Investiční výhled

Vzkaz investorům: Připravte se na nízké výnosy

Lidé dnes zapomínají na rizika. Úroky jsou nízké a ceny vysoké. Jan Traxler proto vzkazuje investorům: „Raději se pro pár následujících let smiřte s nízkými výnosy, než abyste se pouštěli do rizikových spekulací."

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
29. 5. 2014

Klienti za mnou často přichází s nerealistickým očekáváním. Denně se setkávám s investory, kteří mají představu, že jim mávnutím kouzelného proutku pomůžu vydělávat deset procent ročně. Nedávno mi jeden dokonce povídá: „Pane Traxlere, já jsem poměrně konzervativní, takže když vyděláme kolem 20 procent ročně, budu spokojený." To už byl opravdu extrém, který mě donutil napsat na toto téma krátký článek.

Já nemám problém najít pro klienty investice s výnosovým potenciálem kolem dvaceti procent za rok. Dokonce někdy realizujeme i trojciferné výnosy. Ale je nereálné dlouhodobě vydělávat dvacet procent ročně, protože tak jak se u jedné investice zadaří vydělat desítky procent, u jiné zase desítky procent ztratíte. Tak to u rizikových spekulací chodí. Proto je vždy potřeba poměřovat výnosový potenciál dané investice s jejím rizikovým faktorem. A z tohoto pohledu je stále těžší najít zajímavou investici.

Výnosy klesají, riziko roste

Poměr výnosového potenciálu a rizikového faktoru se za posledních deset let značně změnil. Na dané hladině výnosového potenciálu roste rizikový faktor a naopak na dané hladině rizikového faktoru klesá výnosový potenciál. Jednoduše řečeno, zatímco před pěti lety bylo možné dostat pětiprocentní úrok na termíňáku v bance, dnes již musíte pro pětiprocentní výnos investovat do rizikovějších aktiv.

Na vině je politika monetizace dluhů a nulových úrokových sazeb, kterou razí centrální banky na všech kontinentech. Ta má za následek výrazné pokřivení trhu – a to zejména ve smyslu opomíjení rizika – honba za vyššími výnosy, než nabízí úroky v bankách, žene konzervativní kapitál do rizikových aktiv. A to nemůže dopadnout dobře.

Jste-li konzervativně založeni, tak jako zhruba 90% populace, neměli byste tomuto tlaku podlehnout. Raději se pro pár následujících let smiřte s nízkými výnosy, než abyste se pouštěli do rizikových spekulací.

Výnosy z držby investice jsou velmi nízké

Proč očekávám v příštích letech nízké výnosy? Prvním faktorem jsou velmi nízké úroky, respektive obecně velmi nízké výnosy z držby investice. Všichni víme, jak drasticky za posledních pět let poklesly úroky v bankách. Nejvyšší úrok momentálně nabízí J&T banka, ale ani ten po zdanění nepřekročí dvě procenta. Ostatní banky na termínovaných vkladech a spořicích účtech zpravidla nabízí úroky kolem jednoho procenta.

Výnos do splatnosti desetiletého českého státního dluhopisu

Výnos do splatnosti desetiletého českého státního dluhopisu

Zdroj: TradingEconomics

Podobně jako úroky v bance poklesly také úrokové výnosy u dluhopisů. Desetiletý český státní dluhopis se dnes obchoduje výrazně nad svou nominální hodnotou a nese do splatnosti za deset let méně než dvě procenta ročně. Lehce vyšší výnosy mohou generovat akcie. Průměrný dividendový výnos u akcií největších světových firem jako jsou Apple, Microsoft, Coca-Cola, Nestlé, Johnson & Johnson a dalších zahrnutých v indexu MSCI World vychází podle poslední výše dividendy na 2,49 procent.

Mezi dvěma a třemi procenty se také pohybuje rentabilita pronájmu rezidenčních nemovitostí v Praze, Brně a dalších velkých městech. Nájemné u komerčních nemovitostí sice generuje vyšší výnosy, ale zase je to horší s obsazeností, takže nakonec jsou majitelé office parků taktéž rádi za 2-3 procenta ročně. U zemědělské půdy se rentabilita pronájmu pohybuje spíše v nižším spektru, tj. kolem dvou procent.

Průměrné výnosy z držby investice

Aktivum Produkt Výnos (úrok, dividenda, nájem)
Banky Roční termínovaný vklad J&T 2,20 %
Dluhopisy Desetiletý státní dluhopis ČR 1,70 %
Akcie Index MSCI World 2,49 %
Nemovitosti Průměrný byt v Praze 2,50 %
Komodity Zlato 0,00 %

Zdroj: FINEZ Investment Management

Jak nám ilustruje tabulka výše, výnosy z držby investice jsou aktuálně velmi nízké. Ryze konzervativní investor se tak musí smířit s výnosy kolem dvou procent ročně. Po odpočtu různých poplatků a daní bude rád i za 1,5 %. Vyšších výnosů se dá dosáhnout pouze tím, pokud nějaký majetek levně koupím a draze prodám, což platí pro nemovitosti, akcie i nejrůznější komodity. Právě růst tržní ceny stál za poměrně dobrými výnosy investorů v uplynulých pěti letech.

Ceny aktiv jsou naopak velmi vysoké

A zde vstupuje do hry druhý klíčový faktor, proč tvrdím, že je potřeba se pro následující roky smířit s nízkými výnosy. Ceny všech hmotných investic v uplynulých letech výrazně rostly, zejména to platí pro akcie, ale také pro pozemky, umělecká díla, šperky a další alternativní „komodity". Výrazně nad nominál vystoupaly i ceny dluhopisů. Pouze zlato má za sebou za uplynulý rok a půl pokles ceny zhruba o 30 procent, ale i tak je jeho cena stále dvojnásobná než před pěti lety a trojnásobná než před deseti lety. Pokud jde o nemovitosti, ceny bytů v ČR sice za posledních pět let mírně poklesly, ale ceny rodinných domů, stavebních parcel i zemědělské půdy stále rostou.

Při pohledu na vývoj tržní ceny různých investic tak logicky vyvstává otázka: Kam až může cena vystoupat? Odpověď nikdo nezná. Ale jedno je jisté, ceny nikdy nerostou do nebe a po každém větším růstu zpravidla přichází korekce. To platí především pro ceny burzovně obchodovaných aktiv. Nejlépe si to můžeme ilustrovat pohledem na dlouhodobý graf vývoje cen akcií měřeno již zmíněným indexem MSCI World.

Vývoj hodnoty akciového indexu MSCI World

Vývoj hodnoty akciového indexu MSCI World

Zdroj: MSCI, FINEZ Investment Management

I méně může být někdy více

Když si to tedy shrneme, výnosy z držby investic (úroky, dividendy, nájemné) jsou dnes velmi nízké a tržní cena investic naopak velmi vysoká. Tak jako bylo možné v uplynulých pěti letech vydělat na růstu ceny, může naopak mnoho lidí v příštích několika letech prodělat na případném poklesu ceny. Netvrdím, že k poklesu cen musí dojít. Ale jedno je jisté, ceny akcií, dluhopisů, nemovitostí a mnohých komodit nejsou dnes levné. Proto je naivní očekávat dvouciferné výnosy. Brzy bude i pětiprocentní výnos považován za úspěch.

Ryze konzervativní investice typu státních dluhopisů nebo lukrativních nemovitostí vynesou dnes stěží dvě procenta ročně. Abychom se dostali na výnos k pěti procentům, musíme již hledat ve středně rizikových vodách, například mezi podnikovými dluhopisy. Bavím se sice často s klienty i o výnosech na úrovni deseti procent ročně, nicméně to už vyžaduje realizovat značně rizikové spekulace. Momentálně třeba spekuluji na pokles japonské měny. Většina investorů je však svým rizikovým profilem konzervativně založená a bude se muset v nejbližších letech smířit s nízkými výnosy na úrovni 2-5 procent ročně. Ale neházejte flintu do žita. I méně může být někdy více. Vidina vyšších zisků za to riziko dnes nestojí. Raději málo vydělat, než hodně prodělat.

Psáno pro Měšec.cz


Poraďte se, kam bezpečně investovat peníze a jak dosáhnout vyššího zhodnocení úspor.


Jan Traxler
Privátní investiční poradce
29. 5. 2014

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (48.8 + 42.4) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem fondů Otakar a Ernest. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru