Vývoj na trzích - leden 2016

Akciové trhy zažily jeden z nejhorších začátků roku v historii. Cena ropy se propadla pod 30 dolarů za barel. Kurz koruny byl v lednu klidný.

Více v měsíčním přehledu vývoje na finančních trzích (ke stažení v pdf) + jeden investiční tip.

04.02.2016, Vývoj na trzích, Jan Traxler, Počet přečtení: 2166

Ceny akcií v lednu dramaticky propadly. Většina akciových trhů je již technicky v medvědím trendu (pokles z vrcholu o více než 20 procent). Podíváme-li se do hloubky, zjistíme, že i americký trh výrazně klesá. Zhruba 3/4 amerických akcií poklesly o více než 20 %, mnohé výrazně více. Index S&P 500 drží nad vodou pár akcií, ale i těch ubývá... Apple klesl od vrcholu o 27 %, Amazon o 23 %, Netflix o 32 %. Proti proudu už stoupají jen Facebook a Google (Alphabet).

Zajímavé je také srovnání v jednotlivých sektorech. Vedle těžařů ropy silně padají i růstové sektory v čele s biotechnologiemi. iShares Nasdaq Biotechnology ztratil od léta už 35 %. Poslední měsíc silně krvácely také banky. Citigroup již spadla o 34 %, Bank of America o 29 %, Wells Fargo o 18 %, JPMorgan Chase o 18 %. Naproti tomu v lednu rostly ceny akcií v sektoru utilit. To jen podtrhuje situaci, že jsme pravděpodobně vstoupili do medvědího trhu.

Nicméně nikdo netuší, jak dlouho tento trend potrvá a jak hluboký může pokles být. Možná se trhy poměrně rychle stabilizují. Možná přijde nějaký silný negativní impulz, který spustí další masivní výprodeje.

Jediné, co jde konstatovat, že se po několika letech opět dají na trzích najít akcie kvalitních firem za rozumnou cenu. A nezbývá než si přát, aby se za pár měsíců daly koupit ještě výrazně levněji (což ovšem nelze garantovat).

V průběhu ledna jsme pro vás připravili podrobnější přehled vývoje na trzích v roce 2015 a výhled na rok 2016:


Chcete dostávat na email nové články a tipy na investice?Přihlaste se k odběru bezplatného investičního newsletteru FINEZ a nebo nás sledujte na facebooku.

investiční newsletter

Přihlašte se k odběru bezplatného investičního newsletteru.

Soubory ke stažení:

Název Datum Staženo
Vývoj na trzích - leden 2016 2016-02-04 08:29:39 1059x

Chcete poradit s investicemi?

Nepomůžeme vám rychle zbohatnout, ale ukážeme vám, jak nechat peníze dlouhodobě pracovat pro vás, aby generovaly stabilní výnosy. Podívejte se na příklady z praxe

kontaktujte nás