Vývoj na trzích - říjen 2015

Akciové trhy zažívají robustní oživení po téměř půlroční korekci. Ceny komodit přešlapují na místě. Euro začalo po delší době znovu oslabovat.

Více v měsíčním přehledu vývoje na finančních trzích (ke stažení v pdf) + jeden investiční tip.

03.11.2015, Vývoj na trzích, Jan Traxler, Počet přečtení: 2237

V odborných článcích jsme se tentokrát věnovali tematice dlouhodobého investování do akcií. Ačkoliv klasické poučky řadí akcie mezi rizikové investice (díky vysoké cenové volatilitě), dlouhodobě o nich můžeme naopak mluvit jako o nejbezpečnější investici z titulu ochrany před inflací.

Výnosy akcií dlouhodobě výrazně překonávají inflaci. Reálný výnos akcií v USA po očištění o inflaci za uplynulých 145 let vychází zhruba na 6,5 % p.a. S délkou držby akcií zároveň klesá riziko ztráty. Na dvacetiletém horizontu byly reálné výnosy akcií vždy kladné. Na dlouhém investičním horizontu se proto akcie hodí i do jinak konzervativního portfolia.

Vývoj ceny akcie koresponduje s vývojem zisků dané firmy. Zisky firmám dlouhodobě rostou vlivem inflace, ale také díky rostoucímu počtu obyvatel (spotřebitelů) a díky rostoucí produktivitě práce. Proto v průměru musí ceny akcií dlouhodobě růst rychleji než inflace. Vedle toho ještě akcie generují pravidelný výnos formou dividend.


Chcete dostávat na email nové články a tipy na investice?Přihlaste se k odběru bezplatného investičního newsletteru FINEZ a nebo nás sledujte na facebooku.

investiční newsletter

Přihlašte se k odběru bezplatného investičního newsletteru.

Soubory ke stažení:

Název Datum Staženo
Vývoj na trzích - říjen 2015 2015-11-02 18:04:16 1089x

Chcete poradit s investicemi?

Nepomůžeme vám rychle zbohatnout, ale ukážeme vám, jak nechat peníze dlouhodobě pracovat pro vás, aby generovaly stabilní výnosy. Podívejte se na příklady z praxe

kontaktujte nás