Vývoj na trzích

Vývoj na trzích - březen 2018

Korekce na akciových trzích se prohlubuje. Koruna stagnuje. Cena ropy otočila směrem vzhůru.

Více v měsíčním přehledu vývoje na finančních trzích (ke stažení v pdf) + jeden investiční tip.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
4. 4. 2018

Akcie

Klesající inflace a nešťastná obchodní politika amerického prezidenta podlamují důvěru investorů. Na akciové trhy v březnu dopadla tlustá deka. Korekce se prohloubila. K negativní náladě značnou měrou přispěly i obavy o další budoucnost lídrů trhu - technologických gigantů Apple, Alphabet, Amazon a Facebook, kolem kterých se poslední dobou sbíhá spousta špatných zpráv počínaje přísnějším zdaněním až po ochranu dat. Pomůže výsledková sezóna za první kvartál nakopnout trhy zpět, nebo naopak spustí další vlnu výprodejů? Šance jsou tak 50/50.

Pro investice do akcií vždy doporučujeme nákupy rozložit v čase a při poklesu cen navyšovat investovanou částku. Více v článku: Jak dnes na akcie: Vyčkávat, nebo nakupovat?

Investiční tip - akcie Berkshire Hathaway

Jeden z nejuznávanějších investorů na světě, Warren Buffett, realizuje většinu svých investic prostřednictvím investičního koncernu Berkshire Hathaway. Akcie této společnosti svým způsobem představují diverzifikovanou investici do amerického akciového trhu. Hodí se pro pravidelné investice a dlouhodobé držení podobně jako ETF nebo fond.

Vývoj ceny akcií B společnosti Berkshire Hathaway

Měny, úrokové sazby, dluhopisy

Podle Českého statistického úřadu inflace v ČR v meziročním srovnání v únoru zpomalila tempo růstu na 1,8 %. V porovnání s lednem zůstal index spotřebitelských cen na stejné úrovni. Česká národní banka tak v březnu ponechala úrokové sazby beze změny a podle nynějších prohlášení počítá s maximálně jedním zvýšením sazeb koncem tohoto roku. Česká koruna také přestala posilovat k euru. A zastavil se i růst výnosů do splatnosti u českých státních dluhopisů. Nicméně česká ekonomika se silně přehřívá a rostoucí mzdy se zákonitě budou promítat i do inflace. Rétorika ČNB se může za pár měsíců zase změnit.

Vývoj kurzu USD/CZK

Komodity

Druhý měsíc v řadě výrazně klesají ceny průmyslových kovů - železné rudy, hliníku, mědi, olova, zinku, cínu i niklu. Zato cena ropy v březnu otočila směr. Na konci měsíce stál barel americké ropy WTI 65 dolarů a severomořské ropy Brent dokonce 70 dolarů. Prudký růst ceny zaznamenalo kakao vlivem suchého počasí v Pobřeží Slonoviny. Naopak výrazně spadla na burze v Chicagu cena vepřového i hovězího masa. O 7 % spadla také cena pšenice a cukru. Ostatní klíčové plodiny jako sója, rýže, kukuřice, bavlna či káva v březnu nezaznamenaly prakticky žádný pohyb ceny.

Vývoj ceny ropy

Fondshow

V březnu jsme si představili hned dva fondy zajišťujíí měnové riziko do CZK, které svou historickou výkonností poráží index MSCI World. Ať mi nikdo netvrdí, že fondy jsou k ničemu a že jediná správná volba je nízkonákladové ETF. Ano, přesně ty ETF, kde mám sice nízké náklady, ale jistotu, že budu za indexem vždy zaostávat (o tyto nízké náklady) a zároveň plné měnové riziko.

First Eagle Amundi International Fund spravuje majetek v hodnotě přes 10 miliard dolarů a řadí se k největším fondům na světě. Jedná se o hodnotově spravovaný smíšený fond investující převážně do akcií. Má vyšší nákladovost, ale výkonností dlouhodobě výrazně poráží index MSCI World a je měnově zajištěný do korun. Od založení v roce 1996 se může pochlubit čistým výnosem přes 9 % p.a.

First Eagle Amundi International Fund - Historický vývoj hodnoty investice

Parvest Aqua je tematicky zaměřený enviromentální akciový fond. Má vyšší nákladovost, nicméně výkonností taltéž zatím poráží index MSCI World. Od založení v roce 2008 vydělal investorům 248 % (tj. 14,5 % p.a.) Investuje do akcií společností, které se aktivně podílejí na efektivním hospodaření s vodou. Patří sem samozřejmě klasická úprava a distribuce pitné vody, ale také čištění odpadních vod, odsolování mořské fondy, zavlažování nebo různé technologie cílené na úsporu spotřeby vody apod.

Parvest Aqua - Historický vývoj hodnoty investice


Chcete se poradit, kam investovat?vyvoj-na-financnich-trzich-2018-03.pdf

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
4. 4. 2018

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (40.6 + 38.4) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru