Vývoj na trzích

Vývoj na trzích - září 2021

Energie dál prudce zdražují. Elektřina už stojí třikrát tolik co v lednu, plyn dvakrát tolik uhlí čtyřikrát tolik… a tak se aspoň daří akciím ČEZ nebo těžařům ropy. Jinak prochází akciové trhy korekcí. Ztrácí zejména technologické akcie. Díky rostoucím úrokům se nedaří ani dluhopisům.
Autor: Jan Traxler 6. 10. 2021

AKCIOVÉ TRHY
Stav k 30. 9.
Měsíc
Rok
MSCI World (v EUR)
265
-2,5 %
28,5 %
S&P 500 (v USD)
4 308
-4,8 %
28,1 %
MSCI Europe (v EUR)
151
-3,1 %
25,9 %
MSCI Emerging Markets (v EUR)
425
-2,5 %
17,2 %
PX (v CZK)
1 325
3,2 %
52,6 %
KOMODITY
Stav k 30. 9.
Měsíc
Rok
Zlato (USD/Oz)
1 760
-3,0 %
-6,7 %
Stříbro (USD/Oz)
22,13
-7,5 %
-4,6 %
Ropa WTI (USD/barel)
75,12
9,4 %
88,5 %
Bitcoin (USD/BTC)
43 791
-7,2 %
305,9 %
MĚNY
Stav k 30. 9.
Měsíc
Rok
EUR/CZK
25,50
-0,1 %
-6,3 %
USD/CZK
22,02
2,1 %
-5,2 %
GBP/CZK
29,63
-0,3 %
-0,6 %

Zdroj: MSCI, Yahoo! Finance, OnVista, PSE a ČNB, data platná k 30. 9. 2021

Ceny energií prudce rostou

Cena ropy v září stoupla o necelých 10 %. Za posledních 12 měsíců se tak cena ropy téměř zdvojnásobila. Ještě větší cenový šok ale zažívá plyn a elektřina. Cena zemního plynu v září na burze poskočila o 34 %. Plyn je nyní nejdražší od roku 2008 a elektřina, ta nikdy nebyla dražší než dnes. Cena silové elektřiny na burze už vyletěla na 150 euro za MWh, tedy trojnásobek oproti začátku roku. A uhlí, to dnes stojí dokonce čtyřikrát tolik co v lednu.

Mimochodem s rostoucími cenami energií roste výrazně i cena řepky, i ta stoupla za poslední rok o dvě třetiny nahoru. Takže příští rok na jaře to zase bude samé žluté pole. Co nás ale asi bude trápit více, ceny pohonných hmot na čerpacích stanicích dál porostou. A pokud nemáte z loňského roku zafixovanou cenu elektřiny a plynu, tak se pro příští rok připravte na skokové zdražení.

Vývoj ceny ropy WTI

Akcie ČEZ letí vzhůru

Prudký růst cen energií svědčí akciím tradičních energetických společností, od těžařů ropy a plynu až po výrobce elektřiny typu ČEZ. Cena akcií společnosti ČEZ na pražské burze se v září přehoupla přes 700 korun na akcii a začátkem října už vyskočila až na 800 korun za akcii. Díky tomu se daří ve statistikách celé pražské burze. Hodnota indexu PX v září stoupla o více než 3 %.

Pochopitelně také mezi akciovými fondy v září zazářily sektorové fondy zaměřené na energetický sektor. Z korunových fondů nejlepší výsledky vykázal fond NN (L) Energy, jehož hodnota v září stoupla o 9,5 %. Dobré výsledky zaznamenaly také fondy zaměřené na ruský trh, který tradičně koreluje s vývojem cen ropy. Jinak se ale akciovým fondům v září vůbec nedařilo.

Vývoj ceny akcií společnosti ČEZ

Akciové trhy zastihla korekce

Výrazně poklesly hlavně ceny technologických akcií, které byly v předchozích měsících tahounem růstu akciových trhů. Hodnota indexu S&P 500, sestaveného z akcií pětistovky největších veřejně obchodovaných amerických společností, v září poklesla o 5 %. Hodnota indexu MSCI Europe klesla o 3 %. Taková korekce je po předchozím růstu cen naprosto normální a klidně by akciovým trhům slušela i větší korekce. Začínají se ale objevovat i hlasy, zatím sporadické, že si trh sáhl na vrchol.

Znovu také sílí názor, že na trhu dochází k sektorové rotaci a bude se více dařit akciím z tradičních výrobních sektorů, kterým více svědčí období rostoucí inflace. A v případě růstu úrokových sazeb také akciím bank. Naopak že se nebude dařit technologickým firmám, pro které je příznivější období nízké inflace.

Spousta investorů ale nadále věří technologickým gigantům a vnímá současný pokles cen jako nákupní příležitost. Čas ukáže, kdo měl pravdu. Já osobně na to zatím nemám jasný názor a považuji hlavně obecně akciové trhy za přehřáté. Budoucí výnosový potenciál akcií je dle mého názoru při stávajícím ocenění velmi nízký.

Vývoj hodnoty indexu S&P 500

ČNB prudce zvedá úrokové sazby

Bankovní rada České národní banky na svém pravidelném zasedání poslední zářijový den rozhodla o výrazným zvýšení úrokových sazeb, dokonce nad očekáváním většiny analytiků, když od října zvedla repo sazbu o 0,75 % na 1,5 %. ČNB se rozhodla vyslat veřejnosti jasný signál, že rostoucí inflaci bere vážně a že si také nenechá od vlády diktovat, co má dělat. Ministerstvu financí totiž zvyšování úrokových sazeb trochu komplikuje život, respektive bude ho prodražovat budoucí vládě. S vyššími úroky rostou i úrokové výnosy státních dluhopisů. Takže s každou další emisí státních dluhopisů musí Ministerstvo financí počítat do státního rozpočtu s vyššími náklady na úroky.

Výnos do splatnosti desetiletého státního dluhopisu ČR již stoupl od srpna z 1,7 % p.a. na 2,1 % p.a. a dá se očekávat, že dál poroste. Spolu s úroky státních dluhopisů stoupají i úroky u korporátních dluhopisů, díky tomu klesá tržní cena starších dluhopisů nesoucích nižší úroky. Proto nynější období rostoucích úroků nesvědčí dluhopisovým fondům. Na druhou stranu ale s vyššími úroky stoupá jejich budoucí výnosový potenciál.

Stejně tak fondy peněžních trhů budou díky vyšším úrokovým sazbám zase schopné generovat alespoň nějaký kladný výnos, i když ten bude nadále silně zaostávat za inflací. To samé platí i pro spořicí účty. Jednotlivé banky postupně zvedají úroky na spořicích účtech, nicméně i tady se bavíme o úrocích kolem 1 %, hluboko pod úrovní inflace. Od ledna do srpna již stoupla hodnota indexu spotřebitelských cen v ČR o 4,7 %. Zářijová meziroční inflace bude pravděpodobně podobná. Právě proto ČNB prudce zvedá úrokové sazby.

Vyšší úroky přibrzdí úvěry. Hypoteční trh na podzim ochladne a spolu s tím vyprchá také velká část poptávky na trhu rezidenčních nemovitostí. Ceny bytů, domů, a stavebních pozemků by se měly stabilizovat a v příštím roce by možná mohly ceny jít i trochu dolů.

Vývoj inflace v ČR

Disclaimer: Článek a informace v něm obsažené nejsou investičním doporučením či analýzou investičních příležitostí ani nepředstavují veřejnou nabídku investičních nástrojů ani jakoukoli jinou nabídku či výzvu vůči veřejnosti k transakci s investičními nástroji. Výkonnost dosažená v minulosti ani očekávaná výkonnost není spolehlivým ukazatelem budoucích výnosů. Data uvedená v článku pochází z webových stránek MSCI, Finance Yahoo!, OnVista, ČNB, PSE a ČSÚ a jsou platná k 30. 9. 2021.

Psáno pro Investujeme.cz

Autor: Jan Traxler 6. 10. 2021

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (38.7 + 17.9) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás
Nahoru