Kam dnes investovat, když ne do akcií ani dluhopisů?

Akciové indexy jsou na rekordních hodnotách a výnosy státních dluhopisů jsou extrémně nízké. Kam tedy dnes investovat?

06.10.2014, Investiční výhled, Jan Traxler, Počet přečtení: 7804

Žijeme v prapodivné době, kdy přestává platit tržní logika, neboť trh je silně deformován politikou a centrálními bankami. Standardní poučky nám radí, rozložit investovaný kapitál mezi akcie a státní dluhopisy. Konzervativní investor by měl větší část kapitálu investovat do dluhopisů, dynamický naopak do akcií.

Ceny akcií na historickém maximu

Tento standardní model diverzifikace však nyní přestává dávat smysl, minimálně dočasně. Akcie v USA jsou drahé, na což poukazují i základní fundamentální ukazatele. Index S&P 500 sestavený z akcií pětistovky největších amerických firem má za sebou zhruba pět a půl roku nepřetržitého růstu a jeho hodnota se nyní pohybuje kolem magické hranice 2000 bodů. V této situaci by podle klasických pouček bylo moudré redukovat podíl akciové složky a navýšit podíl dluhopisové složky.

Historický vývoj akciového indexu S&P 500

Historický vývoj akciového indexu S&P 500

Zdroj: FINEZ Investment Management

Úroky dluhopisů na historickém minimu

Jenomže standardně by již v této době dávno měly růst úrokové sazby a klesat ceny dluhopisů. Namísto toho se na dluhopisových trzích nafukuje obrovská bublina. Úrokové sazby jsou na nule, tržní cena státních dluhopisů rekordně vysoká a výnosy do splatnosti dluhopisů extrémně nízké. Například desetiletý český státní dluhopis má dnes výnos do splatnosti ubohých 1,2 % p.a. Tržní cena státních dluhopisů je již tak vysoko, že fakticky nemá kam dále růst. V takové situaci by standardně bylo na místě většinu kapitálu z dluhopisové složky převést do akciové složky. Standardně totiž tato situace na dluhopisových trzích nastává s koncem ekonomické recese, kdy se ceny akcií pohybují blízko dna.

Tyto standardní poučky jsou dnes na nic, protože dnešní politicko-ekonomická situace je značně nestandardní. Dlouhé období nulových úrokových sazeb nutí lidi investovat. Na trzích je spousta peněz, které zoufale hledají nějaký výnos. To žene ceny všech aktiv nahoru. Posledních pět let prudce rostly ceny akcií, ceny dluhopisů, ceny pozemků, ceny uměleckých děl a mnoha jiných alternativních investic.

Vývoj výnosu do splatnosti u českých desetiletých státních dluhopisů

Vývoj výnosu do splatnosti u českých desetiletých státních dluhopisů

Zdroj: TradingEconomics

Výnosy do splatnosti vybraných desetiletých státních dluhopisů

Švýcarsko 0,51 % p.a.
Německo 1,00 % p.a.
Česká republika 1,23 % p.a.
Francie 1,39 % p.a.
Španělsko 2,31 % p.a.
Itálie 2,45 % p.a.
Velká Británie 2,49 % p.a.
USA 2,53 % p.a.
Rusko 9,73 % p.a.

Zdroj: TradingEconomics, data k 29. 9. 2014

Nabízí se jiné alternativy?

Kam tedy dnes investovat, když ne do akcií ani dluhopisů? Tady je důležité si uvědomit, že akcie jsou nyní rizikové na krátkodobém horizontu, zatímco u státních dluhopisů se bavíme o nesmyslnosti jejich držení na dlouhodobém horizontu. Nikdo neříká, že je potřeba se honem zbavit státních dluhopisů, pouze podotýkám, že jejich výnosový potenciál je vyčerpán na několik let dopředu.

Naproti tomu akcií bych se raději zbavil zavčas. Je velmi pravděpodobné, že v dohledné době (řekněme horizont do dvou let) se něco semele na trzích a ceny akcií výrazně spadnou dolů. Pak bude vhodná doba opět kupovat akcie. Ale ne dnes. Osobně zastávám názor, že v tuto dobu je lepší oželet výnos. Hlavní je zbytečně neprodělat.

Kam dočasně investovat prostředky určené dlouhodobě do akcií?

Kam dlouhodobě investovat prostředky aktuálně investované ve státních dluhopisech?

Shrnutí

Investovat dnes do akcií se jeví velmi rizikové. Při pohledu na graf vývoje hodnot akciových indexů musí investorům blikat červená kontrolka „Pozor, přehřívá se!" Svým klientům dnes raději doporučuji držet hotovost, investovat do long-short equity fondů, popřípadě rolovat reverse bonus certifikáty.

Vedle toho investice do státních dluhopisů je při stávajících výnosech do splatnosti projevem totálního zoufalství. Výnosy státních dluhopisů v příštích deseti letech nemají šanci pokrýt inflaci, takže držet státní dluhopisy delší dobu je absolutní nesmysl. Svým klientům proto radím jako konzervativní dlouhodobou investici kupovat korporátní dluhopisy a nemovitosti.

Psáno pro Investujeme.cz


Poraďte se, kam bezpečně investovat peníze a jak dosáhnout vyššího zhodnocení úspor.Chcete dostávat na email nové články a tipy na investice?Přihlaste se k odběru bezplatného investičního newsletteru FINEZ a nebo nás sledujte na facebooku.

investiční newsletter

Přihlašte se k odběru bezplatného investičního newsletteru.

Chcete poradit s investicemi?

Nepomůžeme vám rychle zbohatnout, ale ukážeme vám, jak nechat peníze dlouhodobě pracovat pro vás, aby generovaly stabilní výnosy. Podívejte se na příklady z praxe

kontaktujte nás