Nemovitosti

Nemovitostní fondy reportovaly za rok 2022 rekordní výnosy

Většina nemovitostních fondů vykázala za uplynulý rok historicky nejvyšší zhodnocení. Průměrný čistý výnos pro investory dosáhl 8,5 %.
Jan Traxler
Privátní investiční poradce
12. 4. 2023

  • Průměrný čistý výnos nemovitostních fondů za rok 2022 dosáhl 8,5 %.
  • 80 % nemovitostních fondů mělo za rok 2022 historicky nejvyšší zhodnocení.
  • Ani jeden nemovitostní fond neskončil v roce 2022 ve ztrátě.
  • Tři nemovitostní fondy dokázaly dokonce překonat 15 % inflaci.

Většina akciových, dluhopisových a balancovaných fondů skončila v roce 2022 ve ztrátě kolem 10-20 %. Nemovitostní fondy naopak přinesly investorům rekordní výnosy. Podle dat z našeho portálu Nemovitostní-fondy.cz dosáhlo v průměru za rok 2022 čisté zhodnocení nemovitostních fondů 8,5 %. To je historicky nejvyšší číslo.

Aktuálně funguje v ČR 31 nemovitostních fondů zaměřených primárně na pronájem nemovitostí. Nejvyšší zhodnocení zaznamenaly v minulém roce fondy Jet Industrial Lease (18,4 %), WOOD & Company podfond Retail (17,5 %) a fond REALIA Retail Parks (15,2 %). Tyto tři nemovitostní fondy dokonce dokázaly udržet krok s inflací, která se v roce 2022 vyšplhala na 15 %.

Výnosy nemovitostních fondů v ČR v roce 2022

Retailové fondy versus FKI

Retailové nemovitostní fondy v uplynulém roce v průměru vydělaly 7,3 %. Fondy kvalifikovaných investorů dokonce 10,1 %.

Dlouhodobě se průměrné výnosy u retailových fondů pohybují kolem 4-6 % ročně a u FKI fondů zpravidla kolem 7-9 % ročně.

Průměrné roční výnosy nemovitostních fondů v ČR za posledních 5 let

Vyšší inflace nahrává nemovitostním fondům

I když aktuálně prakticky všechny fondy zaostávají za inflací, vyšší inflace jim svědčí a dlouhodobě většina nemovitostních fondů inflaci poráží.

Nemovitostní fondy mají zpravidla dlouhodobé nájemce s inflačními doložkami. S vyšší inflací jim tedy více rostou příjmy z pronájmu. A s rostoucími příjmy pak roste ve finále i ocenění nemovitostí.

Nemovitostní fondy s nejvyššími výnosy z nájmu (yield)

Fond
Roční rentabilita nájmu (yield)
8,26 %
7,37 %
7,20 %
7,18 %
6,87 %

Riziko představují vyšší úroky u úvěrů

Negativně se budou nyní do zhodnocení některých nemovitostních fondů projevovat vyšší úroky z úvěrů. Tady se budou nyní výsledky jednotlivých fondů dost rozcházet v závislosti na tom, jak vysoké mají úvěrové zatížení a na jak dlouho a za jakých podmínek mají úroky fixované.

Nemovitostní fondy s nejnižším úvěrovým zatížením (LTV) a jejich výnos za posledních 5 let

Fond
Aktuální LTV
Výnos za 5 let
3 %
21 %
15 %
32 %
17 %
38 %
20 %
30 %
35 %
21 %
Fondy s nižším úvěrovým zatížením představují obecně bezpečnější investici a v současné situaci to platí dvojnásob. Ale z dlouhodobého hlediska naopak využívání cizího kapitálu (bankovních úvěrů) zvedá rentabilitu vlastního kapitálu, tedy zhodnocení pro investory.

Velké nemovitostní fondy navíc inkasují nájmy v eurech a mají také úvěry v eurech s výrazně nižšími úroky, takže se jim to pořád vyplatí a při rozumné míře LTV kolem 50 % je to pořád relativně bezpečné.

Nemovitostní fondy s nejvyšším výnosem za posledních 5 let a jejich úvěrové zatížení (LTV)

Fond
Výnos za 5 let
Aktuální LTV
83 %
53 %
69 %
60 %
68 %
55 %
50 %
52 %
47 %
56 %

Co čekat od roku 2023

Pro rok 2023 predikuje většina nemovitostních fondů trochu menší výnosy než v uplynulém roce. Přesto by průměrné výnosy nemovitostních fondů měly být díky inflaci nadále velmi zajímavé.

Dlouhodobě se výnosy nemovitostních fondů pohybují kolem 5-8 % p.a. a s minimální volatilitou, proto jsou mezi investory obecně vnímány jako konzervativní investice se stabilními výnosy. Mnohé nemovitostní fondy, zejména fondy pro kvalifikované investory, mají ale horší likviditu a jsou vhodné pouze jako dlouhodobá investice.


Disclaimer: Článek a informace v něm obsažené nejsou investičním doporučením či analýzou investičních příležitostí ani nepředstavují veřejnou nabídku investičních nástrojů ani jakoukoli jinou nabídku či výzvu vůči veřejnosti k transakci s investičními nástroji. Data uvedená v článku pochází z odborného portálu Nemovitostní-fondy.cz a jsou platná k 31. 12. 2022, není-li uvedeno jinak.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
12. 4. 2023

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (29.0 + 36.5) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem fondů Otakar a Ernest. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru