Vývoj na trzích

Vývoj na trzích - červenec 2021

Dařilo se bankovním titulům v ČR a technologickým firmám v USA. Výprodej postihl akcie v Číně. Rostou úroky u hypoték. Koruna by měla dál posilovat.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
2. 8. 2021

AKCIOVÉ TRHY

Stav k 31. 7.

Měsíc

Rok

MSCI World (v EUR)

264

1,7 %

32,8 %

S&P 500 (v USD)

4 395

2,3 %

34,4 %

MSCI Europe (v EUR)

153

1,8 %

29,3 %

MSCI Emerging Markets (v EUR)

423

-7,0 %

18,1 %

PX (v CZK)

1 209

4,9 %

37,0 %

KOMODITY

Stav k 31. 7.

Měsíc

Rok

Zlato (USD/Oz)

1 814

2,5 %

-8,2 %

Stříbro (USD/Oz)

25,45

-2,4 %

4,5 %

Ropa WTI (USD/barel)

74,19

0,7 %

83,7 %

Bitcoin (USD/BTC)

41 626

19,2 %

267,6 %

MĚNY

Stav k 31. 7.

Měsíc

Rok

EUR/CZK

25,50

0,1 %

-2,6 %

USD/CZK

21,45

0,0 %

-2,9 %

GBP/CZK

29,95

0,9 %

3,1 %

Akciové v USA opět trhaly rekordy

Červenec nepřinesl žádné dramatické události na finančních trzích. Akciové trhy v Evropě a USA se v průběhu měsíce lehce zhouply, s koncem července ale opět hodnoty akciových indexů překonávaly historická maxima. V závěru měsíce totiž reportovaly hospodářské výsledky za druhý kvartál největší firmy.

Podíváme-li se podrobně na akcie z amerického indexu S&P 500, velmi robustní růst potvrdily přední technologické firmy (Microsoft +5 %, Apple +6,5 % a zejména Alphabet +10 %). Dařilo se také obecně sektoru zdravotnictví (zejména Pfizer +9 % nebo Danaher +11 %). Ztrácely naopak akcie bank (Bank of America -7 %, Citigroup -4 %) a nedařilo se těžařům ropy (Exxon Mobil -9 %, Chevron -3 %), přestože cena ropy zůstává poměrně vysoká lehce pod hranicí 75 dolarů za barel, takže těžba je zase solidně rentabilní.

Vývoj hodnoty indexu S&P 500

Pražskou burzu táhnou banky

Zatímco akciím v USA a v Evropě se v průměru vedlo velmi dobře, akcie na rozvíjejících se trzích postihly silné výprodeje. Propad táhla čínská burza (index MSCI China -14 %), která s sebou strhla i zbytek Asie (MSCI Korea -6 %, MSCI Thailand -7 %, MSCI Taiwan -3 %). Nedařilo se ani akciím v latinské Americe (MSCI Brazil -6 %).

A jak si vedla pražská burza? Hodnota indexu PX stoupla o 5 %, a to zásluhou bankovního sektoru (Erste Group Bank +5 %, Komerční banka +6 % a Moneta Money Bank dokonce +9 %). Zatímco v USA a Evropě akcie bank poslední měsíce ztrácejí, neboť zvyšování úrokových sazeb se dle prohlášení Fedu a ECB zdá být v nedohlednu, tak akciím českých bank se velmi daří, protože jim svědčí očekávání rychlého zvyšování úrokových sazeb ze strany ČNB.

Vývoj hodnoty indexu PX

Úrokové sazby porostou

Česká národní banka vnímá, že inflace nabírá na tempu a že je na čase normalizovat úrokové sazby a tím minimálně brzdit úvěrovou expanzi. Podle různých prohlášení členů bankovní rady ČNB se dá předpokládat, že v srpnu dojde k dalšímu zvýšení úrokových sazeb a v dalších měsících sazby dál porostou.

Dluhopisový trh už se zvyšováním sazeb dávno počítá, přesto ten růst sazeb může být rychlejší, což by mělo na tržní ocenění dluhopisů negativní vliv. Růst sazeb se pomalu projevuje také na úrocích u hypoték. Podle Fincentrum Hypoindexu stoupla v červnu průměrná úroková sazba poskytnutých hypoték na 2,13 %.

Dražší hypotéky zastaví růst cen bytů

Dá se očekávat, že úroky u hypoték v následujících měsících nadále pozvolna porostou. To by mělo konečně přibrzdit přehřátý realitní trh. Myslím, že to je také jeden z důvodů, proč ČNB na rozdíl od jiných centrálních bank se zvyšováním sazeb neotálí, protože vnímá také potřebu zastavit další růst cen bytů.

Ceny bytů v ČR patří k relativně nejdražším na světě (poměrem k disponibilním příjmům domácností). A do značné míry je to důsledek příliš nízkých úrokových sazeb v kombinaci s očekáváním vyšší inflace. Spousta lidí kupuje byty jako ochranu před inflací a spousta lidí se snaží na poslední chvíli ještě stihnout nízký úrok na hypotéce. S růstem úrokových sazeb poptávka poklesne a ceny bytů se stabilizují. Jen to nesmí ČNB s růstem úroků přehnat, protože to by mohlo naopak způsobit kolaps realitního trhu. Ale to asi příliš nehrozí.

Koruna by měla dál pozvolna posilovat

Kurz koruny v průběhu července mírně oslabil ale pak posílil zpět zhruba na stejnou úroveň jako před měsícem. Dá se očekávat, že s růstem úrokových sazeb bude sílit tlak na posilování koruny vůči euru a potažmo i dalším měnám. A pokud Fed nezmění rétoriku, tak pravděpodobně i vůči dolaru.

Avšak uvidíme, jak se bude dál vyvíjet inflace za oceánem a zda Fed neudělá otočku o 180 stupňů a nezačne rovněž zvedat úroková sazby. Zatím se stále tváří, že sazby rozhodně zvedat nebude. Ale v červnu už meziroční míra inflace v USA stoupla na 5,4 %. Pokud by inflace dál akcelerovala, Fed zakročí a začne rovněž zvedat sazby, i když to zatím údajně neplánuje. Na to by pravděpodobně dolar reagoval posílením.

Tak či tak klientům vždy doporučuji raději investovat v korunách nebo do fondů, které zajišťují měnové riziko. Náklady na zajištění měnového rizika jsou momentálně více méně nulové díky pozitivnímu úrokovému diferenciálu mezi korunou a eurem či dolarem.

Disclaimer: Článek a informace v něm obsažené nejsou investičním doporučením či analýzou investičních příležitostí ani nepředstavují veřejnou nabídku investičních nástrojů ani jakoukoli jinou nabídku či výzvu vůči veřejnosti k transakci s investičními nástroji. Výkonnost dosažená v minulosti ani očekávaná výkonnost není spolehlivým ukazatelem budoucích výnosů. Data uvedená v článku pochází z webových stránkách MSCI, Yahoo! Finance, OnVista, ČNB, PSE a Hypoindex a jsou platná k 31. 7. 2021.

Psáno pro Investujeme.cz

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
2. 8. 2021

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (28.5 + 41.8) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem fondů Otakar a Ernest. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru