Vývoj na trzích

Vývoj na trzích - červen 2017

Koruna třetí měsíc posiluje. Benzín a nafta zlevní. Přichází očekávaná korekce na akciových trzích?

Více v měsíčním přehledu vývoje na finančních trzích (ke stažení v pdf) + jeden investiční tip.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
10. 7. 2017

Koruna třetí měsíc posiluje

Česká koruna po ukončení intervencí ze strany České národní banky nadále posiluje. V červnu zpevnila k euru o necelé procento a její kurz se přiblížil 26 korunám za jedno euro. Jelikož euro zároveň posiluje k dolaru a dalším světovým měnám, koruna k těmto měnám zpevňuje ještě rychleji. Za tři měsíce od konce intervencí již koruna posílila k euru o 3 %, ke švýcarskému franku o 5 %, k britské libře o 6 % a k americkému dolaru o 9 %.

Při realizaci zisků velkých institucionálních investorů může docházet ke korekcím, ale jinak by na střednědobém horizontu měla koruna nadále posilovat. Klientům proto stále doporučuji zajišťovat měnové riziko. Více v článku 10 týdnů od konce intervencí: koruna posiluje

Přichází očekávaná korekce na akciových trzích?

Koncem června započala na akciových trzích korekce. Uvidíme, jak dlouhá a hluboká bude, zda jde jen o nepatrné škytnutí, nebo začátek většího poklesu. Technicky jsou trhy zralé na pořádnou korekci. Fundamentálně ale zatím nepřichází zprávy, které by měly sílu spustit větší výprodej akcií. Nicméně léto ještě může být na akciových trzích pořádně horké.

Jak investovat na rozvíjejících se trzích?

Květnový a červnový investiční tip jsou ryze dlouhodobého charakteru, ideální například pro pravidelné investice (spoření na důchod). Fondy Templeton Emerging Markets Smaller Companies a Templeton Frontier Markets představují velmi jednoduchou a zároveň velice efektivní cestu jak investovat na rozvíjejících se trzích a profitovat z rychlejšího ekonomického růstu těchto regionů. I přes vysokou  nákladovost TER, což je u takto zaměřených investic normální, oba fondy od založení překonávají beznákladový index (benchmark).

Zajímavé také je, že akcie na rozvíjejících se trzích jsou v průměru fundamentálně výrazně levnější než akcie v USA a generují dnes dokonce i vyšší dividendový výnos. Skýtají tedy potenciálně vyšší výnosy. Více v článku Srovnání výkonnosti, rizika a ocenění akciových trhů

Benzín a nafta zlevní

Cena ropy v červnu výrazně poklesla. Barel americké ropy WTI stojí méně než 45 dolarů. Levnější ropa spolu s oslabujícím dolarem by měly v průběhu července přinést nižší ceny pohonných hmot na čerpacích stanicích, a to odhadem zhruba o jednu korunu na litr benzínu i nafty.

Rusko a Saudská Arábie se budou nadále snažit všemi možnými způsoby vyhnat cenu ropy výrazně výše, ovšem pokud nedojde k dramatickému výpadku těžby ropy v Perském zálivu v důsledku nějaké války apod., tak zákon nabídky a poptávky bude držet cenu ropy pod 50 dolary za barel a může dojít i k dalšímu poklesu. Více v článku Benzín a nafta zlevní

Naše životní úroveň roste

Máme se materiálně lépe než před dvaceti lety? Můžeme si z průměrného příjmu pořídit více nebo méně hraček? A jak jsou na tom důchodci? Podívejte se na pár zajímavých grafů... jak se od roku 1989 vyvíjí průměrný čistý příjem, důchody, inflace... více v článku Roste v ČR životní úroveň?

vyvoj-na-financnich-trzich-2017-06.pdf

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
10. 7. 2017

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (49.5 + 10.9) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru