Vývoj na trzích

Vývoj na trzích - říjen 2018

ČNB letos už popáté zvedla úrokové sazby. Dolar posílil k euru o 3,5 %. Cena ropy spadla o 11 %. Akciové trhy v říjnu zachvátila letos již druhá velká korekce.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
5. 11. 2018

Akcie

V říjnu jsme byli svědky letos už druhé velké korekce na akciových trzích, přičemž její hloubka byla ještě o něco větší než té v únoru. Hodnoty hlavních akciových indexů poklesly během dvou týdnů zhruba o 10 procent.

Ceny akcií amerických společností se v průměru propadly zhruba na stejnou úroveň, na jaké byly před rokem. V Evropě jsou dnes v průměru ceny akcií o deset procent nižší než před rokem. A ještě hůř jsou na tom v průměru akcie na rozvíjejících se trzích. Hodnota indexu MSCI Emerging Markets ze svého lednového maxima spadla už o 20 %. Zdá se, že medvěd se po 10 letech probouzí.

Panika na trzích: Relativní vývoj akciových indexů od roku 2009

Měny, úrokové sazby, dluhopisy

Říjnová panika na akciových trzích a celkový útěk investorů od rizikových aktiv má za následek poměrně výrazné posílení amerického dolaru. Ten v říjnu posílil k euru o 3,5 %.

Česká koruna naopak nadále olabovala k euru a potažmo i dolaru. ČNB 1. listopadu přikročila k dalšímu zvýšení úrokových sazeb a do konce roku dost možná ještě zvedne repo sazbu na 2 %. Koruna by tedy spíše měla k euru výhledově posilovat. A úrokové výnosy dluhopisů by měly taktéž stoupat.

Odhadovat vývoj amerického dolaru je ryze spekulativní. Náklady na zajištění dolaru do koruny ale díky rostoucím úrokovým sazbám klesají, a tak nemá smysl s dolarem spekulovat. Klientům vždy doporučujeme měnově zajištěné investice do CZK.

Vývoj kurzu USD/CZK

Komodity

Cena ropy v říjnu spadla o 11 %. Pokles souvisí s celkovou obavou investorů, že se blíží ekonomická recese. Nicméně pokles je adekvátní předchozímu rychlému růstu ceny.

Cena zlata se zdá se stabilizovala nad 1200 dolary za unci, k výraznému růstu ceny ale zatím nedošlo.

Velký cenový růst v dolarech zaznamenal cukr, káva a kakao. Je to způsobeno primárně posílením brazilského realu a ghanského cedi. Brazílie je hlavní světový producent kávy a cukru a Ghana jeden z klíčových producentů kakaa. Po přepočtu na dolar pak cena těchto komodit prudce stoupla, v lokálních měnách je růst mírnější.

Vývoj ceny ropy

Fondshow

Fond KB Privátní správa aktiv 5D je vlajkovou lodí Komerční banky v rámci privátního bankovnictví. Jedná se o akciový fond zaměřený na blue chip dividendové akcie. Nabízí kapitalizační i dividendovou třídu. Má relativně nízké poplatky a je měnově zajištěn. Výkonností ale zatím mírně zaostává za konkurencí i indexem MSCI World.

KB Privátní správa aktiv 5D - Historický vývoj hodnoty investice


Chcete poradit, kam investovat?Jan Traxler
Privátní investiční poradce
5. 11. 2018

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (1.0 + 46.3) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem fondů Otakar a Ernest. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru