Vývoj na trzích - únor 2018
Akciové trhy postihla silná korekce. Klesá také cena ropy a zlata. Rostou ceny zemědělských komodit. Koruna si dává pauzu a k euru i dolaru mírně oslabila.
Více v měsíčním přehledu vývoje na finančních trzích (ke stažení v pdf) + jeden investiční tip.
Akcie
Začátkem února jsme po dlouhé době byli svědky výraznější korekce na akciových trzích. V Evropě i v USA se hodnoty akciových indexů propadly během pár dní cca o 10 %. Volatilita vyskočila na nejvyšší úroveň od roku 2012. Nejedná se však o nic mimořádného. Po rychlém růstu cen se někteří investoři ve větší míře rozhodli realizovat zisky, a spustili tak lavinu výprodejů. Korekce k akciím patří. Více v článku: Akcie ve výprodeji? Zachovejte klid
V druhé polovině měsíce akcie částečně ztráty umazaly. Makroekonomická situace je nadále pro akcie příznivá. Ale na nákupy akcií není vhodná doba, ceny jsou vysoké a během pár let mohou spadnout dolů. Strategie čekání na propad ovšem nese riziko, že nakoupím příliš brzy, příliš pozdě, nebo vůbec. Řešením je rozložit investici v čase a při poklesech navyšovat investovanou částku. Tato strategie funguje při různém vývoji trhu a takřka ideálně, pokud během dvou let přijde velký propad na trzích. Více v článku: Jak dnes na akcie: Vyčkávat, nebo nakupovat?
- Doporučujeme také: Akcie – bilancování roku 2017 a výhled na rok 2018
Měny, úrokové sazby, dluhopisy
Česká národní banka dle očekávání začátkem února opět zvedla úrokové sazby, respektive základní dvoutýdenní repo sazbu na 0,75 % a lombardní sazbu na 1,5 %. Depozitní sazbu stále ponechává na 0,05 %. Úrokové marže by tedy měly stoupat, jinými slovy, porostou úroky u úvěrů, ale moc zatím neporostou úroky z vkladů.
Zvýšení úrokových sazeb bylo plně očekávané, takže nemělo žádný dopad na vývoj měnového kurzu. Česká koruna si v únoru dala na chvíli pauzu a mírně oslabila k euru i dolaru. Ve své prognóze vývoje kurzu koruny ČNB počítá s tím, že do konce roku koruna posílí pod 25 korun za euro.
Doporučujeme také:
Komodity
Ruku v ruce s korekcí na akciových trzích se svezly také průmyslové komodity. I zde se jedná o pokles adekvátní rychlému růstu cen v předchozích měsících. Kromě všech průmyslových kovů zlevnila také ropa, její cena se pomalu blíží zpět k 60 dolarům za barel. Nejvíce se pak propadla cena zemního plynu v USA, což zcela jistě souvisí také s končící zimou, jež byla letos v Severní Americe velmi tuhá.
Druhým měsícem naopak rostou ceny zemědělských komodit, které se možná po mnoha letech propadu a stagnace odráží ode dna. Ale to je nyní předčasné hodnotit. O cenách bude především rozhodovat počasí a úroda.
- Doporučujeme také: Komodity – bilancování roku 2017 a výhled na rok 2018
Investiční tip - komoditní ETN ELEMENTS RICI Agriculture
Hodnota indexu RICI Agriculture složeného z 20 komodit (největší váhu mají pšenice, kukuřice, bavlna a sója) už stoupla o 7 %. Z dlouhodobého hlediska jsou ale ceny zemědělských komodit stále blízko desetiletého minima. Ke spekulaci na růst cen se nejvíce hodí široce rozložené komoditní ETF jako třeba ELEMENTS RICI Agriculture.
Fondshow
V únoru jsme si představili Generali Prémiový vyvážený fond. Středně rizikový profilový fond zaujme složením portfolia a flexibilitou. Zajišťuje měnové riziko do korun. Má ovšem vysokou nákladovost TER a také historickými výnosy nijak neoslňuje.
Chcete se poradit, kam investovat?
vyvoj-na-financnich-trzich-2018-02.pdf