Jak investovat

Tržně neutrální strategie

Přichází na řadu závěrečný díl seriálu o konstrukci dlouhodobého dynamického portfolia. Tentokrát je určený spíše pro aktivnější a fundovanější investory. Řeč bude o takzvaných tržně neutrálních strategiích, nebo také alfa strategiích.
Jan Traxler
Privátní investiční poradce
3. 6. 2007

Základní myšlenka…

Řeckým písmenem alfa se v oblasti investování označuje jakási nadvýkonnost. U podílových fondů se pomocí této alfy dá porovnávat různé portfolio manažery, jak se jim daří (či nedaří) překonávat benchmark. Jen pro informaci, řeckým písmenem beta se pak označuje tržní výkonnost.
 
Vzroste-li hodnota srovnávacího indexu (benchmarku) řekněme o 10% a zároveň vzroste o 12% hodnota fondu, který se s tímto indexem porovnává, pak beta je deset procent a alfa (přidaná hodnota fondu) jsou dvě procenta. Stejné nadvýkonnosti (tzv. relative performance) by fond dosáhl při poklesu hodnoty fondu o 6%, kdyby benchmark poklesl o 8%.
 
Tato outperformance je důležitá pro správce, aby mohl prezentovat pozitivní výsledky – dosažení cíle být lepší než benchmark. Avšak investora asi těžko uspokojí, že prodělal jen 6%, zatímco index klesl o celých 8%. Investora zajímá, kolik vydělá v absolutní hodnotě.
 
A tak se nabízí otázka – dá se nějakým způsobem odstranit z rovnice výkonnosti fondu (či jiného instrumentu) tržní výkonnost beta a participovat pouze na nadvýkonnosti alfa? Je možné takovou strategii aplikovat na libovolné trhy, na libovolná aktiva? Odpověď je potěšující - ano, je to možné a není to ani extra složité.
 
Této strategii, kdy se hodnota investice počítá výhradně podle nadvýkonnosti aktiva A nad aktivem B, se obecně říká tržně neutrální. To proto, že investorovi může být de facto jedno, zda trh roste, stagnuje, či klesá. Důležité pouze je, aby výkonnost aktiva A byla lepší než aktiva B. Ať už je výsledek absolutní výkonnosti 30%/20%, nebo 10%/0%, a nebo -15%/-25%, vždy dosáhne investor zisku deset procent.
 

…a její realizace v praxi

V praxi to jde udělat poměrně jednoduše tím, že nakoupím aktivum A a zároveň prodám (short sale) aktivum B. Často se při tom využívá i efektu finanční páky, například pomocí opcí či warrantů. Nejjednodušší postup je, že investor nakoupí současně call opci a put opci – tomu se v opční terminologii říká long straddle.
 
Vynikající zprávou je, že v posledních dvou letech se na trhu objevují také investiční instrumenty pro běžné investory bez zkušeností s obchodováním derivátů. Emitenti certifikátů a jiných strukturovaných produktů zavčas vycítili vysoký potenciál tržně neutrálních strategií. Právem se tyto produkty těší vysoké oblibě nejen u drobných, ale i nejrůznějších institucionálních investorů. Dnes je totiž možné získat alfu koupí jednoho jediného instrumentu. A co je ještě lepší, nemusí jít pouze o indexovou variantu, ale objevují se už i bonus či express varianty certifikátů participujících na tržně neutrálních strategiích.
 

Pár konkrétních příležitostí

Tržně neutrální pozici lze zkonstruovat prakticky na jakákoliv dvě podkladová aktiva. Emitenti si ale samozřejmě vybírají takové příležitosti, kde lze potenciální nadvýkonnost fundamentálně zdůvodnit. Asi by nemělo velký význam dávat k sobě například akcie Microsoftu s pomerančovým koncentrátem. Smysl však už dává spekulace na relativní výnos u dvou různých akciových trhů, například že evropským akciím se bude dařit lépe než americkým. Obdobně může přinést zajímavý výnos outperformance jedné akcie nad druhou v rámci určitého sektoru, nebo lepší výkonnost jedné akcie vůči celému indexu. Existují také instrumenty, u kterých se výnos generuje v případě, že určitá konkrétní strategie výběru titulů předčí index.
 
Jako osvědčená se už dnes jeví strategie relativní outperformance dividendově nejsilnějších akcií z vybraného indexu vůči celému indexu. U evropských akcií se tak dá třeba „vsadit“ na lepší výkonnost indexu DJ EURO STOXX Select Dividend 30 oproti indexu DJ EURO STOXX 50 Total Return, nebo DivDAX oproti DAX. Podobně zajímavě vypadá podle prozatím dosažené relativní výkonnosti strategie výběru akcií podle sektorové rotace a některé další strategie pro výběr titulů používané hojně hedge fondy. Určitě se na poli tržně neutrálních strategií bude v příštích letech objevovat mnoho velmi zajímavých a slibných postupů, ale jen čas ukáže, jak obstojí v praxi.
 

Relativní vývoj dvojice DivDAX/DAXJaké lze očekávat výnosy?

Tržně neutrální strategie jsou ideální pro investory, pro které je důležitý stabilní vývoj portfolia. Relativní performance totiž zpravidla nevykazuje takové výkyvy jako absolutní performance. Dlouhodobě nelze počítat s nadprůměrnými dvoucifernými zisky. Ale jak ukazuje krátký historický vývoj a zpětný backtesting některých produktů, jsou reálné výnosy okolo 6-10 procent ročně při jakékoliv fázi trhu. To se blíží dlouhodobým výnosům akciových trhů, ovšem při méně než poloviční volatilitě.
 
V uplynulých letech by relativní výkonnost pomocí alfa strategií zaostávala za absolutní výkonností akcií, komodit i nemovitostí. Avšak je jisté, že dvouciferný růst jednou skončí a přijdou i období stagnace či poklesů. Pak se využití tržně neutrálních strategií v portfoliu ukáže jako obrovská přidaná hodnota. I zde je však potřeba si uvědomit, že ani taková strategie není bez rizika. Pouze v tomto případě nejde o riziko vývoje trhu, ale o riziko spočívající v relativním srovnání dvou aktiv. Riziko pak jde u celého portfolia eliminovat pečlivým výběrem a diverzifikací mezi více instrumentů stavěných na různých tržně neutrálních strategiích.
 
 
Psáno pro portál Investujeme.cz

 

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
3. 6. 2007

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (23.3 + 13.8) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru