Vývoj na trzích

Vývoj na trzích - srpen 2018

Americké akcie trhají rekordy, S&P 500 překonal 2900 bodů. Káva nejlevnější za posledních 15 let. Strmě padají měny na rozvíjejících se trzích (Turecko, Argentina, Brazílie, JAR, Rusko).

Více v měsíčním přehledu vývoje na finančních trzích (ke stažení v pdf) + jeden investiční tip.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
3. 9. 2018

Akcie

Nůžky ve vývoji akciových trhů se více rozevírají. Americký trh setrvává v růstovém trendu. Hodnota indexu S&P 500 v srpnu stoupla na nové historické maximum a překonala již hranici 2900 bodů. Trh táhly technologické a biotechnologické firmy, které reportovaly velmi dobré hospodářské výsledky. Cena akcií Apple stoupla o 10 %, čímž se tržní hodnota firmy Apple přehoupla přes jeden bilion dolarů. V červnu jsem tipoval, že Apple nebo Amazon budou první z šesti firem, které mají potenicál překonat bilionovou hranici.

Vývoj ceny akcií společnosti Apple

Ve zbytku světa se ale akciím příliš nedařilo. V Evropě i na rozvíjejících se trzích v průměru ceny akcií klesly o 2,5 %. Na vině je primárně obchodní politika amerického prezidenta, která šíří mezi investory značnou nejistotu.

Investiční tip - VanEck Vectors Gold Miners ETF

S poklesem ceny zlata se výrazně propadly ceny akcií těžařů zlata. Kdo si chce zaspekulovat na potenciální růst ceny zlata, může prostřednictvím ETF nakoupit akcie těžařů zlata, jejichž ceny se zpravidla hýbou dvojnásobně až trojnásobně oproti samotnému zlatu. Ale jedná se o vysoce volatilní spekulaci navíc spojenou s měnovým rizikem.

Vývoj ceny akcií VanEck Vectors Gold Miners ETF

Měny, úrokové sazby, dluhopisy

Česká koruna v srpnu mírně oslabila k euru (25,7) i k dolaru (22,1). Korunu táhne dolů obecně velmi negativní sentiment vůči měnám rozvíjejících se trhů, kam ČR stále patří. Negativní náladu strhla turecká nová lira a argentinské peso. Turecko a Argentina jsou po Venezuele další adepti na hyperinflaci, která může skončit devalvací měny. Spolu s nimi padá dolů také kurz jihoafrického randu, brazilského realu a ruského rublu.

Slabší kurz koruny pootvírá dveře České národní bance k dalšímu zvyšování úrokových sazeb. Výnos do splatnosti desetiletého českého státního dluhopisu už se pohybuje kolem 2,1 % p.a.

Vývoj výnosu do splatnosti desetiletých státních dluhopisů České republiky

Komodity

V srpnu mírně podražila ropa a ostatní energetické suroviny. Nejvíce stoupla cena uhlí, ale roste také cena planu nebo uranu.

Naopak opět výrazně poklesly ceny mnoha zemědělských komodit. Index S&P GSCI Agriculture se propadl na nejnižší hodnotu za posledních 15 let. Typickým příklad je káva, jejíž cena se v srpnu propadla o 11 % a po 15 letech klesla pod jeden dolar za tunu. Důvodem je jednak dobrá letošní úroda kávy, ale podstatnou roli hraje také vývoj kurzu brazilského realu, díky kterému cena kávy v dolarech klesá. Okolo desetiletého minima se obchoduje sója, cukr, kukuřice a další plodiny.

Vývoj ceny kávy

Fondshow

V srpnu jsme si představili jeden z nejstarších a nejznámějších akciových fondů v ČR. Polovinu kapitálu investuje do akcií na pražské burze. Od založení vydělal 6,3 % p.a. Má ale vysokou nákladovost. Řeč je o fondu NN (L) International Czech Equity, který si mnozí budou pamatovat spíše podle dřívějšího názvu ING Český akciový.

NN (L) International Czech Equity - Historický vývoj hodnoty investice

Dále jsme si představili Raiffeisen fond udržitelného rozvoje, což je korunový flexibilní smíšený fond, který staví na velmi úspěšné historii řídícího eurového fondu Raiffeisen-Nachhaltigkeit-Mix. Ten funguje už od roku 1986 a za tu dobu se může pochlubit výnosem 5,33 % p.a. Řadíme ho mezi tzv. sociálně odpovědné fondy. Snaží se oslovit investory s hlubším morálním kreditem.

Raiffeisen fond udržitelného rozvoje - Historický vývoj hodnoty podílových listů řídícího fondu Raiffeisen-Nachhaltigkeit-Mix (EUR)


Chcete poradit, kam investovat?vyvoj-na-financnich-trzich-2018-08.pdf

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
3. 9. 2018

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (1.1 + 16.2) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru