Komodity

Komodity – bilancování roku 2017 a výhled na rok 2018

Cena ropy, zlata nebo průmyslových kovů poslední měsíce stoupá. Ceny zemědělských komodit zatím zůstávají na desetiletém minimu.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
29. 1. 2018

Doporučujeme také:

Komodity jsou v průměru stále velmi levné

Již druhým rokem po sobě ceny komodit (v dolarech) v průměru rostou, i když pomalým tempem. Hodnota komoditního indexu DJ Commodity v roce 2017 stoupla o čtyři procenta. Avšak stále se nachází hluboko pod průměrem posledních patnácti let.

Vývoj hodnoty indexu DJ Commodity

Narazil jsem na jeden velmi zajímavý graf, který ukazuje historický vývoj poměru hodnoty komoditního a akciového indexu. Jinými slovy nám říká, že v porovnání s akciemi jsou dnes komodity v průměru nejlevnější za posledních 50 let.

V porovnání s akciemi jsou komodity nejlevnější za posledních 50 let

Sám o sobě tento poměrový ukazatel nemá vlastně žádnou hodnotu, jen poukazuje na určitý dlouhodobý trend, který se možná chýlí ke konci. Trend, kdy posledních deset let ceny komodit výrazně padaly dolů a naopak ceny akcií výrazně rostly nahoru. To ovšem ještě neznamená, že ceny komodit musí od teď růst a ceny akcií spadnout dolů. Nicméně dá se očekávat, že se na delší časové periodě ten obrázek trochu srovná, ať už nějakým výraznějším pohybem na straně čitatele, nebo jmenovatele.

Cena ropy na vzestupu

Problém celokomoditních indexů spočívá v tom, že zpravidla zhruba třetina hodnoty indexu připadá na ropu. Takže vývoj komoditního indexu, který má být obrazem průměrného vývoje na komoditních trzích, je do značné míry ovlivněn vývojem ceny ropy. Ta v uplynulém roce nejprve klesla zpět pod 50 dolarů za barel až zhruba ke 45 dolarům, ale ve druhé polovině roku začala růst. Koncem roku už byla cena ropy nad 60 dolary za barel a v průběhu ledna pomalu stoupá až k 70 dolarům.

Vývoj ceny ropy

Mohli bychom najít celou řadu důvodů, proč cena ropy roste. V prvé řadě se stačí podívat na klasické tržní síly – nabídku a poptávku. Na straně nabídky dochází celý rok k omezování produkce ze strany OPECu a Ruska, právě s cílem nakopnout růst cen ropy. Na straně poptávky je třeba zmínit rostoucí spotřebu ropy související s rychlejším růstem globální ekonomiky a pak také nezanedbatelnou spekulativní složku poptávky. Ta souvisí zejména s rostoucími obavami z možného válečného konfliktu mezi Saudskou Arábií a Íránem.

V druhé řadě si musíme také uvědomit, že cena roste v dolarech a určitě velký podíl na tom má i oslabování dolaru vůči jiným světovým měnám. Vždyť dolar oslabil vůči euru za posledních 13 měsíců téměř o 20 %.

Benzín nyní zdražuje, ale během roku by mohl zase zlevnit

Někdy v létě jsem psal svůj názor, že ceny pohonných hmot na čerpacích stanicích by měly nadále klesat. Trefil jsem se „opravdu přesně", týden na to začala cena benzinu a nafty růst a od té doby se stále zvedá. Na vině je pochopitelně zejména rostoucí cena ropy a pak také rostoucí marže zpracovatelů, kteří musí rovněž čas od času zvedat ceny koncových produktů, aby mohly zaměstnancům zvýšit mzdy. To je normální. Naproti tomu růst cen pohonných hmot silně brzdila posilující koruna, resp. oslabující dolar. Po přepočtu na koruny totiž ropa a ropné produkty nezdražují tolik.

Odhady dalšího cenového vývoje pohonných hmot se samozřejmě liší. Já osobně se stále domnívám, že cena ropy v budoucnu zase klesne, a tudíž by měly klesnout i ceny benzínu a nafty. Zaprvé na straně nabídky lze při stávajících cenách očekávat výraznější nárůst produkce ropy zejména v USA. A pokud jde o omezování těžby ze strany zemí sdružených v organizaci OPEC, kdo ví, do jaké míry to budou jednotlivé země dodržovat. Pokud nedojde k nějakým dramatickým výpadkům v dodávkách ropy z Perského zálivu, tak by nabídka měla spíše převyšovat poptávku, tudíž cena ropy by měla zase klesnout zpět k 50 dolarům za barel.

A z dlouhodobé perspektivy je nutné počítat spíše s klesající poptávkou. Trend alternativních pohonů bude sílit. Za deset let už se možná benzinové a naftové motory nebudou vůbec vyrábět. Těžaři ropy jsou si toho moc dobře vědomi a budou se zcela jistě snažit v následujících letech vytěžit a prodat, co se dá, dokud ještě světem hýbe ropa. To už nepotrvá příliš dlouho.

V roce 2017 podražily zejména průmyslové komodity

Všeobecně se dá říct, že v uplynulém roce rostly zejména ceny průmyslových komodit. Nejvíce podražilo paladium, které je sice řazeno mezi drahé kovy, ale používá se hlavně v průmyslu. O více než 40 % podražilo také na burze v Chicagu dřevo, jakožto důležitý stavební materiál. O 20-30 procent podražila také většina průmyslových kovů, nejvíce hliník, měď a zinek.

