Od říše Inků až po současnou celosvětovou finanční krizi. Niall Ferguson, profesor Harvardovy univerzity, ukazuje současnou krizi v historickém kontextu.
„Rozmach peněz hrál nezanedbatelnou roli v rozvoji lidstva. Ale vzestup peněz nebyl nikdy hladká cesta vzhůru. Finanční historie byla opakovaně přerušována krizemi, z nichž tou poslední procházíme dnes," říká Ferguson. Uznávaný historik nedávno dokončil filmovou verzi své knihy The Ascent of Money: A Financial History of the World.
V dokumentu popisuje vznik bankovnictví od Fibonacciho přes "kupce benátského" až po rod Medici. Zdůrazňuje, že hlavní roli při úspěchu rodu Medici hrála diverzifikace. Přechází na zrod dluhopisů a jejich vliv ve válkách. Velkou pozornost věnuje Holandské východoindické společnosti, prototypu dnešních akciových společností.
Neopomenul ani první velkou akciovou bublinu spojenou se společností Mississippi. Prostor dostal také rod Rotschildů, občanská válka v USA a vznik pojišťovnictví. Speciální pozornost si zaslouží i novodobější dějiny, zejména doporučuji bedlivě naslouchat, když hovoří o Japonsku a negativních aspektech státní sociální sítě, nebo o finanční krizi v Argentině.
Věnuje se také nemovitostem. Ukazuje, jak strategie "nemovitost pro každého" pomohla překonat depresi ze třicátých let a vedla až k nynější finanční krizi. Poslední žhavé téma je symbiotický vztah Spojených států Amerických a Číny, který Ferguson trefně nazývá Chimerica a jemuž se budu podrobně věnovat v některém z příštích článků.
Nejsem kompetentní hodnotit přesnost a pravdivost historických dat a souvislostí. Ale co mohu hodnotit, pro pochopení funkcí peněz a finančních trhů je to vynikající dokument. Ferguson velmi jednoduše a názorně popisuje souvislosti. Celý dokument je rozdělen na čtyři části, vřele doporučuji každému shlédnout. Jediné manko, prozatím není verze s českými titulky. Ferguson se ale snaží mluvit pomalu a zřetelně, takže jeho angličtině je velmi dobře rozumět.
Odkaz na video: The Ascent of Money: A Financial History of the World
Psáno pro Finmag.cz.
Chcete dostávat na email nové články a tipy na investice?
Ačkoliv finanční krize by mohla být historií, globální hospodářská recese teprve kulminuje. Není pochyb, že jde o nejsilnější recesi po druhé světové válce. Recese bude hluboká a dlouhá a následné oživení velmi pomalé. Nejde však o ekonomickou krizi, nebo konec kapitalismu. Svět pouze potřebuje projít ozdravným procesem, jakousi dietou po dlouhém období přejídání se.
Nepomůžeme vám rychle zbohatnout, ale ukážeme vám, jak nechat peníze dlouhodobě pracovat pro vás, aby generovaly stabilní výnosy. Podívejte se na příklady z praxe