Vývoj na trzích

Vývoj na trzích - červenec 2015

Cena ropy, zlata i dalších komodit padá strmě dolů. Logicky oslabují "komoditní měny" a nedaří se akciím na emerging markets. Prudký pád zažívají akcie v Číně.

Více v měsíčním přehledu vývoje na finančních trzích (ke stažení v pdf) + jeden investiční tip.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
5. 8. 2015

Cena ropy za poslední měsíc spadla o 20 %. Barel ropy se znovu obchoduje za méně než 50 dolarů. To samozřejmě těžce dopadá na těžaře. Ale je to dobrá zpráva pro evropskou ekonomiku a pro všechny řidiče, nafta a benzín by mohly v dohledné době opět zlevnit.

Pokles ceny ropy má v prvé řadě na svědomí další růst produkce v zemích OPEC. Svou roli sehrála zcela jistě i zpráva o dohodě světových mocností ohledně íránského jaderného programu. Podle dohody by koncem roku měly být zrušeny hospodářské sankce vůči Íránu. Na trh se tak vrátí další velký producent ropy a plynu. Pokud nedojde k jiným výpadkům na straně nabídky, měla by cena ropy zůstat několik let takto levná. Celkově by zrušení sankcí vůči Íránu mělo mít pozitivní dopad na evropskou ekonomiku. Více k tématu v článku: Obnovení obchodu s Íránem pomůže Evropě

Není to ale jenom o ropě. Již pátým rokem padají ceny prakticky všech komodit. Komoditní indexy jsou na nejnižší úrovni za posledních deset let. Na vině je všeobecný převis nabídky nad poptávkou a také posilující dolar. Více k tématu v článku: Komodity jsou nejlevnější za deset let.

vyvoj-na-financnich-trzich-2015-07.pdf

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
5. 8. 2015

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (23.8 + 39.9) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru