Vývoj na trzích

Vývoj na trzích - prosinec 2018

Akciové trhy postihla další vlna výprodejů. Padá také cena ropy, cena zlata naopak roste. Úrokové výnosy amerických státních dluhopisů výrazně poklesly. Koruna po delší době posílila.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
5. 1. 2019

Akcie

Akciové trhy postihla v prosinci další velká vlna výprodejů. Hodnota indexu MSCI World klesla za měsíc o 8,6 procent. Mnohé akciové indexy včetně amerického S&P 500 již balancují na hraně dvacetiprocentního poklesu ze svého vrcholu, kdy už se nemluví o korekci, ale o medvědím trhu.

Poklesy jsou až nečekaně rychlé a prudké, na to že obchodníci hlásí rekordní tržby a také Donald Trump a Si Ťin-pching dočasně zakopali válečnou sekyru. Přesto kupříkladu cena akcií společnosti Apple za poslední tři měsíce klesla o 30 %, Amazon ztratil 25 %, FedEx se již propadl o 40 %, Citigroup o 35 %, německá automobilka Daimler o 40 %, Adidas, Siemens nebo Boeing o 20 % atd.

Vývoj hodnoty indexu MSCI World (v EUR)

Komodity

Ruku v ruce s akciovými trhy pokračoval v prosinci také propad cen ropy a většiny průmyslových kovů (měď, hliník, zinek apod.) Ropě nepomohla ani dohoda OPECu o dalším omezování produkce. Cena americké ropy WTI už klesla pod 50 dolarů za barel. Vůbec největší propad ceny pak zaznamenal americký zemní plyn (Henry Hub), jehož cena v minulých měsících na rozdíl od ropy prudce rostla. Nyní se jejich trajektorie opět srovnaly.

Nejvíce v prosinci podražilo na komoditní burze kakao, jeho cena stoupla o 13 %. Šířící se panika na akciových trzích nyní svědčí drahým kovům, cena zlata se v prosinci odrazila od hranice 1200 dolarů za unci a stoupla o 5 % až na 1282 dolarů za unci.

Vývoj ceny ropy WTI

Dluhopisy a úrokové sazby

Přestože americký Fed v prosinci dle očekávání zvedl základní úrokovou sazbu o 25 bazických bodů do pásma 2,25 - 2,50 %, úrokové výnosy amerických státních dluhopisů výrazně poklesly. Investoři očekávají, že sazby už příliš neporostou. A jelikož z akcií mají najednou všichni strach, přesouvá se nyní velké množství kapitálu z akcií do dluhopisů, což tlačí ceny dluhopisů nahoru a úrokové výnosy dolů.

Výnos do splatnosti desetiletého amerického státního dluhopisu poklesl za poslední dva měsíce z 3,2 % p.a. na 2,7 % p.a. U dvouletého dluhopisu klesl výnos do splatnosti z 2,9 % p.a. na 2,5 % p.a. Naopak úrok u tříměsíční pokladniční poukázky stoupl z 2,2 % p.a. na 2,4 % p.a.

Rozdíly v úrokových výnosech krátkodobých a dlouhodobých amerických státních dluhopisů se stírají. Brzy můžeme být svědky tzv. inverzní výnosové křivky, kdy krátkodobé papíry ponesou vyšší úroky než dlouhodobé. Inverzní výnosová křivka je mezi ekonomy vnímána jako signál blížící se ekonomické recese.

Vývoj výnosu do splatnosti desetiletých amerických státních dluhopisů

Měny

Koruna v prosinci po delší době výrazněji posílila prakticky ke všem světovým měnám. K euru zpevnila téměř o 1 % na 25,7 korun za jedno euro, k britské libře zpevnila o 1,3 % na kurz 28,8 korun za jednu libru a k dolaru posílila dokonce o 1,7 % na kurz 22,5 korun za jeden dolar.

Ve světě pak oslabovaly zejména měny komoditních exportérů jako jsou Rusko, Kanada, Jihoafrická republika, Austrálie, Brazílie, Norsko, Chile, Kazachstán aj. Posilovaly naopak měny importérů komodit jako je například Japonsko, nebo také Čína. Z paniky na akciových trzích také tradičně těžil švýcarský frank, který nepatrně posílil k euru i dolaru.

Vývoj kurzu EUR/CZK

Fondshow

Generali Fond živé planety je korunový tematicky zaměřený akciový fond ze spektra sociálně odpovědných investic s důrazem na životní prostředí a ekologii. Výsledky ale zaostává za konkurencí.

Generali Fond živé planety -  Historický vývoj hodnoty investice


Chcete poradit, kam investovat?vyvoj-na-financnich-trzich-2018-12.pdf

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
5. 1. 2019

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (9.6 + 8.8) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru