Developed, emerging a frontier markets, to jsou tři kategorie klasifikace investičních trhů. Která země kam patří?
Termín "emerging markets" všichni známe a běžně používáme. Zpopularizoval ho v osmdesátých letech Antoine van Agtmael, ekonom Světové banky. Označuje země s investičně dostupným a dostatečně likvidním trhem cenných papírů a rychle rostoucí ekonomikou, avšak ne ještě zcela rozvinutou.
I mezi rozvíjejícími se trhy však existují značné rozdíly, a tak se postupně začaly dělit na více a méně rozvinuté emerging markets. Pro méně rozvinuté rozvíjející se trhy se v poslední době vžil nový termín "frontier markets".
A tak se nyní svět dělí z pohledu investorů na čtyři investiční kategorie:
1. Developed markets - USA, Kanada, EU15, Japonsko, Austrálie a Nový Zéland
2. Emerging markets - BRIC, střední Evropa, jižní Amerika, jihovýchodní Asie
3. Frontier markets - východní Evropa, Balkán, GCC, některé africké země
4. Non-investable markets - střední Asie, střední Amerika, Afrika
Aktuální rozdělení dle kategorizace MSCI zobrazuje následující mapa:
Taiwan a Korea jsou aspiranty na povýšení mezi rozvinuté trhy, Katar a Spojené arabské emiráty mají blízko posunu z frontier markets do emerging markets. Kandidáty na zařazení mezi frontier markets jsou Saudská Arábie, Ghana, Botswana, Jamajka a Bosna a Hercegovina.
MSCI má ve srovnání s jinými poskytovateli indexů tvrdší kritéria (uvedena na obrázku níže). FTSE a Dow Jones jsou trochu benevolentnější. FTSE například již řadí Koreu mezi rozvinuté trhy a mezi emerging markets udává navíc oproti MSCI Pakistán. Mezi frontier markets zahrnuje mimo země klasifikované dle MSCI také Albánii, Makedonii, Slovensko a Pobřeží slonoviny.
Kritéria pro zařazení do indexu MSCI
Zdroj: MSCI
Česká republika je nadále řazena mezi emerging markets a dle komentáře k červnové reklasifikaci na tom MSCI nehodlá v nejbližší době nic měnit. Z pohledu "západního světa" jsme prostě banánová republika. Dlužno dodat, že někdy si to při pohledu na (ne)funkčnost našeho státního aparátu a (ne)efektivitu trhu říkám taky.
Psáno pro portál Finmag.cz
Chcete dostávat na email nové články a tipy na investice?
Japonsko, třetí největší ekonomiku světa po USA a Číně, charakterizuje vysoká životní úroveň obyvatel a nejvyspělejší technologie a infrastruktura. Méně vábivý je již pohled na rychle stárnoucí populaci a gigantické zadlužení země. Také japonský akciový trh je přímo odstrašující případ.
Poslední dobou často slýchám "pomluvy a stížnosti" na akcie, fondy, poradce a investování vůbec. Některé jsou oprávněné, jiné nikoliv. Nejčastější neoprávněná kritika zní: „Akcie deset let nevydělaly, po zohlednění inflace dokonce ještě déle." Tak tady pozor, milí čtenáři, jak které akcie. Podívejme se nyní společně do světa Inků a Aztéků, možná budete výsledky tamních akciových trhů zaskočeni. Zatímco u amerických a evropských akcií jsou investoři po deseti letech v mínusu, kdo nakoupil a držel brazilské a další latinskoamerické akcie, ten se může těšit z výnosu okolo 15 % p.a.
Jihoafrická republika je ekonomicky nejvýznamnější zemí Afriky a má obrovské nerostné bohatství. Potýká se však s vysokou nezaměstnaností, chudobou, kriminalitou a pandemií AIDS. Krátkodobě se ponese na vlně světového šampionátu ve fotbale, dlouhodobě asi k nejlepším investicím patřit nebude.
Nepomůžeme vám rychle zbohatnout, ale ukážeme vám, jak nechat peníze dlouhodobě pracovat pro vás, aby generovaly stabilní výnosy. Podívejte se na příklady z praxe