Elektřina i plyn příští rok výrazně zlevní
7. 3. 2023
Jak (ne)vydělat na růstu ceny ropy
20. 5. 2020
Komodity – bilancování roku 2019 a výhled na rok 2020
3. 2. 2020
Přes dva roky byla evropská ropa Brent dražší než americká ropa WTI, v jednu chvíli dokonce až o 28 procent. Nyní se vše vrací do normálu. V minulém týdnu na chvilku klesl cenový spread téměř na nulu.
Koncem loňského roku jsem upozorňoval na velmi zvláštní a z historického pohledu bezprecedentní situaci – ropa Brent byla výrazně dražší než ropa WTI. Přitom lehká sladká ropa typu WTI (West Texas Intermediate) je kvalitnější než severomořská ropy typu Brent. Texaská ropa obsahuje méně síry a má nižší hustotu. Díky tomu je její zpracování levnější, a je standardně více ceněná než ropa, která obsahuje více „nečistot".
Ovšem od roku 2011 došlo ke zvláštnímu vychýlení na komoditních trzích. V USA se začala rozmáhat těžba ropy z břidlic a objem těžby ropy v USA rychle rostl. Americké rafinerie nestačily zpracovávat veškerou vytěženou ropu. Ta se akorát hromadila v zásobnících a těžařům nezbylo nic jiného, než jít s cenou ropy dolů, pokud ji chtěli prodat. Naproti tomu v Evropě poslední roky klesal objem těžby ropy v Severním moři. Díky tomu se cena americké a evropské ropy začala silně rozcházet.
Graf 1: Historický vývoj ceny ropy v USA (WTI) a v Evropě (Brent)
Zdroj: FINEZ Investment Management
Nyní se postupně vrací vše do normálu. Americké rafinerie navyšují zpracovatelské kapacity. Hlavní ropný uzel Cushing v Oklahomě hlásí poslední tři měsíce pokles zásob, ačkoliv denní produkce ropy v USA dosáhla v červenci 7,56 milionů barelů, což je nejvíce od roku 1990. Spojené státy americké budou dovážet méně a méně ropy a za pár let si možná vystačí s vlastními zásobami. Nicméně pro vývoj ceny ropy WTI je hlavně podstatné, aby rafinerie stíhaly domácí produkci ropy zpracovávat. Nyní vše nasvědčuje tomu, že převis nabídky nad poptávkou na americkém trhu s ropou brzy vymizí. Díky tomu se cena ropy WTI přibližuje zpět k cenové úrovni ropy typu Brent.
V pondělí 22. července se cenový spread mezi ropou Brent a WTI na chvíli snížil na pouhých deset centů. Pak se ovšem rozdíl opět zvýšil zhruba na 3 dolary za barel, tedy přibližně tři procenta ve prospěch ropy typu Brent. Možná však nebude již dlouho trvat a situace se obrátí ve prospěch ropy typu WTI. Na prvním grafu to vzhledem k malému měřítku není dobře vidět, ale jak již byla řeč v úvodu článku, americká ropa typu WTI je kvalitnější než Brent a až do roku 2007 byla také v průměru o sedm procent dražší než Brent. Vývoj cenového spreadu můžeme lépe vidět na následujícím grafu.
Grf 2: Procentuální rozdíl ceny ropy v USA (WTI) a v Evropě (Brent)
Zdroj: FINEZ Investment Management
Na první pohled se zdá, že na tomto vychýlení cenového spreadu šlo snadno vydělat. To jsem si před dvěma roky také říkal: „Tato anomálie se musí časem vrátit do normálu." Ovšem ropa mě tentokrát převezla. V rámci aktivní správy FINEZ jsme s některými klienty začali spekulovat na pokles spreadu již v roce 2011. A to byla chyba. Návrat do normálu trval příliš dlouho, takže naše pozice díky rolování kontraktů rychle upadaly do ztráty.
Na konci loňského roku jsme pozice navýšili a uveřejnili tuto spekulaci jako prosincový investiční tip FINEZ Research formou alfa certifikátu. Tady už bylo načasování lepší. Kdo si na normalizaci spreadu vsadil koncem loňského roku, může nyní realizovat zisk kolem 25 procent. S klienty aktivní správy jsme ale uzavírali veškeré pozice již na jaře s celkovou ztrátou z této spekulace v průměru kolem 40 procent.
Tím chci na vlastním neúspěchu poukázat na dvě věci:
1) Správné načasování investice hraje někdy klíčovou roli.
2) Spekulace s komoditami jsou velmi zrádné a rizikové, i když se mnohdy jeví jako snadná záležitost.
Psáno pro Peníze.cz a Finmag.cz
Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně
Sledujte nás
Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.
© 2023 FINEZ Investment Management, s.r.o.
Jakýkoliv obsah této stránky není možné šířit bez souhlasu FINEZ Investment Management, s.r.o.