Vývoj na trzích

Vývoj na trzích - srpen 2017

ČNB se odhodlala kosmeticky zvednout úrokové sazby, koruna si ale dává oddech. Cena zlata se přehoupla přes 1300 dolarů. Akcie farmaceutické společnosti Teva stáhly dolů izraelský akciový trh.

Více v měsíčním přehledu vývoje na finančních trzích (ke stažení v pdf) + jeden investiční tip.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
7. 9. 2017

Akcie

Ceny akcií nezaznamenaly v srpnu žádný dramatický pohyb, a tak hodnoty hlavních akciových indexů zůstaly takřka na stejné úrovni jako v červenci. Nadále se dařilo akciím na rozvíjejících se trzích, tentokrát zejména v latinské Americe a ve střední a východní Evropě. Největší propad zaznamenal index MSCI Israel, což způsobily akcie farmaceutické společnosti Teva (do budoucna by to mohla být zajímavá nákupní příležitost). V září může trhy rozhýbat zasedání Fedu a ECB. Velkou roli může sehrát také uvedení nového iPhonu 8 - Apple jakožto největší firma na světě dle tržní kapitalizace může výrazně ovlivnit celkovou náladu na trzích.

Investiční tip - akcie Himax Technologies

Taiwanská společnost Himax Technologies bude pravděpodobně jedním z klíčových dodavatelů Applu a do budoucna by měla těžit zejména z rozmachu 3D senzorů napříč celým trhem. Má nyní silně pozitivní momentum. Fundamentálně je s P/E = 59 drahá vůči ziskům za posledních 12 měsíců, ale to je dáno očekávaným růstem zisků v budoucnu.

Měny

Česká národní banka si uvědomuje, že se čeká ekonomika přehřívá. Nízká nezaměstnanost nutí zaměstnavatele výrazně zvedat mzdy, což způsobuje vyšší inflační tlaky. V tomto prostředí je kontraproduktivní podporovat další růst ekonomiky levnými úvěry. A tak se ČNB odhodlala zvednout základní úrokovou sazbu na 0,25 %. Nutno však dodat, že jde pouze o kosmetickou úpravu. Úrokové sazby by při současném stavu české ekonomiky měly být výrazně vyšší. Jenomže kdyby se ČNB příliš odchýlila od politiky ECB, pak by to mohlo vést k prudkému posílení koruny. Takže zvyšování sazeb bude pozvolné.

Komodity

Cena zlata se v průběhu srpna přehoupla přes hranici 1300 dolarů za unci. Podobně stoupla cena všech drahých kovů. Ještě větší nárůst ceny zaznamenaly průmyslové kovy. Měď podražila o 6 %, hliník o 11 %, zinek a železná ruda o 13 % a nikl o 15 %. Tento růstový trend trvá již druhým rokem, ale někteří odborníci se domnívají, že potrvá ještě několik dalších let. Třeba spotřeba mědi nebo niklu by se dle některých odhadů měla během následujících deseti let zhruba zdvojnásobit, zatímco její těžební kapacity jsou omezené. Z toho mohou v budoucnu profitovat těžaři těchto kovů, kteří mají dostatečné zásoby.

Dluhopisy

V srpnu jsme se na webu FINEZ podrobněji věnovali dluhopisům. Jaké výnosy je možné očekávat od nejznámějších dluhopisových fondů? Málokterý bude schopen v příštích několika letech výnosy překonat inflaci. Většina fondů bude ráda, pokud neupadne do ztráty. Více v článku Výnosový potenciál dluhopisových fondů

V honbě za vyššími úroky investoři nakupují stále rizikovější dluhopisy, bez ohledu na varování kreditního ratingu. Například dluhopis s ratingem B má aktuálně hrubý výnos do splatnosti kolem 6 % p.a., ale každý pátý emitent s ratingem B se statisticky během 6 let dostane do platební neschopnosti. Na to investoři zapomínají. Na trhu high yield dluhopisů se nafukuje nebezpečná bublina. Více v článku Pozor na high yield dluhopisy – bomba tiká

Fond-show

Přicházíme s novým seriálem, ve kterém budeme představovat vybrané investiční fondy, od nejznámějších jmen přes různé speciální méně známé fondy až po některé fondy kvalifikovaných investorů. Jako první jsme si představili fond Pioneer Strategic Income, jeden z nejznámějších a historicky velmi úspěšných dluhopisových fondů.

vyvoj-na-financnich-trzich-2017-08.pdf

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
7. 9. 2017

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (29.5 + 49.6) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru