Vývoj na trzích - červenec 2015

Cena ropy, zlata i dalších komodit padá strmě dolů. Logicky oslabují "komoditní měny" a nedaří se akciím na emerging markets. Prudký pád zažívají akcie v Číně.

Více v měsíčním přehledu vývoje na finančních trzích (ke stažení v pdf) + jeden investiční tip.

05.08.2015, Vývoj na trzích, Jan Traxler, Počet přečtení: 2177

Cena ropy za poslední měsíc spadla o 20 %. Barel ropy se znovu obchoduje za méně než 50 dolarů. To samozřejmě těžce dopadá na těžaře. Ale je to dobrá zpráva pro evropskou ekonomiku a pro všechny řidiče, nafta a benzín by mohly v dohledné době opět zlevnit.

Pokles ceny ropy má v prvé řadě na svědomí další růst produkce v zemích OPEC. Svou roli sehrála zcela jistě i zpráva o dohodě světových mocností ohledně íránského jaderného programu. Podle dohody by koncem roku měly být zrušeny hospodářské sankce vůči Íránu. Na trh se tak vrátí další velký producent ropy a plynu. Pokud nedojde k jiným výpadkům na straně nabídky, měla by cena ropy zůstat několik let takto levná. Celkově by zrušení sankcí vůči Íránu mělo mít pozitivní dopad na evropskou ekonomiku. Více k tématu v článku: Obnovení obchodu s Íránem pomůže Evropě

Není to ale jenom o ropě. Již pátým rokem padají ceny prakticky všech komodit. Komoditní indexy jsou na nejnižší úrovni za posledních deset let. Na vině je všeobecný převis nabídky nad poptávkou a také posilující dolar. Více k tématu v článku: Komodity jsou nejlevnější za deset let.


Chcete dostávat na email nové články a tipy na investice?Přihlaste se k odběru bezplatného investičního newsletteru FINEZ a nebo nás sledujte na facebooku.

investiční newsletter

Přihlašte se k odběru bezplatného investičního newsletteru.

Soubory ke stažení:

Název Datum Staženo
Vývoj na trzích - červenec 2015 2015-08-05 11:41:29 1135x

Chcete poradit s investicemi?

Nepomůžeme vám rychle zbohatnout, ale ukážeme vám, jak nechat peníze dlouhodobě pracovat pro vás, aby generovaly stabilní výnosy. Podívejte se na příklady z praxe

kontaktujte nás