Nemovitosti

Kam dnes investovat? Mezi velkými investory se vysoké popularitě těší orná půda. Dlouhodobě si uchovává svou hodnotu a generuje výnos z pachtovného. Extra výnos navíc jde vydělat na výkupu menších políček a jejich zcelování.

Nemovitostní fondy jsou velmi zajímavá konzervativní investice s potenciálem stabilního výnosu kolem 2-4 % ročně. Ale do některých bych nedal ani korunu. Proč? Na co si dát pozor při výběru nemovitostního fondu?

Dojde v souvislosti s novým zákonem o spotřebitelském úvěru ke zdražení hypoték a k propadu cen nemovitostí? V dohledné době těžko. Zákon o spotřebitelském úvěru hypotéky nezdraží. Ceny nemovitostí spadnou dolů, až ČNB změní úrokovou politiku, nebo až developeři začnou více stavět. Na oboje si ještě nějakou dobu počkáme.

Ceny nemovitostí v České republice poslední tři roky prudce stoupají. Tempo růstu není udržitelné, ale propad cen příliš nehrozí. I přes klesající rentabilitu nájmu zůstávají nemovitosti oblíbenou investicí většiny investorů, neboť skýtají relativně bezpečné a stabilní výnosy.

Mezi investory nadále sílí poptávka po alternativních investicích. Stále častěji slýchám od klientů otázku: „A co si myslíte o půdě? Cena prý roste. Zvažuji, že bych koupil nějaké pole." Na to již automaticky spustím: „Myšlenka je to pěkná, ale..."

Ačkoliv ceny nemovitostí v ČR stagnují, mohli jste loni ve správném fondu vydělat 42 %, a nebo v jiném 5 % s minimálním rizikem.

 

 

I s malým kapitálem je možné investovat do nemovitostí – prostřednictvím nemovitostních fondů. V čem spočívá jejich přidaná hodnota a jaká je nabídka v ČR?

Rentabilita pronajímání nemovitostí se v České republice pohybuje mezi 3-5 % ročně, v Praze je nejnižší. Pakliže výnosy z pronájmů aktuálně nedosahují ani úrokových výnosů českých státních dluhopisů, proč nemovitost neprodat a kapitál investovat jinde? „Protože nemovitosti dlouhodobě rostou na ceně, a ochrání tak investora před inflací," taková je zažitá představa lidí. Před inflací možná dlouhodobě alespoň částečně ochrání, víc ale od nemovitostí v České republice nečekejte.

Shodou okolností jsem měl v uplynulém týdnu hned tři konzultace s klienty, kde jsem se dotkl tématu rentability jejich investiční nemovitosti. Ve všech třech případech se jednalo o byt k pronájmu v Praze. Ve všech třech případech jsem jim nepřímo doporučil, že bych na jejich místě byt prodal.

Poslední dvě desetiletí jsme byli svědky v podstatě nepřetržitého růstu cen residenčních nemovitostí. Pod vlivem Kiyosakiho začali i u nás někteří kupovat byty jako investici. Vidina pravidelného příjmu z pronájmu na pozadí nepřetržitého růstu tržní ceny bytu je pochopitelně velmi lákavá. Avšak nic neroste věčně a bezdůvodně. Převis poptávky postupně přešel v převis nabídky, tudíž ceny bytů začaly klesat a mají před sebou pravděpodobně ještě dlouhou cestu dolů. Na růst nad inflací můžeme na dobrých dvacet let zapomenout. Rentabilita nájmu je velmi nízká. Řeči o bezpečnosti a výhodnosti investic do nemovitostí jsou jen mýtus. Co bylo včera, už dnes neplatí.

1

„Vážím si individuálního přístupu pana Traxlera. Pomáhá nám úspěšně zhodnocovat úspory. Má mou plnou důvěru.“ Dana F.