Vývoj na trzích - květen 2016
Nálada na akciových trzích se zlepšila. Dolar posílil. Cena ropy překonala 50 dolarů za barel. Naopak cena zlata korigovala o 6 % dolů až k 1200 dolarům za unci. Čas na akcie? Nikoliv, spíše na zlato.
Více v měsíčním přehledu vývoje na finančních trzích (ke stažení v pdf) + jeden investiční tip.
Situace na trzích se za poslední tři měsíce uklidnila. Většina analytiků znovu obrací zrak k akciím. Já se však obávám, že se nezadržitelně blíží konec téhle párty. Americké firmy čtvrtý kvartál po sobě reportovaly pokles zisků. Poslední americká makrodata také nejsou dobrá, zejména pokud jde o tvorbu nových pracovních míst, maloobchodní tržby, nebo třeba prodeje aut. Objem světového obchodu již také delší dobu klesá. Tohle nejsou dobré signály pro akcie. Již tři roky varuji, že růst cen akcií od roku 2009 je odtržený od reality, je přehnaný a uměle udržovaný centrálními bankéři a finančními inženýry. Tato iluze nemůže trvat dlouho. Více v článku nazvaném Akciové trhy – uměle nafukovaný růst.
Nicméně to neznamená, že jsou akcie špatný investiční nástroj. Jen je potřea kalkulovat s tím, že krátkodobě až střednědobě mohou ceny akcií výrazně poklesnout. A pak zase stoupnou na daleko vyšší úroveň, než jsou dnes. Tak už to u akcií bývá. Viz již starší článek Proč ceny akcií dlouhodobě rostou rychleji než inflace?
Proto jsou akcie ideálním nástrojem pro dlouhodobé pravidelné investování, například jako zabezpečení na důchod. Jak se vlastně zabezpečit na důchod? Často setkávám s naivní představou, že když si budu spořit pětistovku měsíčně, budu v důchodu milionář. Klienti FINEZ ví, že aby byli dobře zabezpečení na důchod, musí si odkládat stranou mnohem vyšší částky. Však si to můžete sami také spočítat. Doporučuji článek Kolik bych si měl spořit na důchod?
Když jsme u pravidelných investic, na delším horizontu si dávejte pozor na předplácený poplatek. Pod záminkou slevy zprostředkovatelé často nutí své klienty předplatit vstupní poplatky na mnoho let dopředu. Je to nesmysl. Sám bych si nikdy poplatek na 30 let dopředu nepředplácel, tak to nemůžu nabízet ani svým klientům. A slevu lze dojenat i bez předplacení. Chápu, že zprostředkovatelé musí z něčeho žít, takže kvůli provizím jsou nuceni nechat klienty předplácet vstupní poplatky. Ok. Ale maximálně na pět let! To je ještě férový kompromis. Více k tématu předplácených poplatků v článku Předplacený poplatek? Maximálně na 5 let!
vyvoj-na-financnich-trzich-2016-05.pdf