Akcie

Akcie Apple - nakousnuté jablko z pohledu investora

Společnost Apple funguje jako perfektní stroj na peníze. Z růstové akcie se postupně stala hodnotová akcie, která ovšem neztrácí další růstový potenciál. Navíc jsou akcie Apple vhodné také jako dlouhodobá dividendová investice.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
18. 9. 2017

Všechny zraky upřeny na Apple

Asi nejsledovanější událostí minulého týdne byla prezentace společnosti Apple, která při příležitosti desátého výročí iPhonu představila novou sérii smartphonů iPhone 8, iPhone 8 Plus a zejména zcela nový model iPhone X. Navrch přidala ještě třetí řadu chytrých hodinek Apple Watch, nový set-top box Apple TV 4K, nový operační systém iOS 11 a spoustu dalších vylepšení.

Očekávání fanoušků Applu byla vysoká, stejně jako analytiků z Wall Street. A podle prvotních reakcí Apple nezklamal, ale zároveň ani ničím neočekávaným nepřekvapil. Tomu odpovídá i vývoj ceny akcií společnosti Apple na burze Nasdaq. Poslední dva měsíce cena akcií pěkně rostla. Po prezentaci pak došlo k mírnému poklesu, ale nic dramatického.

K akciím společnosti Apple upírá svůj zrak snad každý investiční analytik. Denně se na internetu objevují stovky nových rozborů, proč cena akcií Apple poroste nebo naopak neporoste. Nikdo samozřejmě neumí předvídat budoucnost a ani já netuším, jak se bude v budoucnu firmě dařit a jak se bude vyvíjet její hodnota. Ale můžeme si přinejmenším shrnout stávající situaci a ta vypadá pro akcie společnosti Apple příznivě.

Apple jako nejhodnotnější firma na světě

Hodnota firmy Apple, neboli její tržní kapitalizace, je aktuálně cca 830 miliard dolarů. Jak se vlastně taková hodnota firmy zjistí? Stačí vynásobit počet vydaných akcií společnosti Apple (tj. 5165,228 mil. kusů) jejich aktuální hodnotou na burze (tj. cca 160 USD za jednu akcii).

Podle tržní kapitalizace se jedná o nejhodnotnější veřejně obchodovatelnou akciovou společnost na světě. Zatím si stále udržuje výrazný náskok před dalšími, dlouhodobě ji stíhají zejména společnosti Alphabet (Google), Microsoft, Facebook a Amazon.

10 nejhodnotnějších firem na světě podle tržní kapitalizace

Apple 831 mld. USD
Alphabet (Google) 657 mld. USD
Microsoft 578 mld. USD
Facebook 509 mld. USD
Amazon 479 mld. USD
Alibaba 453 mld. USD
Berkshire Hathaway 437 mld. USD
Johnson & Johnson 359 mld. USD
Exxon Mobil 338 mld. USD
JPMorgan Chase 320 mld. USD

Zdroj dat: Yahoo! Finance, data platná k 12. 9. 2017

Když jsme u hodnoty firmy, rojí se samozřejmě spekulace, že by Apple mohl být první společností v historii s tržní hodnotou větší než jeden bilion dolarů. Stačí, aby cena akcií Apple stoupla z dnešní úrovně o dalších 21 %, což určitě není nereálné. Dost možná bude příští rok v této souvislosti Apple na titulní straně všech novin.

Apple jako stroj na peníze

Společnost Apple účtuje v hospodářském roce, který končí vždy v září. V hospodářském roce 2016 (tj. od října 2015 do září 2016) utržila firma z prodeje svých produktů a služeb 216 miliard dolarů a čistý zisk společnosti po odečtu všech nákladů a daní byl 46 miliard dolarů. V hospodářském roce 2017 zatím za tři čtvrtletí firma utržila 177 miliard dolarů a vytvořila čistý zisk 38 miliard dolarů.

Schopnost generovat zisky je pro investory nejdůležitější kritérium při výběru akcií. Respektive vždy jde hlavně o očekávání, jaké bude firma schopná generovat zisky do budoucna, proto někdy investoři nakupují i akcie firem, které zatím zisky negenerují. Krásným příkladem jsou například akcie společností Tesla nebo Amazon.

V případě firmy Apple můžeme konstatovat, že poslední roky generuje stabilně vysoké zisky a má našlápnuto v tomto trendu pokračovat. Právě od nové řady produktů si firma slibuje další růst poptávky, tudíž i další růst tržeb a zisků. Zároveň chce Apple vedle prodeje nových produktů více a více těžit z poskytovaných služeb – vytáhnout z uživatelů více peněz v App Store, předplatným Apple Music nebo využíváním Apple TV, Apple Pay a dalších služeb.

Apple má obrovskou základnu věrných zákazníků, kteří čas od času inovují své produkty od Applu, doplňují je o další novinky a do toho jim Apple bude nabízet stále se rozšiřující portfolio služeb. Jak se často říká, Apple to není jen spotřební zboží s nakousnutým jablíčkem, ale vlastní ekosystém. A tento ekosystém funguje jako perfektní stroj na peníze.

Apple jako hodnotová akcie

Pokud budeme kalkulovat s ročním čistým ziskem ve výši 45 miliard dolarů, tak při stávající ceně jedné akcie společnosti Apple kolem 160 dolarů odpovídá tržní hodnota firmy (cca 830 mld. USD, viz výše) zhruba 18ti násobku ročních zisků firmy (830/45 = 18). Investiční analytici tomuto číslu říkají ukazatel P/E (z angličtiny price/earnings). Čím nižší číslo, tím jsou akcie levnější a naopak.

Průměrný násobek ročních zisků pro 500 největších veřejně obchodovatelných akciových společností v USA sdružených do indexu S&P 500 vychází aktuálně zhruba na 23,5. Akcie Apple, které mají v indexu S&P 500 největší váhu, jsou tedy s P/E = 18 v relativním srovnání s průměrem amerického akciového trhu poměrně levné, konkrétně o 22 % levnější než průměr trhu.

Nutno však dodat, že celý americký trh je v porovnání s historickým průměrem poměrně drahý, dlouhodobě se ukazatel P/E na americkém trhu v průměru pohybuje kolem 17. Z historického pohledu jsou tedy akcie Apple přiměřeně oceněné.

Vývoj ceny akcií Apple od roku 2000

Vývoj ceny akcií spoelčnosti Apple od roku 2000

Zdroj: FINEZ Investment Management

Apple jako růstová akcie

Hodnota akcií Apple stoupla od roku 2010 na osminásobek. Podle názoru některých analytiků už je firma tak veliká, že nemá prostor kam dále růst, spíše jí hrozí tlak ze strany konkurence, který může vést k poklesu ziskové marže. Podle názoru jiných analytiků má naopak firma Apple stále ještě před sebou růstové období. Růst zcela jistě nebude tak raketový, jako v uplynulé dekádě, ale potenciál růstu řádově o 10-20 % za rok firma i dle mého názoru stále má.

Krátkodobě hodně napoví objem objednávek nových iPhonů v následujících měsících. Ten může zklamat i příjemně překvapit. Každopádně spíše se očekává, že následující dva kvartály bude firma reportovat rekordní tržby. A jelikož u všech produktů Apple mírně zvedl ceny, měla by si firma nadále udržet vysokou ziskovou marži přes 20 %, tedy i čistý zisk by v příštím roce měl být rekordně vysoký. Proto můžeme akcie Apple nadále označit jako růstovou investici, ačkoliv se jedná o největší firmu na světě, žádný start-up.

Apple jako dividendová akcie

Společnost Apple začala v roce 2012 vyplácet ze zisků pravidelnou čtvrtletní dividendu, jejíž výši od té doby každý rok navyšuje zhruba o 10 %. Nyní vyplácí Apple dividendu 63 centů čtvrtletně, celkem 2,52 dolarů na jednu akcii. To při stávající ceně jedné akcie ve výši 160 dolarů dělá zhruba 1,6 % roční hrubý dividendový výnos.

V porovnání s jinými akciemi to není až tak velké číslo. Například akcie na pražské burze generují až pětiprocentní dividendový výnos. Ovšem to bývají firmy, které už nemají kam dál růst a veškerý zisk rozdělují akcionářům na dividendách. Apple nyní rozděluje na dividendách jen zhruba čtvrtinu zisku společnosti. Je tedy velmi pravděpodobné, že společnost Apple bude v následujících letech bez problémů schopná nadále zvyšovat vyplácenou dividendu a zároveň bude mít stále spoustu peněz na další rozvoj (na akvizice různých menších technologických společností).

Apple - akcie pro dlouhodobější držení

Akcie společnosti Apple tedy nejsou drahé, firma vyplácí solidní dividendu, kterou postupně navyšuje, a navíc má velmi dobře rozjetý byznys našlápnutý pro další růst tržeb a zisků. To je ideální trojkombinace pro dlouhodobé držení. Ačkoliv se neřadím mezi zaryté fanoušky nakousnutého jablíčka, byznys společnosti Apple se mi líbí a její akcie osobně považuji za dobrou investici.

Psáno pro Peníze.cz a Finmag.cz


Poraďte se, kam nyní investovat peníze.


Jan Traxler
Privátní investiční poradce
18. 9. 2017

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (40.3 + 26.0) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru