Vývoj na trzích

Vývoj na trzích - duben 2018

Akciové trhy oživují, dolar výrazně zpevňuje a ropa dál zdražuje. Čisté zisky amerických společností v průměru meziročně i mezikvartálně rostou o 30 %!!!

Více v měsíčním přehledu vývoje na finančních trzích (ke stažení v pdf) + jeden investiční tip.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
2. 5. 2018

Akcie

Akciové trhy v dubnu ožily, respektive zhruba o 4 % stouply v průměru ceny akcií v Evropě a v Japonsku. V USA ceny akcií v průměru stagnovaly. Hodnota indexu S&P 500 v dolarech se v dubnu prakticky nezměnila. Nicméně v květnu by mohl ožít i americký akciový trh. Většina firem za první kvartál zatím reportuje výrazný růst zisků. Čisté zisky v průměru meziročně i mezikvartálně stouply o 30 %!!! Velkou roli v tom samozřejmě hraje snížení korporátních daní v USA. Ale i bez toho by výsledky byly velmi dobré. Provozní zisky v průměru oproti předchozímu čtvrtletí stouply o 11 % a meziročně o 30 %. Tržby meziročně stouply o 9 %.

Pro investice do akcií vždy doporučujeme nákupy rozložit v čase a při poklesu cen navyšovat investovanou částku. Více v článku: Jak dnes na akcie: Vyčkávat, nebo nakupovat?

K investici do akcií je nejefektivnější využít podílové fondy nebo ETF. Hlavní výhoda ETF tkví v nízké nákladovosti na správu. Proti tomu ale jejich zásadní nevýhodou je měnové riziko a v některých případech i skryté kreditní riziko. ETF jsou vhodné spíše pro krátkodobé až střednědobé spekulace, podílové fondy jsou vhodnější pro dlouhodobé investice, speciálně pak pro pravidelné investování. Více v článku: Podílový fond nebo ETF?

Investiční tip - akcie Bank of America

Vyšší úrokové sazby a nižší daně by měly hrát do karet americkým bankám. Bank of America, druhá největší americká banka dle objemu aktiv, reportovala za první kvartál velmi dobré výsledky: čistý zisk meziročně stoupl o 30 % a tržby o 4 %. Návratnost vlastního kapitálu (ROE) poprvé od finanční krize stoupla nad 10 %.

Vývoj ceny akcií společnosti Bank of America

Měny, úrokové sazby, dluhopisy

Inflace si na pár měsíců vzala volno (nebojte, brzy se vrátí), a tak i ČNB vyčkává s dalším zvyšováním úrokových sazeb a česká koruna si vybírá oddechový čas. V dubnu mírně oslabila k euru. Mezitím se obrátil trend vývoje kurzu eura s dolarem. Po více než roce oslabování začal dolar výrazně zpevňovat. V dubnu posílil k euru zhruba o 2 % a blíží se úrovni 1,20 dolaru za jedno euro. To se pochopitelně promítá i do kurzu české koruny s dolarem, ten v dubnu stoupl zpět na 21 korun za dolar. Pokud bude koruna k euru nějakou dobu stagnovat a zároveň dolar k euru posilovat, může se (spekulativně) vyplatit držet krátkodobě dolary.

Vývoj kurzu USD/CZK

Komodity

Zatímco vztahy na Korejském poloostrově pookřály a bezprostřední hrozba války se zdá být zažehnána, napětí na Blízkém východě se stupňuje. Americký prezident Trump vyhrožuje, že odstoupí od jaderné dohody s Íránem a zavede opět sankce, které by znemožnily Íránu vyvážet ropu a plyn. Mezi Izraelem a Íránem létají prozatím jen ostré výhrůžky, ale nechybí mnoho, aby začala létat i munice. Není tedy divu, že ropa dál prudce zdražuje, barel americké ropy WTI stojí necelých 70 dolarů a barel ropy Brent už se obchoduje za 75 dolarů. Snad se ale všechny strany nakonec dohodnou na nějakém poklidném řešení.

Vývoj ceny ropy

Fondshow

V dubnu jsme si představili dva konzervativně vnímané fondy velmi oblíbené u veřejnosti díky minimální volatilitě. Oba ale mají svá specifická rizika.

Fond J&T Money je oficiálně dle statutu kategorizován jako smíšený fond, ale často bývá využíván jako náhražka za fondy peněžních trhů. Jeho nevýhodou je vysoká koncentrace kreditního rizika. Na oplátku nabízí investorům stabilní výnosy s minimální volatilitou. Chlubí se historickými výnosy přes 4 % p.a., nicméně reálně lze s velkou pravděpodobností očekávat v následujících dvou letech výnosy kolem 2 % p.a.

J&T Money - Historický vývoj hodnoty podílových listů

ČS nemovitostní fond REICO je nejstarší a největší nemovitostní fond v ČR... ale také výkonnostně nejhorší ve srovnání s ostatními nemovitostními fondy. Cíluje na čisté výnosy kolem 2,5 % p.a. V majetku fondu nejsou přímo konkrétní nemovitosti, ale účelově založené nemovitostní společnosti (SPV). Nájem u většiny nemovitostí inkasuje v eurech a také ocenění jednotlivých nemovitostí probíhá v eurech. Úvěrové zatížení nemovitostí uvádí 39 %.

ČS nemovitostní fond REICO - Historický vývoj hodnoty podílových listů ve srovnání s inflací v ČR


Chcete se poradit, kam investovat?vyvoj-na-financnich-trzich-2018-04.pdf

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
2. 5. 2018

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (2.3 + 2.9) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem fondů Otakar a Ernest. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru