Dluhopisy

Devětkrát po sobě předznamenala příchod recese. Řeč je o inverzní výnosové křivce dluhopisů. Aktuálně se rozdíl ve výnosech do splatnosti dvouletých a desetiletých amerických státních dluhopisů povážlivě rychle blíží nule. Také většina vysokých manažerů očekává, že recese přijde do dvou let.

Ministerstvo financí představilo chystanou emisi šestiletých spořicích dluhopisů pro občany. Jejich čistý výnos po šesti letech vychází na 1,77 % p.a.

Rok 2017 nebyl pro dluhopisy vůbec příznivý a nejinak tomu bude i v roce 2018. Rostoucí úrokové sazby se budou promítat do dalšího růstu úrokových výnosů dluhopisů, což v praxi znamená, že tržní cena dluhopisů bude klesat.

Jaké výnosy je možné očekávat od nejznámějších dluhopisových fondů? Málokterý bude schopen v příštích několika letech výnosy překonat inflaci. Většina fondů bude ráda, pokud neupadne do ztráty.

V honbě za vyššími úroky investoři nakupují stále rizikovější dluhopisy, bez ohledu na varování kreditního ratingu. Například dluhopis s ratingem B má aktuálně hrubý výnos do splatnosti kolem 6 % p.a., ale každý pátý emitent s ratingem B se statisticky během 6 let dostane do platební neschopnosti. Na to investoři zapomínají. Na trhu high yield dluhopisů se nafukuje nebezpečná bublina.

Inflace stoupá, tedy přichází čas na zvedání úrokových sazeb a normalizaci dluhopisových trhů, i když to bude zdlouhavý proces. Na dluhopisy není dobrá doba. Mnoho dluhopisových a penzijních fondů čekají chudá léta.

Finanční zprostředkovatelé dnes ve velkém nabízí klientům „konzervativní" investice do nejrůznějších dluhopisů, často veřejně neobchodovatelných. Většina jich je daleko rizikovější, než si lidé uvědomují. V čem spočívá největší riziko investice do dluhopisů a jak posoudit, zda je riziko přiměřené výnosu?

Úrokové výnosy v ČR již dosáhly na dno, ale budou nadále nízké. Pozor si dávejte na neveřejné emise dluhopisů a držte se stranou high yield dluhopisů. Rozumnou alternativou jsou středně rizikové dluhopisy s úvěrovým ratingem kolem BBB. Důležitá je široká diverzifikace kreditního rizika mezi mnoho emitentů prostřednictvím dluhopisových fondů.

Od půlky dubna začaly prakticky po celém světě výrazně klesat ceny státních dluhopisů. Pětatřicetiletý býčí trh je u konce. Není nutné panikařit, žádný strmý pád se pravděpodobně konat nebude. Ale rozhodně nemá smysl nadále držet české nebo německé státní dluhopisy, jejich výnosový potenciál pro příštích 10 let je takřka nulový.

Svět se zbláznil. České dluhopisy nesou méně než německé. Švýcarské dluhopisy mají záporný výnos. Centrální banky vytvářejí největší finanční bublinu v dějinách lidstva.

1 2 3

„Se službami společnosti FINEZ Investment Management jsem velmi spokojen. Za velmi rozumný poplatek dostávám každý měsíc report výkonnosti mého portfolia s aktuálním shrnutím a v případě jednorázových investičních příležitostí včasné informace a doporučení, jak je využít.“ Filip V.