Vývoj ceny mědi

Zde se projevuje rostoucí globální poptávka a ruku v ruce s tím několikaleté období, kde těžaři v důsledku nízkých cen neinvestovaly do rozvoje nových těžebních kapacit, takže nabídka nyní nestačí držet krok s poptávkou. Pokud globální ekonomika neochabne a poptávka po komoditách zůstane vysoká, což asi zůstane, měly by také v roce 2018 ceny průmyslových kovů ještě trochu růst.

Změna ceny vybraných komodit v roce 2017 (v USD)

Energetické komodity
Komodita Rok 2017 3 roky 5 let
Uran 17 % -33 % -49 %
Ropa WTI 13 % 12 % -34 %
Uhlí 12 % 35 % 13 %
Zemní plyn -22 % 1 % -12 %
Drahé kovy
Komodita Rok 2017 3 roky 5 let
Paladium 56 % 33 % 51 %
Zlato 13 % 10 % -22 %
Stříbro 6 % 8 % -44 %
Platina 3 % -23 % -40 %
Průmyslové kovy
Komodita Rok 2017 3 roky 5 let
Hliník 33 % 22 % 8 %
Měď 30 % 14 % -10 %
Zinek 30 % 54 % 59 %
Olovo 24 % 34 % 6 %
Nikl 22 % -17 % -28 %
Cín -5 % 2 % -15 %
Železná ruda -11 % 4 % -45 %
Zemědělské komodity
Komodita Rok 2017 3 roky 5 let
Dřevo 42 % 35 % 19 %
Rýže 25 % 2 % -23 %
Hovězí na výkrm 12 % -33 % -4 %
Bavlna 11 % 30 % 4 %
Vepřové maso 9 % -11 % -16 %
Oves 5 % -21 % -31 %
Pšenice 4 % -28 % -45 %
Hovězí maso 3 % -26 % -7 %
Kukuřice 0 % -12 % -50 %
Sója -5 % -7 % -32 %
Káva -8 % -24 % -12 %
Mléko -11 % -3 % -14 %
Řepka -15 % -1 % -24 %
Kakao -21 % -31 % -4 %
Cukr -22 % 4 % -23 %
Palmový olej -24 % 8 % 2 %
Pomerančový koncentrát -32 % -6 % 12 %

Zdroj dat: Finanzen.net, data v USD k 31. 12. 2017, Zpracoval: FINEZ Investment Management

Zlato se nadechuje k růstu

Také cena zlata se za poslední dva roky odrazila ode dna. V uplynulém roce stoupla cena žlutého kovu o 13 % (v dolarech). To není v případě zlata žádný dramatický pohyb. Ale podstatné je, že pomalu zase začíná zlato upoutávat pozornost investorů. V případě zlata, komodit a finančních trhů obecně nikdy nic není jisté. Ale je tu určitá šance, že by zlato mohlo patřit k povedeným spekulacím v roce 2018.

Vývoj ceny zlata (USD/Oz)

Zemědělské komodity třetím rokem na dně

Můj hlavní spekulativní tip jsou ale už třetím rokem zemědělské komodity, jejichž ceny se v průměru už tři roky drží kolem desetiletého minima. Zároveň vykazují nezvykle nízkou volatilitu. Stačí se podívat na následující graf, jak už tři roky hodnota indexu S&P GCSI Agriculture přešlapuje nudně na místě a ne a ne se odrazit ode dna.

Ceny zemědělských komodit na desetiletém minimu

Posledních pět let se svět těší z velmi dobré úrody prakticky u všech klíčových plodin jako jsou pšenice, kukuřice, rýže, bavlna, sójové boby a s jedním menším výkyvem také u kávy nebo cukrové třtiny.

Já samozřejmě netuším, jaké vrtochy počasí tento rok budou trápit naši planetu a jaká bude letošní úroda jednotlivých plodin. Pouze čistě statisticky vzato, jednou přijde zase rok, kdy se počasí postaví úplně na hlavu a úroda bude slabá. Jestli to bude letos, nebo za rok, nebo ještě později, uvidíme. Každopádně tehdy vystřelí ceny některých plodin strmě nahoru, aby pak zase postupem času klesly zpátky.

Nejspecifičtější komoditou jsou v tomto směru káva, kakao a cukr, protože jejich hlavní světová produkce je koncentrovaná do několika málo regionů. V případě kávy a cukru je pro cenu určující zejména úroda v Brazílii. Pro cenu kakaa pak klíčovou roli hraje úroda a politický vývoj v regionu Guinejského zálivu, tj. zejména v Nigérii, Ghaně a Pobřeží slonoviny. Tomu odpovídá i vysoká cenová volatilita této komodity.

Vývoj ceny kakaa

Spekulace pro rok 2018?

Nejsem fandou podobných spekulací a se svými klienty se na toto téma vůbec nebavím, řešíme dlouhodobé investice, hledáme stabilní výnosy. Ale hodně lidí se mě ptá, co dnes považuji za zajímavou příležitost. A já vždycky odpovídám: „Všechno je dnes nebezpečně drahé. Snad jedině s výjimkou zlata, uranu a zemědělských komodit." Kdybych si chtěl s něčím zaspekulovat, jakože tu potřebu nemám, pak bych volil tyto komodity. Neberte to v žádném případě jako doporučení, pouze jako odpověď na nevyřčenou otázku, kterou si jistě mnozí hned v úvodu článku pokládali.

Psáno pro Peníze.cz a Finmag.cz


Chcete se poradit, kam investovat?Jan Traxler
Privátní investiční poradce
29. 1. 2018

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (35.9 + 13.0) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru