Investiční výhled

Důsledky vyšší inflace: 7 předpovědí pro následující 3 roky

Koruna by měla posilovat, hypotéky budou zdražovat a staré penzijko bude bez výnosů. Ceny nemovitostí už více neporostou, zato úroky na spořicích účtech porostou, ale pomalu. Dluhopisové fondy čeká velmi špatné období a ministerstvu financí stoupnou finanční náklady na obsluhu dluhu.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
30. 3. 2017

Inflace v ČR rychle roste, v únoru již 2,5 %

Několik let se inflace v ČR plahočila kolem nuly. Průměrná inflace za poslední tři roky byla pouhých 0,3 % p.a. Začátkem listopadu jsem varoval, že inflace brzy stoupne nad 2 %, což je dlouhodobý inflační cíl České národní banky. A skutečně, během pár měsíců se meziroční míra inflace odrazila ode dna, v lednu se již přehoupla přes 2 % a v únoru povyskočila dokonce na 2,5 %. Historicky nízká nezaměstnanost bude v ČR nadále tlačit na růst mezd, což v důsledku vede k tomu, že firmy zdražují své zboží a služby. Je to přirozený proces. Inflace by se nyní měla pár let držet nad 2 %, než se ekonomika přehřeje a upadne do další recese. To je běžný ekonomický cyklus.

Meziroční míra inflace v ČR

Meziroční míra inflace v ČR

Zdroj: FINEZ Investment Management, Český statistický úřad

Stoupá očekávání růstu úrokových sazeb

Díky rostoucí inflaci se pravděpodobně v dohledné době dočkáme nejen ukončení měnových intervencí, ale později by na řadu mělo přijít také zvedání úrokových sazeb. Alespoň vývoj na dluhopisovém trhu tomu nasvědčuje. Povšimněte si, že ve stejné době, kdy začala růst inflace, začaly stoupat také výnosy do splatnosti u dlouhodobějších korunových dluhopisů. Ještě v říjnu byl výnos do splatnosti desetiletého českého státního dluhopisu pouhých 0,25 % p.a. V březnu už se přehoupl přes 1 % p.a., kde byl naposledy v roce 2014.

Vývoj výnosu do splatnosti desetiletého českého státního dluhopisu (genericky)

Vývoj výnosu do splatnosti desetiletého českého státního dluhopisu (genericky)

Zdroj: TradingEconomics

Co to v praxi znamená? S čím můžeme pro příští roky počítat?

1) Koruna by měla posilovat

Česká národní banka velmi brzy oficiálně ukončí měnový závazek a přestane hájit kurzu 27 korun za euro. Nikdo neví, co to přesně způsobí, ale určitě se dočkáme zvýšené volatility kurzu české koruny a na střednědobém horizontu by pravděpodobně koruna měla vůči euru a potažmo i jiným měnám posilovat.

2) Hypotéky budou zdražovat

Rostoucí inflace a očekávání růstu úrokových sazeb se již brzy promítne do úroků u hypoték. Úrok pod 2 % bude brzy minulostí. Pakliže ČNB začne zvedat úrokové sazby, mohou úroky u hypoték záhy stoupnout na 3-4 %. Záleží na vývoji úrokových sazeb ze strany České národní banky. Komerční banky si u hypoték budou udržovat úrokovou marži kolem 2 %. Pokud by ČNB například zvedla základní sazbu na 1 %, tak hypotéky ponesou běžně 3 % úrok. Úrokové sazby by ale měly být vyšší, reálně nad inflací. Nevidím do hlavy členům bankovní rady ČNB a už vůbec netuším, co bude dělat Evropská centrální banka, od jejíž úrokové politiky se naše centrální banka nemůže příliš odchylovat. Ale je prakticky jisté, že hypotéky budou zdražovat, jen nevíme jak moc. Klidně mohou úroky u hypoték během pár let stoupnout i nad 4 %.

3) Ceny nemovitostí už více neporostou

Zdražování hypoték spolu s přísnějšími pravidly pro jejich poskytování povede k útlumu zadlužování domácností a pochopitelně vyústí také v ochlazení celého realitního trhu. Ceny nemovitostí tak pravděpodobně právě v tomto období kulminují a v příštích letech budou buď stagnovat, nebo poklesnou. Pokud by úroky u hypoték stouply příliš, značná část dlužníků by měla problémy se splácením, což by mohlo vyústit až v realitní krizi. Čas od času se to stává. Ale zatím není důvod strašit.

4) Úroky na spořicích účtech porostou pomalu

Pakliže ČNB začne zvedat úrokové sazby, což asi nebude dříve než koncem léta, dočkáme se i vyšších úroků z vkladů, tj. začnou stoupat úroky u spořicích účtů a termínovaných vkladů. Nicméně sazby asi porostou pomalu a minimálně v tomto a příštím roce úroky na spořicích účtech nepokryjí inflaci.

5) Ministerstvu financí stoupnou finanční náklady

Jak už jsem zmiňoval v úvodu článku, rostoucí inflace zvyšuje očekávání růstu úrokových sazeb, což tlačí nahoru úroky u dluhopisů. Ministerstvo financí již nebude schopné vydávat dluhopisy se záporným výnosem. Úroky u nově emitovaných dluhopisů porostou. Ve státním rozpočtu se to projeví růstem nákladů na obsluhu dluhu o pár miliard korun. Nicméně v roce 2017 to bohatě vykryje vyšší příjem z daní, neboť české ekonomice se nebývale daří, lidem rostou příjmy, více utrácí, firmy více vydělávají, takže ruku v ruce s tím porostou ve státní kase příjmy z daní. Vyšší úroky u dluhopisů tak momentálně nemusí ministra financí trápit.

6) Dluhopisové fondy čeká špatné období

S růstem úroků u dluhopisů klesá tržní cena starších dluhopisů. To se bude negativně projevovat do výnosů všech fondů a produktů, které investují primárně do dluhopisů, zejména pokud v portfoliu převažují dlouhodobější dluhopisy. Mnoho let dluhopisové fondy vydělávaly nejen na úrocích, ale zároveň na růstu tržní ceny dluhopisů nad jejich nominální hodnotu, jak úroky klesaly postupně na nulu. Dobré dva roky varuji před tím, že většina dluhopisových fondů vyčerpala svůj výnosový potenciál na několik let dopředu, neboť výnosy do splatnosti u dluhopisů v jejich portfoliu nepokryjí ani náklady na správu fondu. Nyní se situace dluhopisových fondů začíná zhoršovat. S růstem úroků bude tržní ocenění dluhopisů klesat zpět k nominálu. Většina dluhopisových fondů tak bude logicky několik let vykazovat ztráty.

7) Staré penzijko bude bez výnosu

To samé v bledě modrém platí pro staré penzijní připojištění, aneb po novu tzv. transformované fondy. Není žádné tajemství, že v jejich majetku najdeme takřka výlučně české státní dluhopisy. Již za rok 2016 většina transformovaných fondů nebyla schopná výnosy překonat inflaci, nicméně pořád ještě připisovaly drobné zhodnocení. V roce 2017 budou výnosy na nule, respektive penzijní společnosti budou muset začít tyto fondy dotovat ze svého, aby dodržely povinnost nezáporného zhodnocení. Určitě budeme brzy svědky silného lobby ze strany penzijních společností, aby stát tuto povinnou garanci zrušil. A asi nikoho nepřekvapí, když k tomu skutečně brzy dojde a i u starého penzijního připojištění budou penzijní společnosti moci připisovat účastníkům ztráty.

Psáno pro Peníze.cz a Finmag.cz


Poraďte se, kam nyní investovat peníze.


Jan Traxler
Privátní investiční poradce
30. 3. 2017

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (23.8 + 1.1) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem fondů Otakar a Ernest. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru