Vývoj na trzích

Vývoj na trzích - červen 2021

ČNB zvedla sazby, úroky porostou. Ropa dál zdražuje, takže poroste i cena benzínu. Dolar posílil. Dařilo se technologickým akciím, naopak poklesly bankovní tituly a těžaři zlata.
Jan Traxler
Privátní investiční poradce
2. 7. 2021

AKCIOVÉ TRHY

Stav k 30. 6.

Měsíc

Rok

MSCI World (v EUR)

260

4,5 %

29,8 %

S&P 500 (v USD)

4 298

2,2 %

38,6 %

MSCI Europe (v EUR)

150

1,6 %

25,1 %

MSCI Emerging Markets (v EUR)

455

3,0 %

30,8 %

PX (v CZK)

1 153

-0,8 %

25,6 %

KOMODITY

Stav k 30. 6.

Měsíc

Rok

Zlato (USD/Oz)

1 770

-7,1 %

-0,6 %

Stříbro (USD/Oz)

26,08

-7,0 %

43,6 %

Ropa WTI (USD/barel)

73,70

10,2 %

85,5 %

Bitcoin (USD/BTC)

34 929

-6,4 %

282,2 %

MĚNY

Stav k 30. 6.

Měsíc

Rok

EUR/CZK

25,49

0,1 %

-4,7 %

USD/CZK

21,44

2,8 %

-10,2 %

GBP/CZK

29,70

0,4 %

1,3 %

ČNB se bojí inflace a zvedá sazby

Česká národní banka v červnu zvýšila úrokové sazby. Základní repo sazbu zvedla o 25 bazických bodů na 0,5 % a lombardní sazbu o 25 bazických bodů na 1,25 %. Diskontní sazba zůstává na 0,05 %. Ačkoliv rozhodnutí bankovní rady nebylo jednomyslné (pro zvýšení bylo pět ze sedmi členů bankovní rady), ČNB zároveň v prohlášení vyslala signál, že pokud bude ekonomický vývoj v souladu s jejich prognózou, bude ve druhém pololetí sazby dál zvyšovat, a to pravděpodobně už v srpnu.

ČNB zvyšováním úrokových sazeb reaguje na probíhající ekonomické oživení a riziko růstu inflace. Meziroční míra inflace v ČR se v dubnu a květnu pohybovala kolem 3 %, tedy na horní hranici tolerančního pásma ČNB. Řada ekonomů ale očekává, že inflace nějakou dobu poroste. Dlouho odkládaná spotřeba (zavřené provozy) se nyní na trhu v mnoha oblastech projevuje převisem poptávky nad nabídkou, což spolu s růstem cen komodit a energií tlačí spotřebitelské ceny nahoru. S vyšší inflací budou také sílit tlaky na růst mezd, což z druhé strany znamená další růst nákladů. Klasická inflační spirála.

Vývoj úrokových sazeb v ČR od roku 2000

Fed drží sazby na nule, přesto dolar posílil

V kontrastu s tím americký Fed zatím stále ponechává úrokové sazby beze změny v pásmu 0 - 0,25 % a nadále pokračuje v nákupu dluhopisů (ředění peněžní zásoby), přestože meziroční míra inflace v USA v květnu již vyskočila na 5 %. Dokonce podle prohlášení Fed neplánuje začít utahovat měnovou politiku dříve než v roce 2023.

Zdá se, že trh v tomto směru Fedu věří, protože už třetí měsíc klesají úrokové výnosy amerických státních dluhopisů. Možná že právě to je skrytým záměrem Fedu, aby úroky ze státního dluhu zůstaly co nejnižší a hlavně hluboko pod úrovní inflace. Nicméně mě by nijak nepřekvapilo, kdyby Fed ještě letos radikálně otočil a začal rovněž zvedat úrokové sazby.

I přesto, že Fed ponechává úroky na nule, dolar v červnu posílil k euru a potažmo i k české koruně téměř o 3 %. Kurz koruny vůči euru zůstal takřka beze změny lehce pod úrovní 25,50 korun za jedno euro.

Dražší ropa = dražší benzín

Silnější dolar, jak tomu zpravidla bývá, se negativně projevil na cenách drahých kovů. Cena zlata i stříbra (v dolarech) klesla za červen o 7 %. Naopak ropa v červnu podražila o dalších 10 % a zemní plyn na trhu v USA dokonce o 20 %. Dražší ropa se zcela jistě promítne i do dalšího zvedání cen pohonných hmot na čerpacích stanicích.

Vývoj ceny ropy WTI

Akciové indexy opět posunuli laťku výše

Akciové trhy v červnu prošly drobnou korekcí, ale v závěru měsíce se akciím opět dařilo, což posunulo hodnoty akciových indexů na nová maxima. Index S&P 500 se vyhoupl o další dvě procenta až na 4300 bodů. Hlavní zásluhu na tom po několikaměsíční pauze měly technologické akcie (Apple +10 %, Microsoft +10 %, Tesla +9 %, Amazon +7 %, Facebook +6 %). Naopak nedařilo se bankám (Citigroup -11 %, JP Morgan -6 %, Bank of America - 4 %) a ještě větší pokles zaznamenaly akcie těžařů zlata (Barick Gold -15 %, Newmont -14 %).

Tomu odpovídají i výsledky akciových fondů. Nejlépe si v červnu vedly technologicky a environmentálně zaměřené fondy: BNP Paribas Energy Transition (+13 %), Franklin Technology (+12 %), Franklin U.S. Opportunities (+12 %), BNP Paribas EARTH (+11 %), Allianz Global Artificial Intelligence (+ 10 %).

Naopak nejhorší výsledky zaznamenaly v červnu fondy zaměřené na akcie těžařů zlata: Schroder ISF Global Gold (-12 %), Amundi CPR Global Gold Mines (-12 %), BGF World Gold (-12 %).

Vývoj hodnoty indexu S&P 500

Disclaimer: Článek a informace v něm obsažené nejsou investičním doporučením či analýzou investičních příležitostí ani nepředstavují veřejnou nabídku investičních nástrojů ani jakoukoli jinou nabídku či výzvu vůči veřejnosti k transakci s investičními nástroji. Výkonnost dosažená v minulosti ani očekávaná výkonnost není spolehlivým ukazatelem budoucích výnosů. Data uvedená v článku pochází z webových stránkách MSCI, Yahoo! Finance, OnVista, ČNB a PSE a jsou platná k 30. 6. 2021.

Psáno pro Investujeme.cz

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
2. 7. 2021

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (31.1 + 13.9) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem fondů Otakar a Ernest. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru