Oborové analýzy

V roce 2010 jsme v analýze věnované uranu varovali před poklesem ceny. Cena uranu (i akcií těžebních společností) od té doby klesla o 40 %. Brzy se ale již situace obrátí. Nyní je na čase zařadit do portfolia investice do uranu, resp. akcie firem, které těží uranovou rudu.

Přestože těžebním firmám rostou tržby, jejich akcie klesají. Čím to je způsobeno? Vyplatí se nyní investovat do akcií těžařů?

 

Z mědi se v minulém století stala strategická surovina, esenciální pro elektroniku, komunikační technologie a infrastrukturu. Globální spotřeba mědi roste, její cena by ale v příštích letech růst neměla. Z dlouhodobého pohledu jsou díky vysoké ziskové marži velmi zajímavou investicí akcie producentů mědi.

Uhlí je nepostradatelná komodita, 27 % roční spotřeby energie získáváme z uhlí. Jeho cena dlouhodobě roste. Jako komodita se neobchoduje, můžete ale zvážit investici do akcií firem těžících uhlí.

Kupujete si rádi a často zboží z drogerie? Pak můžete zvážit investici do akcií výrobců drogerie. Ale nekupujte je dnes, protože dnes jsou drahé.

 

Zatímco většina akcií z cyklických sektorů má s ohledem na začínající globální recesi ještě hlavní vlnu výprodejů před sebou, akcie RWE, E.ON, GDF Suez nebo ČEZ je možné začít postupně nakupovat. Samozřejmě hlavně kvůli dividendám.

Google, Apple a Facebook změnily virtuální svět. Lepší investicí však dnes paradoxně mohou být akcie „okopánků" – Microsoft a Nokia. Celý sektor IT čeká v příštím půlroce pokles, protože domácnosti, firmy i státy budou šetřit.

Akcie producentů potravin nabízí ideální možnost, jak dlouhodobě chránit kapitál před inflací a mít pasivní příjem z dividend. Aktuálně jsou ale drahé, na nákupy dnes není vhodná doba. Snad jen s jednou výjimkou - Archer Daniels Midland Company.

Ačkoliv cena oceli od prosince roste, akciím ocelářů se vůbec nedaří. Podražila totiž železná ruda a koks. Ale koks by měl zlevnit a ocelářům stoupnou ziskové marže. Vhodný okamžik k investici.

Pivo je po staletí takřka neoddělitelnou součástí našich životů. V našem investičním seriálu věnovaném rozboru jednotlivých oborů se dnes letmo podíváme na akcie pivovarů. Vyplatí se do nich investovat, nebo bude lepší zajít na pivo?

1 2 3

„Vážím si individuálního přístupu pana Traxlera. Pomáhá nám úspěšně zhodnocovat úspory. Má mou plnou důvěru.“ Dana F.