a bankrot firmy, evidentně se Nokia dnu velmi přiblížila. Dost možná se akcie Nokia dostaly na dno už ve středu, kdy cena klesla až na 1,63 dolaru. Může se však stát, že cena bude v následujících měsících dál klesat. To je ve hvězdách. Klíčová otázka zní, kolik budou akcie Nokia stát za pět let?

Fundamentální ukazatele

Tržní kapitalizace 7,0 mld. USD P/B 0,6
Tržby 2.Q 2012 7,5 mld. EUR P/S 0,2
Zisk 2.Q 2012 -1,4 mld. EUR P/E -
Zisková marže -13 % D/E 0,6
Výnos dividendy 13 % ROE -33 %

Zdroj: FINEZ Investment Management, účetní data k 30. 6. 2012


FINEZ Research - tipy na zajímavé investice


Světlo na konci tunelu

Vše záleží na tom, zda se firmě podaří prorazit na trh chytrých telefonů, popřípadě jestli nepřijde s nějakou novou generací komunikátorů. Nyní se objevuje světlo na konci tunelu. Na podzim by měl vyjít nový operační systém Windows Phone 8, do kterého Microsoft i Nokia vkládají své naděje. Pokud uživatele tento systém zaujme, mohla by se už v příštím roce Nokia dostat ze ztráty zpět do zisku. To by znamenalo strmý růst hodnoty firmy a jejích akcií.

Pokud to nevyjde a WP 8 uživatele nezaujme, pak Microsoftu hrozí, že s ním Nokia přestane spolupracovat. V takovém případě bych od Microsoftu očekával, že celou firmu Nokia koupí. Prodejní cena by jistě byla o mnoho vyšší než 7 miliard dolarů, cena akcií by tedy i v tomto případě měla strmě růst.

Doporučení FINEZ

Postoj FINEZ Strong buy
Horizont 2-3 roky
Cílová cena 12 USD
Potenciál výnosu 500 %
Riziko (MIN 1, MAX 10) 7

Zdroj: FINEZ Research

Cena akcií Nokia je extrémně nízká

Stávající cena akcií Nokia je značně mimo realitu a odpovídá spíš očekávání bankrotu a to není moc pravděpodobný scénář. V hotovosti na účtu má Nokia stále téměř 10 mld. euro, a když od všech jejích aktiv odečteme všechny dluhy a závazky, tak nám zůstane čisté jmění 11 mld. dolarů. Akcie se tedy obchodují za pouhých 60 % účetní hodnoty firmy (P/B = 0,6).

Cena akcií Nokia dva roky strmě klesá. Takřka týden co týden končí akcie v červených číslech. V takto negativním prostředí může jedna pozitivní zpráva způsobit poměrně rychlý obrat k růstu. Možná se pozitivních zpráv dočkáme už na podzim. Proto kdo má žaludek na spekulativní investice, má nyní příležitost zariskovat a vsadit na „zmrtvýchvstání" Nokie.

Psáno pro Peníze.cz a Finmag.cz


Odměna 20 % ze zisku - aktivní správa FINEZ


Jan Traxler
Privátní investiční poradce
23. 7. 2012

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (17.4 + 44.6) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru