Vývoj na trzích

Vývoj na trzích - září 2018

ČNB opět zvedla úrokové sazby, stejně tak americký Fed. Ropa podražila o dalších 5 %. Akciové trhy znervózňují obavy z obchodní války s Čínou.

Více v měsíčním přehledu vývoje na finančních trzích (ke stažení v pdf) + jeden investiční tip.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
3. 10. 2018

Akcie

Akciové trhy nadále ovlivňuje zejména nejistota pramenící z tvrdé a zároveň nevyzpytatelné politiky amerického prezidenta vůči svým obchodním partnerům. Rostoucí obavy z rozpoutání dlouhodobější obchodní války mezi USA a Čínou mají pochopitelně negativní dopad na čínský akciový trh, ale potažmo i jiné rozvíjející se trhy a částečně také na Německo.

Vývoj hodnoty indexu MSCI China (v EUR)

Naproti tomu stabilní růst zatím nadále vykazuje americký akciový trh, ovšem i zde se ve větší míře objevují obavy, že Trumpova politika přivede USA do recese. Nicméně americké firmy zatím reportují rostoucí zisky. Muzika ještě stále hraje a pár let hrát může.

Investiční tip - akcie Alibaba Group

Pokud věříte, že se Trump s Čínou domluví a riziko obchodní války pomine, můžete vsadit na čínské akcie. Zajímavou nákupní příležitost mohou skýtat např. akcie společnosti Alibaba, jejichž cena je dnes o 20 % nižší než v květnu. Je to ale ruleta. Firma má dlouhodobě potenciál růstu, nicméně ve hře je nyní primárně politika.

Vývoj ceny akcií společnosti Alibaba Group

Měny, úrokové sazby, dluhopisy

ČNB koncem září opět zvedla úrokové sazby o 25 bazických bodů: základní dvoutýdenní repo sazbu na 1,50 %, lombardní sazbu na 2,50 % a diskontní sazbu na 0,50 %. Toto navýšení trh plně očekával, takže samotná zpráva neměla prakticky žádný dopad na kurz koruny ani vývoj českých státních dluhopisů. Koruna vůči euru nejprve v první polovině září mírně posilovala, ve druhé polovině měsíce pak mírně oslabovala. Výnos do splatnosti desetiletého státního dluhopisu ČR se drží kolem 2,1 % p.a. Také americký Fed koncem měsíce posunul úrokové sazby o 25 bazických bodů do pásma 2,00 % - 2,25 %. Dolar posílil k euru o 0,5 %.

Vývoj kurzu EUR/CZK

Komodity

Cena ropy v září stoupla o dalších 5 %. Severomořská ropa Brent už dokonce stojí přes 80 dolarů za barel. Dražší ropa samozřejmě znamená, že zdražují i pohonné hmoty na čerpacích stanicích. Vyšší cena ale zcela jistě požene těžaře k větší produkci. Objem těžby ropy v USA je na rekordní úrovni. Také Rusko a Saudská Arábie určitě budou zvyšovat objem těžby.

Růst na straně nabídky by měl stabilizovat cenu a výhledově vést k poklesu ceny ropy. Objevují se dohady, že by cena ropy mohla zase stoupnout až na 100 dolarů za barel. Tomu moc nevěřím, spíše bych si vsadil, že do dvou let bude cena ropy zpět pod 50 dolary.

Vývoj ceny ropy

Fondshow

V září jsme si představili dva velmi úspěšné aktivně spravované dynamické fondy. J&T Opportunity je flexibilní smíšený fond s koncentrovaným portfoliem akcií. Patří k nejstarším fondům v ČR, funguje již od roku 2000. Poplatkově je sice dražší, ale zároveň výkonnostně mezi špičkou v ČR. V roce 2017 připsal čistý výnos 19 % a letos zatím stoupla hodnota podílových listů o 5,5 %.

J&T Opportunity - Historický vývoj hodnoty podílových listů

Parvest Disruptive Technology je velmi atraktivní akciový fond zaměřený na inovativní technologie. Mezi hlavní nosná témata, na která se aktuálně fond zaměřuje, patří robotika, umělá inteligence, cloudové technologie, 3D tisk, autonomní doprava, pokročilá genetika, internet věcí nebo virtuální realita. Fond je nově dostupný také v české koruně. Má přiměřenou nákladovost a dlouhodobě zajímavý potenciál. Jen za poslední rok vydělal investorům 37 % a za posledních pět let neuvěřitelných 183 % (23 % p.a.)

Parvest Disruptive Technology - Historický vývoj hodnoty investice


Chcete poradit, kam investovat?vyvoj-na-financnich-trzich-2018-09.pdf

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
3. 10. 2018

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (39.7 + 45.9) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru