Měny

Koruna loni mírně oslabila, ale má potenciál dál posilovat. Zpevnil hlavně americký dolar, švýcarský frank a japonský yen. Oslabily takřka všechny emerging markets měny. A hodnota Bitcoinu spadla o 80 %.

Koruna v roce 2017 posílila ke všem světovým měnám. K euru by měla posilovat dál. Co bude dělat dolar, to je ve hvězdách. Bitcoin považuji za nesmyslnou bublinu. Klientům doporučuji držet se koruny.

Koruna výrazně posílila, inflace stoupla téměř ke 3 %, úrokové sazby rostou a ceny dluhopisů padají dolů.

Cena bitcoinu od začátku roku stoupla na sedminásobek. Společností se šíří bitcoin mánie. Ale bitcoin nemá reálnou hodnotu a nebude mít ani dlouhou budoucnost. Bublina brzy splaskne.

Koruna pozvolna posiluje a v průběhu několika let by i nadále měla zpevňovat k euru a potažmo i dalším měnám. Klientům proto stále doporučuji zajišťovat měnové riziko.

V uplynulém roce nejvíce posílila brazilská a ruská měna, mezi poraženými je britská libra nebo mexické peso. Co můžeme čekat od roku 2017? Především konec intervencí ze strany ČNB, tedy zvýšenou volatilitu kurzu koruny s tendencemi posilovat. Svým klientům doporučuji držet se koruny.

K ukončení měnového závazku s velkou pravděpodobností dojde v pololetí, nebo někdy ve druhé polovině roku. Nicméně i po oficiálním ukončení závazku bude ČNB dle potřeby dál na trzích intervenovat, aby zajistila hladký vývoj kurzu. Krátkodobě by tedy koruna neměla k euru skokově posílit. Na delším horizontu by ale posilovat měla.

Ředit, ředit a ředit. To je jednoduchá monetární politika Japonska s cílem oslabit měnu a odepsat dluhy. Nemá na výběr. Z toho plyne jednoduchá investiční strategie – long japonské akcie a short japonský yen.

Které měny v uplynulém roce nejvíce posílily a které nejvíce oslabily. Jaké trendy na měnových trzích můžeme očekávat v roce 2016? Co čeká korunu po ukončení intervencí?

ČNB pokračuje v měnových intervencích. Za rok si tam ale pan prezident dosadí své lidi, intervence pravděpodobně skončí a koruna skokově posílí. Proto dnes raději vybírejte fondy, které zajišťují měnové riziko do korun.

1 2 3

„Se službami firmy FINEZ jsem maximálně spokojen, a to jak s výběrem investic, tak i s péčí o zákazníka.“ Jiří O.