Vývoj na trzích

Vývoj na trzích - říjen 2017

Akcie trhají nové a nové rekordy. Ropa zdražuje a zvětšuje se cenový spread mezi ropou Brent a WTI. Euro oslabuje, koruna dále posílila.

Více v měsíčním přehledu vývoje na finančních trzích (ke stažení v pdf) + jeden investiční tip.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
6. 11. 2017

Akcie

Vývoj na akciových trzích byl v říjnu nevídaně pozitivní. Většina společností v USA reportuje rostoucí tržby i zisky, a to více, než se všeobecně očekávalo. Hlavním tahounem byla pětka největších technologických gigantů - Apple, Alphabet, Amazon, Microsoft a Facebook. Všech pět firem ohlásilo výborné hospodářské výsledky za uplynulý kvartál a u všech se očekává nadále rychlý růst tržeb a zisků.

Index S&P 500 opět stoupl na nové historické maximum, stejně tak německý index DAX a globální indexy MSCI World a MSCI Emerging Markets. Rozvíjející se trhy táhne zejména Asie, latinské Americe se poslední měsíce nedaří. Japonský index Nikkei 225 stoupl na dvacetileté maximum.

Vývoj hodnoty indexu MSCI World v EUR

Investiční tip - akcie Alphabet

Akcie společnosti Alphabet, dříve Google, uvádíme jako tip již poněkolikáté. Tržní hodnota společnosti Alphabet od roku 2004 stoupla na dvacetinásobek a je aktuálně přes 700 mld. USD. Roční tržby přes 100 mld. USD a čistý zisk za posledních 12 měsíců 21 mld. USD. P/E aktuálně vysokých 35, ale firma má nadále vysoký růstový potenciál. Ve 3Q vykázala meziroční růst tržeb o 24 % a růst zisku o 33 %. Dividendy zatím nevyplácí.

Vývoj ceny akcií společnosti Alphabet

Měny, úrokové sazby, dluhopisy

Evropská centrální banka oznámila záměr od ledna snížit objem nákupu dluhopisů ze současných 60 mld. EUR měsíčně na polovinu. Program kvantitativního uvolňování by nicméně měl běžet dál minimálně do září příštího roku. Úrokové sazby zůstaly nezměněné, depozitní sazba zůstává záporná na hodnotě -0,4 %. Dluhopisové trhy v eurozóně tak další rok budou silně deformované, s výnosy do splatnosti stlačenými na minimum. V reakci na to začalo euro po delší době oslabovat vůči americkému dolaru. Koruna naopak v říjnu opět výrazněji posílila k euru až na 25,60 v očekávání dalšího růstu úrokových sazeb.

Vývoj kurzu EUR/CZK

Komodity

V říjnu opět výrazněji podražily měď a nikl, což svědčí o růstu globální ekonomiky. Naopak ceny většiny zemědělských komodit s výjimkou masa výrazněji poklesly. Cena pšenice a kukuřice se nadále drží kolem desetiletého minima. Velmi levné jsou z historického pohledu také káva a kakao.

Vývoj ceny pšenice

Zajímavá situace se odehrává na trhu s ropou. Cena ropy již třetí měsíc v řadě roste. Přitom cena ropy Brent (klíčová pro Evropu) roste výrazně rychleji než cena americké ropy WTI. Rozdíl v ceně již stoupl na 6 dolarů za barel. Tento cenový spread dává příležitost větším exportům americké ropy, což by mělo držet cenu ropy na uzdě i v Evropě, bez ohledu na snahy Ruska a Saudské Arábie.

Fond-show

Akciový fond Templeton Emerging Markets Smaller Companies dlouhodobě poráží benchmark a díky svému zaměření patří určitě k fondům s největším dlouhodobým výnosovým potenciálem. Nejlépe se uplatní v rámci pravidelných investic na velmi dlouhém časovém horizontu 10 a více let. Jeho největší slabinou je měnové riziko.

vyvoj-na-financnich-trzich-2017-10.pdf

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
6. 11. 2017

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (26.5 + 23.7) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru