Komodity

Komodity – bilancování roku 2013 a výhled na rok 2014

Ceny burzovně obchodovaných komodit klesají. Nejvíce loni zlevnilo zlato, stříbro a kukuřice. Naopak podražilo kakao a zemní plyn. Co očekávat od roku 2014?

 

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
3. 2. 2014

Ceny komodit klesly v čele se zlatem, stříbrem a kukuřicí

Asi každý loni zaregistroval, že cena zlata začala klesat. Od ledna do prosince nakonec cena zlata poklesla o 28 procent. Ze svého maxima, kterého dosáhlo zlato v září roku 2012, již spadla cena o 36 procent. Avšak zlato nezůstalo v poklesu ceny osamoceno. Jak ukazuje následující tabulka, většina komodit v uplynulém roce zlevnila.

Změna ceny vybraných komodit v roce 2013

Komodita rok 2013 Komodita rok 2013
nejlepší komodity vybrané komodity
Zemní plyn 32,2 % Ropa WTI 7,7 %
Kakao 21,0 % Mléko 7,3 %
Pomerančový koncentrát 17,1 % Zinek -0,8 %
Bavlna 12,5 % Vepřové maso -1,2 %
Palmový olej 10,8 % Cín -3,9 %
nejhorší komodity Olovo -4,4 %
Káva -21,2 % Měď -7,3 %
Pšenice -23,0 % Sója -7,4 %
Zlato -28,4 % Platina -11,7 %
Stříbro -35,7 % Hliník -11,7 %
Kukuřice -39,7 % Cukr -15,8 %

Zdroj: OnVista, FINEZ Investment Management

Pokud bychom tedy měli charakterizovat celkový vývoj na komoditních trzích, jde to s cenami s kopce dolů. Pro postižení celé šíře trhu slouží komoditní indexy. Hodnota nejrozšířenějšího komoditního indexu DJ-UBS Commodity klesla v roce 2013 o deset procent.

Vývoj hodnoty komoditního indexu DJ-UBS Commodity

Vývoj hodnoty komoditního indexu DJ-UBS Commodity

Zdroj: FINEZ Investment Management

Zlato se vměstnalo mezi trojici komodit s největším poklesem ceny v uplynulém roce. Ale ještě více zlevnilo stříbro (-36 %) a největší propad zaznamenala cena kukuřice na amerických trzích (-40 %). Za tímto propadem stojí rekordní úroda kukuřice v USA vedoucí také k výraznému nárůstu uskladněných zásob. V roce 2014 by se cena kukuřice měla již stabilizovat.

Vývoj ceny kukuřice v USc (Chicago)

Vývoj ceny kukuřice v USc (Chicago)

Zdroj: OnVista, FINEZ Investment Management

Zdražilo mléko, kakao nebo zemní plyn

Najdou se však i komodity, které v uplynulém roce podražily, zejména pak v sektoru zemědělských komodit. Stoupla cena mléka (7 %), bavlny (13 %), pomerančového koncentrátu (17 %) a zejména kakaa (21 %). Největší nárůst ceny zaznamenal zemní plyn v USA. Zatímco spotřebitelé v České republice se konečně dočkali poklesu ceny zemního plynu, cena zemního plynu na burze v USA začala koncem roku prudce stoupat. Také v lednu cena nadále strmě rostla. Na vině bylo především extrémně chladné počasí v Severní Americe.

Nyní očekávám, že cena zemního plynu krátkodobě poklesne a stabilizuje se někde okolo 4 dolarů za mmBtu (milion britských termálních jednotek). Ze střednědobého pohledu má ale zemní plyn v USA stále zajímavý růstový potenciál, protože v roce 2015 by měly být otevřeny velké terminály pro export zkapalněného zemního plynu do Evropy nebo Japonska. Jelikož cena zemního plynu v USA je zhruba třetinová oproti Evropě a čtvrtinová oproti Japonsku, je tu stále velký prostor pro tržní harmonizaci cen (tj. pokles ceny v Evropě a růst ceny v USA).

Vývoj ceny zemního plynu Henry Hub v USD (New York)

Vývoj ceny zemního plynu Henry Hub v USD (New York)

Zdroj: OnVista, FINEZ Investment Management

Co přinese rok 2014?

Nikdo přesně neví, čeho se v novém roce dočkáme. Cena ropy je stále dost závislá na geopolitickém vývoji v „arabském světě", i když tato závislost pomalu klesá. Ceny průmyslových kovů se odvíjí především od poptávky z průmyslu, tedy od vývoje ekonomiky. Pro ceny zemědělských komodit je zase klíčové, zda bude počasí nakloněno dobré úrodě. A s cenou zlata manipulují velké banky.

Takže seriózně, nevím, jak se budou vyvíjet ceny komodit v příštím roce. Ale mám-li si trochu zavěštit z křišťálové koule, tak já osobně momentálně spekuluji na růst ceny zlata a na růst ceny kávy, v obou případech s horizontem 1-2 roky. Na stejném horizontu má dle mého názoru ještě zajímavější růstové vyhlídky uran. S uranem se sice veřejně neobchoduje na burze, ale na očekávaném růstu ceny uranu lze snadno vydělat prostřednictvím akcií těžebních společností. Kdybych si měl vybrat jednu komoditu pro rok 2014, byl by to uran.

Psáno pro Peníze.cz a Finmag.cz 


Odebírejte každý měsíc tipy na zajímavé investice FINEZ Research.


Jan Traxler
Privátní investiční poradce
3. 2. 2014

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (43.2 + 16.7) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem fondů Otakar a Ernest. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru