Fondy

Pravidelné investování do fondů - předplácet či nepředplácet?

Uvažujete o pravidelném investování do fondů? Pak dobře zvažte, zda na začátku předplatit vstupní poplatky „se slevou“, nebo je hradit v plné výši s každou zaslanou investicí.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
20. 2. 2012

Prakticky každý dnes může investovat do akcií, komodit nebo nemovitostí formou pravidelného nákupu podílových fondů. Málokdo však ví, že tak může činit i bez obvyklého předplácení vstupních poplatků. Jen některé banky tuto možnost prezentují a málokterý poradce o tom informuje své klienty. Přitom většina fondů předplácení poplatků striktně nevyžaduje, i když ho preferuje.

Není divu, pro správce fondu i pro zprostředkovatele je výhodnější, když se investor upíše k delšímu období pravidelného nakupování podílových listů. Fond si tím zaváže investora, ten je motivován zůstat u správce, u kterého si už zaplatil poplatky, přechod k jiné společnosti si rozmyslí. Zprostředkovateli zároveň vzniká nárok na okamžitou provizi z předplacených poplatků. Žádný zprostředkovatel nestojí o provizi deset korun měsíčně, radši upřednostní dva tisíce dnes.


Nakupujte podílové fondy se slevou až 60 % na vstupních poplatcích!!!


 

Nechci slevu zadarmo

Aby měl investor motivaci předplatit si vstupní poplatky, dostává od fondu slevu. Místo pětiprocentního poplatku zaplatí například jen 3 % (konkrétní poplatky se liší podle typu fondu a objemu investice) z takzvané cílové částky, což je součin měsíční investice a počtu měsíců pravidelného investování. Takže na první pohled je to vlastně výhodné i pro investora, neboť zaplatí méně na poplatcích.

Ovšem méně je někdy více. Když vezmeme v potaz inflaci, pak 3 % dnes může být více než 5 % postupně placených po dobu následujících 30 let. V tomto konkrétním případě by tomu tak bylo při inflaci vyšší než 3,85 % p.a.

Dále bychom při předplacení vstupních poplatků měli vzít v potaz ušlý zisk. Peníze, které použijeme na předplacený poplatek, by jinak mohly být investovány a generovat zisk. Tak například při investici 5000 měsíčně po dobu 30 let s tříprocentním předplaceným vstupním poplatkem bychom zaplatili 54 000 na začátku, které by jinak mohly být investovány.

Budeme-li například kalkulovat s průměrným ročním výnosem 5 %, pak by nám za 30 let přinesly výnos téměř 180 tisíc. To je dvakrát tolik, než bychom postupem času zaplatili při plném pětiprocentním vstupním poplatku, ale hrazeném až s každým realizovaným vkladem.

Takže ona sleva na vstupním poplatku není v konečném důsledku pro investora finančně vůbec výhodná. Může za to ušlý zisk a inflace.

Rozdíl vstupních poplatků při investici 5000 měsíčně po dobu 30 let, inflaci 4 % p.a. a průměrném výnosu 5 % p.a.

  sazba poplatku výše poplatku po zohlednění inflace ušlý zisk
předplacený poplatek 3 % 54 000,- 54 000,- 179 385,-
hrazený postupně 5 % 90 000,- 52 993,- 0,-

Zdroj: FINEZ Investment Management

Menší flexibilita, nebo větší disciplína?

Kromě finanční (ne)výhodnosti je dobré zvážit i další aspekty, a to flexibilitu a zodpovědnost. Předplacené poplatky značně omezují flexibilitu, ovšem vedou investora k větší disciplíně. Změní-li se má finanční situace, ku příkladu přijdu o práci, a nebudu schopen dále si ve fondech „spořit" na důchod, pak pokud jsem si poplatky předplatil, mám smůlu. Nikdo mi nic nevrátí. Jsem také vázán ke konkrétní společnosti a přechod k jiné si asi rozmyslím, neboť bych musel znovu platit vstupní poplatky.

Přesto je pro mnoho lidí vlastně pro jejich dobro, když se upíší k delší době investování a předplatí si poplatky, protože je to nutí k disciplíně a v konečném důsledku si tak uspoří větší částku. Když se investor dostane do horší finanční situace, prvně škrtne v rodinném rozpočtu nepovinné položky. Pokud si však předem zaplatil poplatky, má větší tendenci sjednané měsíční úložky dodržovat. Sice to lidem v těžkém období vadí, ale po překonání náročného období jsou rádi, že byli podvědomě nuceni nepřerušovat investování (ačkoliv to samozřejmě možné je) a naspořili si tak větší objem kapitálu.

Nenechte se balamutit

Osobně jsem jednoznačně zastáncem větší flexibility, nerad se upisuji na mnoho let dopředu, takže preferuji strhávání vstupních poplatků s každou měsíční investicí. Chápu ale, že zprostředkovatelé potřebují také z něčeho žít, takže ve většině případů preferují předplacené poplatky. Zpravidla to hrají na slevu. Nevěřte ale poradcům, kteří vám tvrdí, že to bez předplacení nejde. Každá mince má dvě strany, a pokud vám druhou stranu zatajují, asi vám nebudou říkat celou pravdu ani u jiných produktů.

Psáno pro portály peníze.cz a finmag.cz


Poraďte se, které fondy vybrat a jak sestavit vlastní investiční portfolio.


 

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
20. 2. 2012

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (1.0 + 46.0) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru