Vývoj na trzích

Vývoj na trzích - červen 2018

Akcie v Evropě a na rozvíjejících se trzích dál padají. Koruna oslabuje. Ropa opět výrazně podražila.

Více v měsíčním přehledu vývoje na finančních trzích (ke stažení v pdf) + jeden investiční tip.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
3. 7. 2018

Akcie

Akciové trhy jsou dál jako na houpačce. Zpočátku června nejprve začaly ceny růst, ale v druhé polovině měsíce se ke slovu znovu přihlásila korekce. Tak jako v předchozích měsících i tentokrát klesaly ceny akcií v USA pouze nepatrně. Americký trh drží stále nad vodou technologické firmy. Společnost Apple už dělí pouze pár procent od hodnoty bilionu dolarů. Na paty mu ale šlape Amazon, Alphabet i Microsoft. Časem by klub bilionových firem mohl doplnit i Facebook a Alibaba. Více v článku: Nejhodnotnější firmy: 6 adeptů na bilionovou hranici

Výrazně více poklesly ceny akcií v Evropě a nejvíce na rozvíjejících se trzích. Velký propad pokračuje zejména v latinské Americe, kde brazilský trh spadl o dalších 8,5 % (v EUR) a argentinský trh o 22 % (v EUR). Nedařilo se ale ani akciím v Asii (Čína -6 %, Korea -7 %, Indonésie -7,5 % a Thajsko -10 %).

Uvidíme, co v létě s trhy udělají hospodářské výsledky za druhý kvartál. Velmi dobré výsledky z prvního čtvrtletí se minuly účinkem.

Vývoj hodnoty indexu MSCI Emerging Markets (v EUR)

Investiční tip - Global X Uranium ETF

Všechny energetické komodity (ropa, plyn, uhlí) se vzpamatovaly z propadu a již dva roky jejich ceny rostou. Pouze cena uranu stále stagnuje kolem patnáctiletého minima. Trumpova politika by však měla nahrávat i jaderné energetice a dá se očekávat, že brzy začne růst i cena uranu. K takové spekulaci se nejlépe hodí ETF složené z akcií těžařů uranu.

Vývoj ceny akcií ETF Global X Uranium

Měny, úrokové sazby, dluhopisy

ČNB v červnu opět zvýšila úrokové sazby - základní 2T repo sazbu o 25 bazických bodů na 1 % a lombardní sazbu o 50 bazických bodů na 2 %. Úroky u hypoték tedy dále porostou. Kupodivu koruna zamířila opačným směrem a oslabuje k euru i dolaru, spekulativní zahraniční kapitál se stahuje z českého trhu. Zvýšení úrokových sazeb se ale promítá na český dluhopisový trh, rostou výnosy do splatnosti u kratších i delších splatností. Výnos do splatnosti desetiletého českého státního dluhopisu se již přehoupl přes 2 % p.a.

Vývoj výnosu do splatnosti desetiletých státních dluhopisů České republiky

Také americký Fed v červnu zvýšil základní úrokovou sazbu o 25 bazických bodů do pásma 1,75-2,00 %. Očekávané ukončení nákupu dluhopisů ze strany ECB a rostoucí sazby v USA vedou k výraznému poklesu cen korporátních dluhopisů v USA i Evropě. A hrozba vyšší inflace a posilující dolar již několikátý měsíc sráží dluhopisy na rozvíjejících se trzích.

Prakticky všechny dluhopisové fondy tak zažívají velmi těžké období, ať už se jedná o dluhopisy domácí nebo zahraniční, dluhopisy investičního či spekulativního stupně. S výjimkou státních dluhopisů Německa či Švýcarska, které mají nulové či záporné výnosy, jinak výnosy do splatnosti prakticky po celém světě stoupají, což vede k poklesu tržní ceny dluhopisů.

Komodity

Cena americké ropy WTI v červnu výrazně podražila o 11 % až na 74 dolarů za barel, čímž se snížil spread mezi evropským a americkým trhem, o kterém jsem psal minulý měsíc. Rostoucí ceny se budou snažit využít někteří producenti k navýšení objemu těžby. Saudská Arábie plánuje navýšit objem těžby o milion barelů ropy denně. To by mělo bránit dalšímu růstu ceny, spíše lze očekávat, že cena ropy zase poklesne.

Většina komodit jinak v červnu zlevňovala. Výrazný propad zaznamenaly zejména zemědělské plodiny - sója, kukuřice, káva a bavlna. Dále zlevňovaly všechny kovy od mědi až po zinek. Také cena zlata poklesla o 3,5 % na 1250 dolarů za unci.

Vývoj ceny ropy

Fondshow

V červnu jsme se podívali blíže na zoubek vyváženému profilovému fondu Conseq Active Invest Vyvážený a představili jsme si další veleúspěšný akciový fond, který dlouhodobě výkonností výrazně překonává průměr trhu.

Conseq Active Invest Vyvážený je jeden ze třech profilových fondů Consequ. Nabízí jednoduché řešení pro středně rizikové portfolio. Dlouhodobě má uspokojivé výsledky, výkonností spolehlivě poráží inflaci. Výhodou je široká diverzifikace, nevýhodou však zbytečně vysoká roční nákladovost TER. Skrytou slabinou je také měnové riziko.

Pro majetnější investory (od 1 mil. Kč) nabízí Conseq výhodnější alternativu Private Invest Vyvážené portfolio. Tento fond kvalifikovaných investorů má obdobné portfolio, ale nižší roční nákladovost a portfolio navíc doplněné o vícero alternativních investic. Díky tomu má také historicky zhruba o 1 % p.a. vyšší výnosy.

Conseq Active Invest Vyvážený - Vývoj hodnoty investice v porovnání s inflací

Fidelity Asian Special Situations je velmi úspěšný aktivně spravovaný akciový fond s pětihvězdičkovým ratingem, který dlouhodobě výkonností výrazně poráží benchmark a je měnově zajištěný do korun. V dolarové variantě fond od založení (rok 1994) vydělal 447 % (7,4 % p.a.), zatímco hodnota srovnávacího indexu MSCI Asia Ex Japan ve stejném období stoupla pouze o 193 % (4,7 % p.a.). Navíc výkonností poráží beznákladový index velmi konzistentně, takřka každoročně.

Fidelity Asian Special Situations - Historický vývoj hodnoty investice


Chcete se poradit, kam investovat?vyvoj-na-financnich-trzich-2018-06.pdf

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
3. 7. 2018

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (40.6 + 14.2) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru