Vývoj na trzích

Vývoj na trzích - listopad 2015

Dařilo se akciím v Evropě, zejména v Německu, Irsku, Dánsku a Belgii. Dolar posílil k euru zhruba o 4 %. A ceny komodit dál strmě padají, ropa atakuje hranici 40 dolarů za barel.

Více v měsíčním přehledu vývoje na finančních trzích (ke stažení v pdf) + jeden investiční tip.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
7. 12. 2015

Již vícekrát v přehledu vývoje na finančních trzích zmiňujeme, že jsou ceny komodit na dlouhodobém minimu. U průmyslových komodit vesměs panuje nízká elasticita nabídky, tedy zde může trvat roky, než se ceny začnou zvedat. U zemědělských komodit je naopak velmi stabilní strana poptávky (s rostoucí tendencí, jak roste počet obyvatel na Zemi), ale silně nestabilní strana nabídky, neboť aktuální úroda do značné míry odvisí od počasí.

Meteorologové varují, že právě probíhající El Niňo může mít silný dopad na vývoj počasí ve světě. Odchylka od průměrné teploty oceánské vody u rovníku je nejvyšší od roku 1998. Pokud El Niňo zamává s počasím, jak bývá zvykem, mohou příští rok ceny zemědělských komodit vystřelit strmě nahoru. Více v článku: Přichází čas na spekulaci se zemědělskými komoditami

Na základě častých dotazů ze strany našich klientů jsme se podrobně věnovali také tématu spoření na důchod, konkrétně srovnání dvou variant - spoření prostřednictvím life-cycle fondů a nebo prostřednictvím klasických akciových fondů. Více v článku: Spoření na důchod: Akciový fond versus Life-cycle fond

vyvoj-na-financnich-trzich-2015-11.pdf

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
7. 12. 2015

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (37.2 + 10.4) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru