Vývoj na trzích

Vývoj na trzích - září 2017

Akciové trhy v Evropě na nových maximech. Ropa znovu nad 50 dolary za barel, zlato zpět pod 1300 dolarů za unci. ČNB ponechala úrokové sazby prozatím beze změn, brzy je ale zvedne. Úroky u českých dluhopisů rychle stoupají.

Více v měsíčním přehledu vývoje na finančních trzích (ke stažení v pdf) + jeden investiční tip.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
5. 10. 2017

Akcie

Vývoj na akciových trzích byl v průměru v září velmi pozitivní. Dařilo se zejména akciím v Evropě, které podporují velmi dobrá makrodata, a to nejen z Německa, ale výrazně se zlepšila situace v celé eurozóně. V závěru měsíce pak další růstový impulz přinesl výsledek německých voleb do spolkového sněmu. Nyní je asi největším rizikem pro evropské trhy Španělsko, respektive Katalánsko a jeho snaha o odtržení. V říjnu také bude klíčové zasedání bankovní rady Evropské centrální banky. A samozřejmě začíná výsledková sezóna za třetí kvartál - nic není pro vývoj cen akcií důležitější než vývoj reportovaných zisků jednotlivých firem.

Investiční tip - akcie Apple

Společnost Apple funguje jako perfektní stroj na peníze. Z růstové akcie se postupně stala hodnotová akcie, která ovšem neztrácí další růstový potenciál. Navíc jsou akcie Apple vhodné také jako dlouhodobá dividendová investice. Má vysokou ziskovou marži. Fundamentálně jsou akcie férově oceněné s P/E = 18, dividendový výnos 1,6 %, přitom firma vyplácí na dividendách jen čtvrtinu zisku, proto si také může dovolit dividendy pravidelně navyšovat.

Cena akcií společnosti Apple v září poklesla o 7 % díky obavám, že bude muset platit vyšší daně. Na velké technologické firmy a jejich daňovou optimalizaci si chce došlápnout americká i evropská administrativa. Určitě je to podstatné riziko pro celý sektor. Na druhou stranu se očekává, že nové modely povedou k dalšímu růstu tržeb a zisků společnosti Apple. Takže probíhající korekci lze brát jako příležitost k nákupu.

Více v článku: Akcie Apple - nakousnuté jablko z pohledu investora

Úrokové sazby, dluhopisy

Česká národní banka v září ponechala úrokové sazby beze změny, ale vyslala jasné poselství – sazby porostou, a to velmi brzy. ČNB nyní čeká na novou prognózu vývoje inflace a zejména na zasedání bankovní rady ECB. Bankovní rada ČNB je zajedno v tom, že je na místě normalizovat úrokové sazby, jen se rozhodla další krok neudělat tento měsíc. Dle vyjádření pana Rusnoka by „normální" úrokové sazby v případě české ekonomiky měly být zhruba 2-3 %.

Ačkoliv ke zvýšení sazeb ještě nedošlo, očekávání investorů tlačí dolů ceny státních dluhopisů. Výnos do splatnosti desetiletého státního dluhopisu ČR již stoupl nad 1,3 % p.a. Jak už jsem mnohokrát varoval, dluhopisové fondy čeká pár let špatné období. Dluhopisové fondy vyčerpaly svůj výnosový potenciál na několik let dopředu.

Komodity

Cena ropy na amerických trzích znovu stoupla nad 50 dolarů za barel. Hlavním důvodem jsou dočasné výpadky na straně nabídky způsobené hurikány v USA. Očekáváme však, že se jedná pouze o další krátkodobý výkyv a v dlouhodobějším horizontu zůstane cena ropy pod 50 dolary za barel.

Cena zlata v září klesla zpět pod 1300 dolarů za unci. Souvisí to pravděpodobně s tím, že americký dolar přestal v září oslabovat a naopak po delší době mírně posílil k euru. Další vývoj ceny je krátkodobě těžké odhadovat, nicméně na delším horizontu počítáme s pozvolným růstem cen.

Fond-show

Pokud věříte v růst ceny zlata na střednědobém až dlouhodobém horizontu, podívejte se na fond Generali zlatý. Nenechte se odradit nevábným až odstrašujícím grafem historického vývoje. Díky své unikátní strategii kombinující ETF na zlato s akciemi těžařů nabízí mírně nadproporcionální podíl na vývoji ceny zlata. V dobách růstu ceny zlata přináší nadprůměrné výnosy, v dobách poklesu ceny zlata nadprůměrné ztráty. Sice má vysokou roční nákladovost TER přes 3 %, ale jeho nespornou výhodou je zajištění měnového rizika do korun.

vyvoj-na-financnich-trzich-2017-09.pdf

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
5. 10. 2017

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (21.0 + 25.5) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru