Editorial - Finanční vzdělávání

Dnes něco méně konspiračního. Ministerstvo financí zveřejnilo výsledky výzkumu veřejného mínění na téma finanční gramotnosti občanů. Zároveň na svých stránkách prezentuje Strategii finančního vzdělávání. Nutno říct, že MF ČR pracuje a to velmi pilně.
11.10.2007, Ostatní, Jan Traxler, Počet přečtení: 4851
"Výsledky výzkumu jednoznačně poukazují na potřebu a ochotu občanů systematicky pracovat na zvyšování úrovně finanční gramotnosti, což je plně v souladu vytvořenou strategií finančního vzdělávání," shrnuje na internetových stránkách ministerstva Milan Šimáček, náměstek ministra financí zodpovědný za finanční trhy.
 
Tato strategie rozděluje proces finančního vzdělávání na dva základní pilíře – počáteční vzdělávání a další vzdělávání, jinými slovy školní a celoživotní. Dále definuje finanční gramotnost jako podmnožinu ekonomické gramotnosti a to takto:
 
„Finanční gramotnost je soubor znalostí, dovedností a hodnotových postojů občana nezbytných k tomu, aby finančně zabezpečil sebe a svou rodinu v současné společnosti a aktivně vystupoval na trhu finančních produktů a služeb. Finančně gramotný občan se orientuje v problematice peněz a cen a je schopen odpovědně spravovat osobní/rodinný rozpočet, včetně správy finančních aktiv a finančních závazků s ohledem na měnící se životní situace.“
 
MF ČR také definuje tři prioritní oblasti finančního vzdělávání pro budoucnost:
1) Aktivní a zodpovědná účast na finančním trhu
2) Prevence proti předlužení
3) Zajištění na stáří
 
Ministerstvo financí nyní pracuje na vytvoření standardů finančně gramotného občana. Ty bude následně implementovat ministerstvo školství do rámcových vzdělávacích programů. Dále bude potřeba vypracovat metodiku vzdělávání pro děti, ale zároveň také pro pedagogy.
 
Měl jsem možnost pobavit se o strategii finančního vzdělávání s Ing. Dušanem Hradilem, který se na ministerstvu touto problematikou zabývá. A musím konstatovat, že mě příjemně překvapilo, že nejde jen o plané řeči. MF ČR k problematice finančního vzdělávání přistupuje velmi zodpovědně.
 
Na druhou stranu mě ve výzkumu zaskočilo, že pouhých 8% lidí by investovalo volné peněžní prostředky (hypotetické 2 000 Kč), které by jim každý měsíc přebývaly v rozpočtu. Zato 2/3 lidí by je odložily doma, nebo na účet v bance. Kolegové, máme před sebou ještě hodně a hodně práce…
 
 
Psáno jako editorial pro portál Investujeme.cz

Chcete dostávat na email nové články a tipy na investice?Přihlaste se k odběru bezplatného investičního newsletteru FINEZ a nebo nás sledujte na facebooku.

investiční newsletter

Přihlašte se k odběru bezplatného investičního newsletteru.

Další články z kategorie Ostatní

všechny články

Chcete poradit s investicemi?

Nepomůžeme vám rychle zbohatnout, ale ukážeme vám, jak nechat peníze dlouhodobě pracovat pro vás, aby generovaly stabilní výnosy. Podívejte se na příklady z praxe

kontaktujte nás