Komodity

Levnější ropa spolu s oslabujícím dolarem by měly vést k dalšímu snižování cen pohonných hmot na čerpacích stanicích. Minimálně krátkodobě, ale dost možná i dlouhodoběji.

V uplynulém roce začaly ceny komodit růst. Pro rok 2017 věřím zejména uranu. Střednědobě bych nadále preferoval zemědělské komodity oproti průmyslovým komoditám, speciálně kávu, kakao a obiloviny. Dlouhodobě považuji za rozumné držet malou část kapitálu ve zlatě.

Akciím se tento rok zatím všeobecně moc nedaří. Zato cena zlata začala výrazně růst. Nejvíce si ale mnou ruce ti, kdo nakoupili akcie těžařů zlata. Jejich cena v průměru stoupla za čtyři měsíce na dvojnásobek.

Burzovně obchodované komodity jsou v průměru nejlevnější za posledních 15 let. Potrvá však ještě několik let, než cena ropy a dalších průmyslových komodit začne růst. Naproti tomu cena zemědělských komodit by během dvou let mohla prudce vystřelit nahoru díky výpadkům v úrodě, které může způsobit jev El Niño.

Máte chuť si zaspekulovat na burze? Zvažte zemědělské komodity. Jejich cena je nejnižší za posledních šest let. Teplota oceánské vody ale signalizuje nejsilnější El Niño od roku 1998, což může příští a přespříští rok silně zamávat s úrodou v USA, Austrálii, Brazílii a celé jihovýchodní Asii. Ceny některých zemědělských komodit by mohly příští rok vystřelit strmě nahoru.

Pokud věříte v růst ceny zlata, zvažte, zda na místo zlata nespekulovat raději s akciemi těžařů zlata. Jsou sice vysoce volatilní, ale z historického pohledu velmi levné.

Ceny burzovně obchodovaných komodit pátým rokem vytrvale klesají. Mnohé jsou na desetiletém minimu. Na vině je přes nabídky nad poptávkou a silný dolar.

Cena ropy a železné rudy spadla v uplynulém roce na polovinu. V průměru zlevnily komodity na burze o 19 procent. Stoupla pouze cena kávy a hovězího. Výhled na rok 2015 je plný otazníků.

Cena ropy spadla od léta o 40 procent a dle mého názoru se hned tak nezvedne. Co přinese nižší cena ropy? A jak upravit investiční portfolia?

Koncem roku Japonsko obnoví provoz v prvních jaderných reaktorech po katastrofě ve Fukušimě. Spot cena uranu za poslední měsíc stoupla o 20 procent a z červnového minima o 40 procent. V dohledné době by měly začít růst také ceny akcií těžařů uranu.

1 2 3 4

„Líbí se mi individuální přístup a snaha porozumět mým potřebám a preferencím. Jelikož jsem si předtím své portfolio spravoval sám, je pro mne aktivní správa FINEZ zajímavá i díky možnosti konzultovat doporučení, jejich důvody a mé názory. S výsledky jsem zatím velmi spokojený.“ Petr S. - Praha