Vývoj na trzích

Vývoj na trzích - leden 2015

ECB spustila kvantitativní uvolňování. Euro prudce oslabilo a ceny evropských akcií rostou. Švýcarská národní banka ukončila měnové intervence, švýcarský frank prudce posílil. Ropa dále zlevnila. 75 % spol. z indexu S&P 500 reportovalo za 4.Q nižší zisky než ve 3.Q.

Více v měsíčním přehledu vývoje na finančních trzích (ke stažení v pdf) + jeden investiční tip.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
4. 2. 2015

Leden připravil pro investory hned několik překvapení. Nejprve všechny zaskočila zpráva Švýcarské národní banky, že již nebude nadále pomocí měnových intervencí udržovat slabý švýcarský frank. Kurz franku okamžitě skokově posílil, v jednu chvíli až o 30 procent. SNB jistě věděla, že o pár dní později ECB oznámí poměrně rozsáhlý program kvantitativního uvolňování (ECB bude nakupovat dluhopisy za 60 mld. EUR měsíčně), ve snaze dále oslabit euro a uklidnit trhy. Logicky si asi bankéři v SNB spočítali, že by je další intervence vyšly tak draho, že se rozhodli raději uvolnit kurz franku, ačkoliv ještě pár dní před tím ujišťovali, že budou v intervencích pokračovat. Více k tématu v článku: Švýcarsko hází ručník do ringu. Frank posiluje.

Tyto kroky centrálních bank vedou k dalšímu nafukování obří dluhopisové bubliny, která jednoho dne praskne, ale zatím to vypadá, že to ještě potrvá mnoho let. Tržní cena státních dluhopisů napříč celou Evropou (s výjimkou Ruska, Ukrajiny a Řecka) nadále roste až na tak nesmyslnou úroveň, že německé desetileté dluhopisy mají výnos do splatnosti jen 0,30 % p.a. Paradoxní je, že český desetiletý dluhopis má ještě nižší výnos do splatnosti než německý. A ve Švýcarsku si dnes dokonce ještě připlatíte za to, že můžete státu půjčit na deset let peníze. Výnos desetiletých švýcarských dluhopisů je dokonce záporný. Více k tématu v přehledu: Dluhopisy - bilancování roku 2014 a výhled na rok 2015

Dále doporučujeme:

vyvoj-na-financnich-trzich-2015-01.pdf

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
4. 2. 2015

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (12.8 + 0.0) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem fondů Otakar a Ernest. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru