Vývoj na trzích

Vývoj na trzích - únor 2018

Akciové trhy postihla silná korekce. Klesá také cena ropy a zlata. Rostou ceny zemědělských komodit. Koruna si dává pauzu a k euru i dolaru mírně oslabila.

Více v měsíčním přehledu vývoje na finančních trzích (ke stažení v pdf) + jeden investiční tip.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
2. 3. 2018

Akcie

Začátkem února jsme po dlouhé době byli svědky výraznější korekce na akciových trzích. V Evropě i v USA se hodnoty akciových indexů propadly během pár dní cca o 10 %. Volatilita vyskočila na nejvyšší úroveň od roku 2012. Nejedná se však o nic mimořádného. Po rychlém růstu cen se někteří investoři ve větší míře rozhodli realizovat zisky, a spustili tak lavinu výprodejů. Korekce k akciím patří. Více v článku: Akcie ve výprodeji? Zachovejte klid

V druhé polovině měsíce akcie částečně ztráty umazaly. Makroekonomická situace je nadále pro akcie příznivá. Ale na nákupy akcií není vhodná doba, ceny jsou vysoké a během pár let mohou spadnout dolů. Strategie čekání na propad ovšem nese riziko, že nakoupím příliš brzy, příliš pozdě, nebo vůbec. Řešením je rozložit investici v čase a při poklesech navyšovat investovanou částku. Tato strategie funguje při různém vývoji trhu a takřka ideálně, pokud během dvou let přijde velký propad na trzích. Více v článku: Jak dnes na akcie: Vyčkávat, nebo nakupovat?

Vývoj hodnoty indexu MSCI Europe (v EUR)

Měny, úrokové sazby, dluhopisy

Česká národní banka dle očekávání začátkem února opět zvedla úrokové sazby, respektive základní dvoutýdenní repo sazbu na 0,75 % a lombardní sazbu na 1,5 %. Depozitní sazbu stále ponechává na 0,05 %. Úrokové marže by tedy měly stoupat, jinými slovy, porostou úroky u úvěrů, ale moc zatím neporostou úroky z vkladů.

Zvýšení úrokových sazeb bylo plně očekávané, takže nemělo žádný dopad na vývoj měnového kurzu. Česká koruna si v únoru dala na chvíli pauzu a mírně oslabila k euru i dolaru. Ve své prognóze vývoje kurzu koruny ČNB počítá s tím, že do konce roku koruna posílí pod 25 korun za euro.

Vývoj kurzu EUR/CZK

Doporučujeme také:

Komodity

Ruku v ruce s korekcí na akciových trzích se svezly také průmyslové komodity. I zde se jedná o pokles adekvátní rychlému růstu cen v předchozích měsících. Kromě všech průmyslových kovů zlevnila také ropa, její cena se pomalu blíží zpět k 60 dolarům za barel. Nejvíce se pak propadla cena zemního plynu v USA, což zcela jistě souvisí také s končící zimou, jež byla letos v Severní Americe velmi tuhá.

Druhým měsícem naopak rostou ceny zemědělských komodit, které se možná po mnoha letech propadu a stagnace odráží ode dna. Ale to je nyní předčasné hodnotit. O cenách bude především rozhodovat počasí a úroda.

Investiční tip - komoditní ETN ELEMENTS RICI Agriculture

Hodnota indexu RICI Agriculture složeného z 20 komodit (největší váhu mají pšenice, kukuřice, bavlna a sója) už stoupla o 7 %. Z dlouhodobého hlediska jsou ale ceny zemědělských komodit stále blízko desetiletého minima. Ke spekulaci na růst cen se nejvíce hodí široce rozložené komoditní ETF jako třeba ELEMENTS RICI Agriculture.

Vývoj ceny komoditního ETN ELEMENT RICI Agriculture

Fondshow

V únoru jsme si představili Generali Prémiový vyvážený fond. Středně rizikový profilový fond zaujme složením portfolia a flexibilitou. Zajišťuje měnové riziko do korun. Má ovšem vysokou nákladovost TER a také historickými výnosy nijak neoslňuje.

Generali Prémiový vyvážený fond - Historický vývoj hodnoty podílových listů


Chcete se poradit, kam investovat?vyvoj-na-financnich-trzich-2018-02.pdf

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
2. 3. 2018

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (23.2 + 48.6) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru