Vývoj na trzích

Vývoj na trzích - květen 2018

Euro výrazně oslabuje. Akciím v USA se dařilo, ale v Evropě a na rozvíjejících se trzích znovu akcie padají. Cena ropy kulminuje, měla by výhledově klesnout.

Více v měsíčním přehledu vývoje na finančních trzích (ke stažení v pdf) + jeden investiční tip.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
5. 6. 2018

Akcie

Vývoj na akciových trzích byl v květnu zpočátku velmi pozitivní. Vesměs velmi dobré reportované hospodářské výsledky za první kvartál navrátily důvěru investorů v akcie. Ovšem koncem měsíce začaly ceny akcií zase korigovat směrem dolů, zejména v Evropě a na rozvíjejících se trzích. Silný propad postihl prakticky celou latinskou Ameriku. Velké ztráty zaznamenaly dále akciové trhy v Itálii, Španělsku a Řecku, ale také ve střední Evropě (Maďarsko -13 %, Polsko -8 %, Rumunsko -9 %, Rakousko - 6 %). Velký výprodej postihl bankovní sektor, a to nejen v Evropě, ale i v USA. Dařilo se naopak energetickému sektoru.

Květen byl měsíc nabitý novinkami na Burze cenných papírů Praha. Ta se snaží více rozproudit krev v žilách, proto připravila investorům nové emise akcií AVAST, FILLAMENTUM, Primoco UAV, Prabos plus, ale také možnost investovat v korunách do akcií Nestlé, Volkswagen, Royal Dutch Shell a dalších zahraničních akcií včetně třech ETF fondů nebo fotbalových klubů Juventus a Borussia Dortmund. Více v článku: Nové akcie na pražské burze

Investiční tip - akcie TEVA Pharmaceutical Industries

Akcie izraelského výrobce generik se po velkém propadu stabilizovaly a v posledních měsících jejich cena začala růst. V prvním čtvrtletí výsledky překonaly očekávání a firma zlepšila výhled pro rok 2018. Akciím navíc hodně pomáhá, že společnost Berkshire Hathaway (Warren Buffett) zdvojnásobila počet držených akcií této firmy.

Vývoj ceny akcií společnosti TEVA Pharmaceutical Industries

Měny, úrokové sazby, dluhopisy

Vývoj na měnových trzích v květnu se nesl na vlně oslabování eura. Politický vývoj v Itálii znovu rozvířil spekulace o budoucnosti společné evropské měny a jakým způsobem se vypořádat se zadlužením některých evropských zemí. Ono to v zásadě je jednoduché, Evropská centrální banka bude nadále zkupovat z trhu dluhopisy a až jich bude vlastnit naprostou většinu, tak se dohodne s dlužníky, že u dluhu škrtnou jednu nulu na konci. Však Bank of Japan tuto cestu otestuje ještě o pár let dříve. To neznamená konec eura, ale krátkodobě je nálada investorů vůči euru velmi negativní. Spolu s eurem pak oslabuje i česká koruna.

Vývoj kurzu EUR/CZK

Komodity

Cena ropy koncem měsíce začala klesat. Trh s ropou je nyní silně vychýlený od "normálu". Zaprvé severomořská ropa Brent je o více než 10 dolarů za barel dražší než americká ropa WTI, přitom texaská ropa je díky nižšímu obsahu sýry považována za kvalitnější. Ovšem evropský trh je více závislý na ropě z Perského zálivu a z Ruska, čili senzitivnější na geopolitická rizika, zatímco americký trh je více méně soběstačný. Zadruhé spotová cena je nyní výrazně dražší než kontrakty s pozdějším dodáním. Standardně tomu bývá naopak. Cena ropy je spekulativně vyhnaná nahoru a spíše by měla v následujících měsících klesat.

Vývoj ceny ropy

Fondshow

V květnu jsme si představili další dva velké dynamické fondy, vlajkové lodi ČSOB a Generali.

Fond ČSOB Bohatství je typický korunový smíšený fond s velmi dobře rozloženým portfoliem a přijatelnou nákladovostí. Patří k největším fondům v ČR. Historickými výsledky neoslní, ale ani nezarmoutí, výnosy dlouhodobě mírně poráží inflaci.

ČSOB Bohatství - Historický vývoj hodnoty podílových listů

Generali Prémiový dynamický fond je aktivně spravovaný dynamický profilový fond se značně flexibilním přístupem ke správě, nízkou nákladovostí TER a měnovým zajištěním do korun. Má krátkou historii pro serióznější porovnání s konkurencí, ale výsledky zatím nejsou špatné.

Generali Prémiový dynamický fond - Historický vývoj hodnoty podílových listů


Chcete se poradit, kam investovat?vyvoj-na-financnich-trzich-2018-05.pdf

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
5. 6. 2018

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (26.9 + 2.6) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem fondů Otakar a Ernest. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru