Vývoj na trzích

Vývoj na trzích - listopad 2018

Akciové trhy nadále jako na houpačce, krátkodobě by mohlo přijít oživení, zejména v Číně. Cena ropy spadla o dalších 21 %. Koruna stále vyčkává.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
3. 12. 2018

Akcie

Akciové trhy byly v listopadu opět jako na houpačce. Nejprve se krátce začaly akcie zotavovat z říjnových propadů, pak přišel další sešup a poslední listopadový týden už se zase ceny začaly zvedat. V měsíčním srovnání s koncem října se ceny v průměru nepatrně zvedly (1 % v případě indexu MSCI World).

Podzimní propad táhl zejména technologický sektor (Apple a Amazon -25 % od vrcholu, Facebook -35 %, Alphabet - 20 %), nicméně nevyhnul se ani jiným akciím. Velké ztráty potkaly také bankovní tituly. Z regionálního pohledu nejvíce ztrácela Čína. Zde by nyní přinejmenším krátkodobě mohly akcie zažít největší oživení.

Investiční tip - iShares MSCI China ETF

Výsledek schůzky amerického a čínského prezidenta na summitu G20 vyzněl pozitivně a měl by přinést minimálně krátkodobé uvolnění na akciové trhy. Hrozbou ostré obchodní války byl nejvíce postižen čínský akciový trh. Ten by nyní mohl zažít prudké oživení. K takové krátkodobé spekulaci se nejvíce hodí nějaké ETF, např. iShares MSCI China.

iShares MSCI China ETF

Měny, úrokové sazby, dluhopisy

Kurz eurodolaru byl v listopadu relativně klidný. Také koruna i přes další zvýšení úrokových sazeb vyčkává na místě. Je tudíž velmi pravděpodobné, že ČNB ještě v prosinci nebo v lednu přistoupí k dalšímu zvýšení úrokových sazeb a posune základní repo sazbu na 2 %. Také od amerického Fedu se očekává, že by koncem roku mohl ještě zvednout základní sazbu o 25 bazických bodů do pásma 2,25-2,50 %.

Výnos do splatnosti desetiletých amerických dluhopisů nicméně v listopadu klesl z 3,2 % p.a. ke 3 % p.a. Také výnos do splatnosti desetiletých českých státních dluhopisů mírně poklesl z 2,2 % p.a. na 2,1 % p.a.

Ministerstvo financí ČR koncem listopadu představilo chystanou emisi šestiletých spořicích dluhopisů pro občany. Jejich čistý výnos po šesti letech vychází na 1,77 % p.a. Podrobnosti nabídky najdete v článku Stát opráší dluhopisy pro občany.

Vývoj kurzu EUR/CZK

Komodity

Cena ropy se v listopadu propadla o dalších 21 % a přiblížila se až k úrovni 50 dolarů za barel. Objem produkce ropy v posledních měsících výrazně rostl, zejména v USA a v Rusku. Nabídka v současné chvíli opět převyšuje poptávku, což tlačí cenu dolů. Navíc Donald Trump v listopadu zaskočil trhy, když některým zemím povolil ještě půl roku dovážet ropu z Íránu i přes obnovené sankce. To na burze spustilo vlnu výprodejů. Nyní bude záležet hlavně na Saudské Arábii a OPECu, zda sáhnou k omezení těžby, aby cenu stabilizovali.

Vývoj ceny ropy

Fondshow

Franklin Biotechnology Discovery je velmi úspěšný akciový fond vhodný jako doplněk dlouhodobého dynamického portfolia. Za posledních 10 let vydělal 14 % p.a. (v dolarech). Má přiměřenou nákladovost a už 18 let stejného portfolio manažera. Jako každý jiný akciový fond je i tento vhodný spíše pro pravidelné investice na delším časovém horizontu.

Franklin Biotechnology Discovery - Historický vývoj hodnoty investice

Accolade Industrial Fund je nemovitostní fond pro kvalifikované investory, který se zaměřuje na průmyslové nemovitosti. Za čtyři roky fungování vydělal investorům téměř 60 % (12 % p.a.) Hodí se jako velmi dobrý doplněk dynamického portfolia kvalifikovaných investorů. Pro investici ale momentálně není s ohledem na vývoj cen na realitním trhu vhodné načasování.

Accolade Industrial Fund - Historický vývoj hodnoty investice


Chcete poradit, kam investovat?vyvoj-na-financnich-trzich-2018-11.pdf

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
3. 12. 2018

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (36.7 + 37.6) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem fondů Otakar a Ernest. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru