Vývoj na trzích - květen 2018

Euro výrazně oslabuje. Akciím v USA se dařilo, ale v Evropě a na rozvíjejících se trzích znovu akcie padají. Cena ropy kulminuje, měla by výhledově klesnout.
Více v měsíčním přehledu vývoje na finančních trzích (ke stažení v pdf) + jeden investiční tip.
Akcie
Vývoj na akciových trzích byl v květnu zpočátku velmi pozitivní. Vesměs velmi dobré reportované hospodářské výsledky za první kvartál navrátily důvěru investorů v akcie. Ovšem koncem měsíce začaly ceny akcií zase korigovat směrem dolů, zejména v Evropě a na rozvíjejících se trzích. Silný propad postihl prakticky celou latinskou Ameriku. Velké ztráty zaznamenaly dále akciové trhy v Itálii, Španělsku a Řecku, ale také ve střední Evropě (Maďarsko -13 %, Polsko -8 %, Rumunsko -9 %, Rakousko - 6 %). Velký výprodej postihl bankovní sektor, a to nejen v Evropě, ale i v USA. Dařilo se naopak energetickému sektoru.
Květen byl měsíc nabitý novinkami na Burze cenných papírů Praha. Ta se snaží více rozproudit krev v žilách, proto připravila investorům nové emise akcií AVAST, FILLAMENTUM, Primoco UAV, Prabos plus, ale také možnost investovat v korunách do akcií Nestlé, Volkswagen, Royal Dutch Shell a dalších zahraničních akcií včetně třech ETF fondů nebo fotbalových klubů Juventus a Borussia Dortmund. Více v článku: Nové akcie na pražské burze
Investiční tip - akcie TEVA Pharmaceutical Industries
Akcie izraelského výrobce generik se po velkém propadu stabilizovaly a v posledních měsících jejich cena začala růst. V prvním čtvrtletí výsledky překonaly očekávání a firma zlepšila výhled pro rok 2018. Akciím navíc hodně pomáhá, že společnost Berkshire Hathaway (Warren Buffett) zdvojnásobila počet držených akcií této firmy.
Měny, úrokové sazby, dluhopisy
Vývoj na měnových trzích v květnu se nesl na vlně oslabování eura. Politický vývoj v Itálii znovu rozvířil spekulace o budoucnosti společné evropské měny a jakým způsobem se vypořádat se zadlužením některých evropských zemí. Ono to v zásadě je jednoduché, Evropská centrální banka bude nadále zkupovat z trhu dluhopisy a až jich bude vlastnit naprostou většinu, tak se dohodne s dlužníky, že u dluhu škrtnou jednu nulu na konci. Však Bank of Japan tuto cestu otestuje ještě o pár let dříve. To neznamená konec eura, ale krátkodobě je nálada investorů vůči euru velmi negativní. Spolu s eurem pak oslabuje i česká koruna.
Komodity
Cena ropy koncem měsíce začala klesat. Trh s ropou je nyní silně vychýlený od "normálu". Zaprvé severomořská ropa Brent je o více než 10 dolarů za barel dražší než americká ropa WTI, přitom texaská ropa je díky nižšímu obsahu sýry považována za kvalitnější. Ovšem evropský trh je více závislý na ropě z Perského zálivu a z Ruska, čili senzitivnější na geopolitická rizika, zatímco americký trh je více méně soběstačný. Zadruhé spotová cena je nyní výrazně dražší než kontrakty s pozdějším dodáním. Standardně tomu bývá naopak. Cena ropy je spekulativně vyhnaná nahoru a spíše by měla v následujících měsících klesat.
Fondshow
V květnu jsme si představili další dva velké dynamické fondy, vlajkové lodi ČSOB a Generali.
Fond ČSOB Bohatství je typický korunový smíšený fond s velmi dobře rozloženým portfoliem a přijatelnou nákladovostí. Patří k největším fondům v ČR. Historickými výsledky neoslní, ale ani nezarmoutí, výnosy dlouhodobě mírně poráží inflaci.
Generali Prémiový dynamický fond je aktivně spravovaný dynamický profilový fond se značně flexibilním přístupem ke správě, nízkou nákladovostí TER a měnovým zajištěním do korun. Má krátkou historii pro serióznější porovnání s konkurencí, ale výsledky zatím nejsou špatné.
Chcete se poradit, kam investovat?
vyvoj-na-financnich-trzich-2018-05.pdf